Active Beauty
Každý deň ovsené vločky: Čo to spraví s vaším telom
Text: Bettina Geiersperger

Taký maličký všeliek

Každý deň ovsené vločky: Čo to spraví s vaším telom

Obilnina so superschopnosťami: Ovsené vločky v tele dokážu naozaj neuveriteľné veci. Budete ohromení!
Ovsená kaša, granola, overnight oats či po slovensky ponocujúce vločky, müsli tyčinky alebo proste len staré dobré müsli – máte na výber nespočetne veľa možností, ako si dokonale vychutnať ovsené vločky. A to je úžasné, pretože komplexné sacharidy, cenné vlákniny a mnoho iných zdravých zložiek robia z ovsených vločiek lokálnu superpotravinu: Ovos má napríklad pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a tiež hladinu cukru v krvi. V roku 2017 bol ovos v Nemecku vyhlásený za „liečivú rastlinu roka“.

Zaraďte ho teda do svojej rannej rutiny a začnite každý deň s malými vločkami! A čoskoro sa vo vašom tele začnú diať zmeny.

Výživová hodnota a zloženie ovsených vločiek: Týchto 7 vecí sa udeje, ak budete konzumovať ovsené vločky na pravidelnej báze

1. Zdroj energie

Je ťažké uveriť, koľko energie v sebe skrývajú tieto malé obilné vločky! Ovsené vločky obsahujú približne 70 percent sacharidov s dlhým reťazcom, teda „tých dobrých“ sacharidov. To znamená, že ovsené vločky nespôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, ale poslúžia telu ako dlhodobý zdroj energie. Nepríjemný „down“ po jedle neprichádza do úvahy.

2. Ani vlčí hlad nehrozí

Okrem nízkeho obsahu sacharidov sa môžu ovsené vločky popýšiť aj vysokým obsahom vlákniny a rastlinných bielkovín – čo je ideálna kombinácia na pocit zasýtenia na dlhé hodiny! Takže ak si doprajete porciu ovsenej kaše s ovocím alebo müsli s ovsenými vločkami, záchvaty hladu vám určite nehrozia.

3. Rast svalovej hmoty

Športovkyne a športovci milujú ovsené vločky, pretože je to vynikajúca energetická potravina na budovanie svalovej hmoty. 100 gramov ovsených vločiek poskytne organizmu celkom 14 gramov rastlinných proteínov, čo je po náročnom tréningu jednoducho ideál. Okrem toho obsahujú aj horčík, ktorý sa postará o regeneráciu tela po športovom výkone a zmierni prípadné svalové kŕče.

4. Štíhlejšia postava

Zhodiť pár kíl pomocou ovsených vločiek? Áno, presne tak, ide to. Kilá nebudú síce padať samé od seba, ale ovsené vločky k tomu môžu určite dopomôcť. Pretože zdravé ovsené vločky nielen zasýtia, ale stopnú aj prehnané chúťky do jedla a okrem toho ešte aj stimulujú trávenie a látkovú výmenu. Wow! Takže aj napriek nutričnej hodnote 350 kalórií na 100 gramov ich možno bez debaty označiť prívlastkom zoštíhľovacie.

5. Krajšia pleť

To však ani zďaleka nebolo všetko! Ovsené vločky v sebe skrývajú aj mnoho antioxidantov, B vitamínov a stopových prvkov, ako zinok, mangán a meď, ktoré sú nevyhnutné pre čistú, zdravú a peknú pleť. Obsiahnuté beauty boostre okrem toho ešte aj chránia pred pôsobením voľných radikálov a predčasným starnutím pleti.

6. Krajšie vlasy a nechty

Pravidelne by ste mali konzumovať ovsené vločky aj vtedy, ak vás trápi vypadávanie vlasov alebo máte problém s lámaním nechtov. Ovos totiž obsahuje aj značné množstvo biotínu, takzvaného „beauty vitamínu“. Spolu s meďou, zinkom a ďalšími B vitamínmi nielenže rozžiari pokožku, ale dodá lesk vlasom a prispeje k zdravým a pevným nechtom.

7. Všeobecne zdravšie telo

Také množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Úprimne: vaše telo miluje ovsené vločky! Obsahujú viac železa ako mäso a vďaka obsahu betaglukánu, vláknine typickej pre ovos, znižujú v tele hladinu cholesterolu – za podmienky, že ovsené vločky konzumujeme denne.

Antioxidanty ako avenantramidy prispievajú k zníženiu krvného tlaku a všeobecne aj k zdraviu srdcovo-cievneho systému. Okrem toho je známe, že pravidelná konzumácia ovsenej kaše prispieva v organizme aj k zvýšenému rastu dobrých baktérií a tiež pôsobí protizápalovo. Tak teda: už vieme, čo budeme odteraz raňajkovať každý deň!