Active Beauty
Praktické aplikácie na vaše turistické potulky
Text: Bettina Geiersperger

Trasy a komunity

Praktické aplikácie na vaše turistické potulky

Večné prechádzky a turistika s hlavou v oblakoch. Tieto užitočné turistické aplikácie vám pomôžu nájsť trasy a tipy, kým vyrazíte.
Cvičenie doma, prechádzky a tanec nám za posledných pár mesiacov priniesli do života príjemnú zmenu, ale teraz chceme konečne opäť vybehnúť do lesa a liezť po horách! Veď zdravý pohyb zakončený dych vyrážajúcim výhľadom sa jednoducho nedá ničím nahradiť. Potrebovali by ste s naplánovaním cesty či túry trochu pomôcť? Bez problémov, pomocnú ruku vám podá váš smartphone. Spravili sme pre vás zoznam tých najlepších turistických aplikácií.

Predstavíme vám aplikácie, ktoré fungujú na každom aktuálnom smartphone – a nezáleží na tom, či je to Apple alebo Android. Do turistického ruksaku vždy odporúčame pribaliť externú batériu či powerbanku, pretože niektoré aplikácie dokážu spotrebovať slušnú dávku energie.

Najlepšie turistické aplikácie

Bergfex

Klasika medzi cestovateľskými aplikáciami – a to doslova! Bergfex vám ponúkne informácie o cestách, výškových rozdieloch a vzdialenosti, ale tiež o čase príjazdu či parkovacích možnostiach a takisto o odporúčanej výbave či výstroji na danú trasu. Nájdete tu túry v rôznych kategóriách, ktoré si môžete krásne vyfiltrovať podľa vlastného vkusu.

Trasy túr spravidla vypracúvajú certifikovaní používatelia alebo turistické kancelárie či agentúry – takže si môžete byť istí, že túry budú také, aké ich aplikácia aj sľubuje. Mimoriadne cool je funkcionalita-odklon z trasy. Táto funkcionalita vám zabezpečí, že ak sa odkloníte z plánovanej trasy, telefón vás na to upozorní správou.

Komoot

Hor sa za dobrodružstvom! Jednoducho do aplikácie zadajte počiatočný bod a cieľ a Kommot vám ihneď vyhodí vhodnú trasu. Poskytuje tiež veľa informácií o povrchu vozovky, vzdialenosti, stupni obtiažnosti a výškovom profile. Radšej si trasu plánujete sami? Bez problémov. S aplikáciou Komoot to ide veľmi jednoducho. Táto aplikácia je výrazne zameraná na komunitu, jej užívatelia tu všetko zdieľajú. Nadviažte kontakt s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi a získajte tak odporúčania a inšpirácie od iných priaznivcov turistiky.

Outdooractive

Turistická aplikácia Outdooractive je dokonalým spoločníkom na dobrodružstvá v teréne. Aplikácia zobrazuje zaujímavé ciele a tiež vás upozorňuje na pozoruhodnosti po ceste, aby vám nič zaujímavé neuniklo. Prebádajte kopec tajných tipov, pridaných užívateľmi komunity a pod „top túrami“ objavte tie najlepšie trasy. Neporovnateľne vám to uľahčí výber túry. Ak vás neoslovia ani „top-túry“, vhodnú trasu sa vám určite podarí nájsť použitím rôznych filtrov.

Okrem trás vám aplikácia dodatočne ponúkne aj podujatia a možnosti ubytovania. Okrem konkrétneho zoznamu horských chát vás Outdooractive poinformuje aj o ich otváracích hodinách a voľných kapacitách.

Praktické aplikácie na turistiku

PlantNet Identifikácia rastlín

Čo je to za rastlinku pri chodníku? Táto aplikácia vám to povie! Softvér dokáže rozpoznať viac ako 20 000 druhov rastlín. Stromy, kvety a listy dostanú meno mihnutím oka.

Ornithopedia Europe

Na turistických potulkách určite zahliadnete aj rozličné druhy vtákov, ktoré väčšinou len tak nepoznáte. Aplikácia dokáže pomenovať voľne žijúce vtáctvo, prirodzene sa vyskytujúce na celom území Európy. Ku každému jedincovi nájdete v aplikácii kopec informácií a obrázkov.

PeakFinder

Stojíte na zdolanom vrchole, vychutnávate si výhľad na okolitú panorámu a pýtate sa: Ako sa volá ten vrchol naproti? A ten vedľa? Jednoducho spustite aplikáciu PeakFinder, namierte telefón na panorámu a aplikácia vám okamžite prezradí, ako sa volá vrchol, ktorý sa oproti tak krásne ligoce v lúčoch slnka.

meteoblue weather & maps

Obzvlášť v horách je prospešné mať počasie neustále v merku. Metoeblue poskytne užívateľom mnoho aktuálnych máp počasia s detailnými predpoveďami. S touto aplikáciou sa vám teda nemôže stať, že vás prekvapia búrky či nepríjemné teploty!