Active Beauty
Neurodermatitída: dermatologička o ochorení a možnostiach liečby
Text: Stephanie Lindner, Dr. Sabine Schwarz

Kožné ochorenie

Neurodermatitída: dermatologička o ochorení a možnostiach liečby

Blíži sa chladné obdobie a niektorých ľudí začínajú svrbieť dlane a kolená. Dermatologička odpovedala na naše otázky o svrbivej, opakujúcej sa kožnej vyrážke nazývanej atopická dermatitída. Vysvetľuje presnú definíciu, príznaky, vzhľad a rôzne metódy liečby a delí sa s nami o najnovšie vedecky potvrdené poznatky, ktoré môžu priniesť úľavu od tohto kožného ochorenia.

Sabine Schwarz má 30 rokov skúseností ako dermatologička. Je špecialistkou na neurodermatitídu a svojim pacientom ponúka najmodernejšie možnosti liečby kožných ochorení vo Viedenskom kožnom centre, ktoré založila (jeho súčasťou je aj Neurodermitishilfe Wien).

Doktorka Schwarz, kedy sa diagnostikuje atopická dermatitída?

O neurodermatitíde hovoríme vtedy, keď sa ekzém opakuje. To znamená, že sa na typických miestach objavujú svrbivé, červené, opakujúce sa vyrážky. U dospelých to postihuje najmä veľké ohyby, t. j. kolená a lakte. Postihnuté však môžu byť aj iné oblasti, napríklad pokožka hlavy alebo ruky. U detí sú najčastejšími oblasťami chrbát rúk, oblasť plienok a zápästia a členky. Ak sa však ekzém objaví len raz za rok, pretože niekto neznáša napríklad šampón na vlasy, t. j. má kontaktnú alergiu (spúšťač pochádza zvonku), nemusí ísť nevyhnutne o atopickú dermatitídu, ale o alergickú kontaktnú reakciu. V prípade neurodermatitídy je istá genetická predispozícia.

Znamená genetická predispozícia nevyhnutne, že jeden z rodičov už má atopickú dermatitídu?

Atopická dermatitída je genetické ochorenie, ktoré môže byť vyvolané rôznymi faktormi (napríklad stravou). Rodičia nemusia byť nutne postihnutí, ale môžu to byť aj starí rodičia. Podľa Mendelovej teórie dedičnosti mohla byť vynechaná jedna generácia. Je napríklad celkom možné, že predchádzajúce generácie jednoducho trpeli veľmi suchou pokožkou alebo sennou nádchou. To už naznačuje, že existuje predispozícia, pretože alergie a neurodermatitída sa často vyskytujú v kombinácii. Alergici, ktorí trpia sennou nádchou, napríklad uvádzajú, že ich pokožka je vždy veľmi suchá a citlivá. Počas konzultácie s pacientom sa preto kladú nasledujúce dve otázky:

  1. Má niekto v rodine tiež atopickú dermatitídu?
  2. Má niekto v rodine chronické (opakujúce sa) kožné ochorenie alebo je niekto v rodine alergik?

Ako sa dá lekársky určiť, či má niekto atopickú dermatitídu?

Počas konzultácie sa preberie anamnéza pacienta. Objasní sa tiež genetická predispozícia a vyšetria sa typické oblasti vzhľadu ekzému (vizuálna diagnostika). Okrem toho sa vykoná alergologický test a krvný test, aby sa zistilo, či ide o alergickú dispozíciu. Ak v zriedkavých prípadoch nie je ekzém tak jasne rozpoznateľný, môže sa odobrať aj malá vzorka kože.

Aká je liečba neurodermatitídy?

V akútnych prípadoch sa pacientovi najprv podá kortizónová masť na upokojenie kože. Ak je potrebné dlhodobé podávanie, vypracuje sa na to režim, podľa ktorého sa kortizón môže po určitom čase vysadiť. Podávajú sa aj antialergické lieky (lieky s antialergickou účinnou látkou), ktoré zmierňujú svrbenie a umožňujú postihnutej osobe opäť spať. Okrem toho je nevyhnutná liečba masťami na starostlivosť o pokožku. Tie obsahujú zložky na upokojenie a regeneráciu kožnej bariéry a na hydratáciu pokožky. Pacienti zvyčajne skúšajú rôzne masti, aby našli tú, ktorá im vyhovuje. Ako prospešné sa ukázalo aj vystavovanie sa lekárskemu slnečnému žiareniu (UVB lúče). To môže zmierniť neurodermatitídu už po štvrtej expozícii.

Súčasťou vášho liečebného programu je aj poradenstvo v oblasti výživy. Na čo si mám dávať pozor v strave pri atopickej dermatitíde?

Súčasťou nášho tímu je aj odborník na výživu, ktorý vám v prípade potreby pomôže zmeniť stravu. Je dôležité, aby boli pacienti informovaní o potravinových intoleranciách a aby sa venovala pozornosť diéte, ktorá minimalizuje zápaly. Mlieko (laktóza), pšenica, citrusové plody, fruktóza a histamín môžu byť spúšťačmi atopickej dermatitídy, a preto by sa im malo vyhýbať alebo ich v strave čo najviac nahradiť. Namiesto mlieka sa môže používať napríklad mliečna alternatíva.

S cieľom získať jasnejšie informácie o svojich stravovacích návykoch by si ľudia mali viesť potravinový denník. Často sa ukazuje, že existuje určitá preferencia sladkostí. Potom treba obmedziť cukor a sladkosti (týka sa to nielen neurodermatitídy, ale aj akné, črevných problémov či migrény). Skúsenosti ukázali, že treba dbať na optimálny prísun vitamínov a minerálov. V prípade potreby (po konzultácii s lekárom) je možné ich užívať vo forme doplnkov stravy. Selén a zinok sú obzvlášť dôležité pre tvorbu kožných buniek. Okrem toho treba dbať na dostatočný prísun vitamínu D. Hladinu vitamínu D môže určiť váš lekár a pri nedostatku ju kompenzovať formou kvapiek alebo tabliet vitamínu D (D3 + K2).

Súčasťou vašej celostnej liečebnej metódy sú aj opatrenia na zníženie stresu. Čo sa tu odporúča?

Postihnuté osoby si musia uvedomiť, aké sú ich spúšťače stresu, a podľa možnosti sa im vyhýbať alebo sa naučiť, ako s nimi správne zaobchádzať. Niekedy sa mu nedá vyhnúť, napríklad bolesť srdca, strach a obavy môžu často vyvolať veľké vzplanutie atopickej dermatitídy. Šport, arteterapia alebo meditácia môžu pacientom pomôcť nájsť rovnováhu. Je dôležité, aby boli postihnutí o kožnom ochorení dobre informovaní, naučili sa s ním zaobchádzať a mohli sa potom vrátiť do života.

Čo sa dá robiť v závažných prípadoch neurodermatitídy, keď doteraz uvedené liečebné metódy nepomáhajú?

V závažných prípadoch sa môžu použiť tzv. biologické lieky: Ide o liečbu protilátkami, ktoré v jednom bode veľmi jemne regulujú imunitný systém. Vo väčšine prípadov to vedie k výraznému zlepšeniu vzhľadu neurodermatitídy.

Najprv sa však musia vyskúšať všetky ostatné možnosti liečby, pretože biologiká sa musia užívať doživotne. Táto nová liečebná metóda je rozhodne úľavou: V minulosti sa mohli podávať len závažné lieky s mnohými vedľajšími účinkami. Biologiká sa môžu používať už u detí od šiestich rokov.