Active Beauty
Poďte sa korčuľovať: 3 tipy a pôjde to hladko

Zdravý pohyb

Poďte sa korčuľovať: 3 tipy a pôjde to hladko

Jazdenie na retro kolieskových korčuliach sa pomaly ale isto stáva najtrendovejším letným športom! Pre všetkých, ktorí to ešte neovládajú, prinášame praktické rady pre začiatočníkov.

Učíme sa jazdiť na kolieskových korčuliach: S týmito tromi tipmi to dokáže každý

1. Aké je správne držanie tela? Lyžiari sa pri jazde na kolieskových korčuliach cítia veľmi dobre pri základom držaní tela: Vždy jemne v podrepe a chrbát je vystretý. Vzpriamený stoj je „no-go“, pretože pri ňom sa dá neuveriteľne rýchlo prehnúť dozadu.

2. Ako sa na korčuliach brzdí? Aj v tomto prípade majú výhodu skúsení lyžiari: Ak chcete zabrzdiť, dajte sa do jemného podrepu a zároveň spredu zatlačte k sebe nohy, pričom päty smerujú von – inými slovami, zaujmite postoj typický pre pluh. Ak si tento manéver dobre natrénujete, môžete tiež vyskúšať pluh jednou nohou a druhú držte naďalej vystretú. Často to býva tak, že sa človeku stále brzdí lepšie len jednou nohou.

3. Ako sa chrániť pri páde? Pád sa môže udiať veľmi rýchlo a ak nepoužijete tú správnu techniku pádu, bude to aj poriadne bolieť. Preto je mimoriadne dôležité, aby ste sa na začiatok naučili, ako správne padať. Ak stratíte rovnováhu, snažte sa ísť okamžite do podrepu a podľa možnosti sa nakloniť dopredu. Rovnováhu sa potom snažte najprv nabrať kolenami, následne lakťami a nakoniec rukami.

Jazdiť na kolieskových korčuliach má tieto výhody

  • Základná výbava sa dá ľahko obstarať: Okrem kolieskových korčúľ budete potrebovať aj prilbu, chrániče na lakte, kolená a ruky. Celú výbavu si možno zaobstarať za rozumnú cenu aj z druhej ruky: napríklad cez appku Vinted.
  • Tento šport možno vykonávať rekreačne, ale aj ako intenzívny tréning: Jazdou na kolieskových korčuliach sa precvičujú nielen svaly zadku a nôh, ale aj ruky a jadro tela. V závislosti od sklonu, tempa a dĺžky tréningu sa môže jazda na korčuliach rovnať intenzívnemu „work-outu“ alebo pohodovému light športu.
  • Trénujete si ním rovnováhu, koordináciu a pohyblivosť: Jazdou na kolieskových korčuliach si intenzívne cvičíte koordinačné schopnosti. Preto sa na korčuliach zo začiatku môžete cítiť trošku neisto.
  • Tento šport je šetrný aj ku kĺbom a chrbtu: Vďaka plynulým pohybom nedochádza pri korčuľovaní k výraznému zaťaženiu kĺbov.