Active Beauty
Šesť trendových športov, ktoré môžete skúsiť v roku 2024

Fit a v pohode

Šesť trendových športov, ktoré môžete skúsiť v roku 2024

Nemusíte sa hnať za každým trendom, môžete ich však poznať. Napríklad medzi pohybovými aktivitami možno nájdete práve tú, čo vás bude nečakane baviť. Ak ste po rokoch bežeckých okruhov a jogovania pripravení vyskúšať niečo nové, vyberajte.

Týchto šesť trendových športov vám v roku 2024 prinesie veľa zábavy

1. HIIT sa v 2024 cvičí vovnútri aj na vzduchu

HIIT je skratka pre vysokointenzívny intervalový tréning a nazýva sa tak preto, lebo je pre telo skutočnou výzvou a umožňuje trénovať pri veľmi vysokej srdcovej frekvencii. Táto v súčasnosti veľmi populárna forma tréningu je veľmi obľúbená, pretože zvyšuje spaľovanie tukov, zvyšuje silu a svalovú hmotu a celkovo zlepšuje kondíciu. Ak teda chcete cielene formovať svoje telo, HIIT je tou správnou voľbou. Tréning je štruktúrovaný tak, že sa striedajú veľmi intenzívne intervalové tréningové jednotky s krátkymi oddychovými fázami. Tepová frekvencia prudko stúpa a telo počas tréningov, ktoré často trvajú len 10-30 minút, beží na plné obrátky. Často je tiež jednoduchšie nájsť si čas na krátky intenzívny tréning ako na 60-minútový vytrvalostný beh. Podľa štúdií je účinok na kondíciu rovnaký. V súčasnosti existuje množstvo aplikácií s veľmi dobrými návodmi na cvičenie. Tie sa dajú vykonávať výlučne s vlastnou váhou tela alebo s ľahkými závažiami či činkami.

2. Spikeball pre jar/leto 2024

Spikeball je skvelý spôsob, ako si udržať tímovú kondíciu, pre každého, kto má rád spoločnosť, zábavu a hru pri športe. Loptová hra z 80. rokov 20. storočia si vyžaduje určitú úroveň základnej kondície. Hráte malou loptou do siete; na rozdiel od volejbalu nie je hracia plocha obmedzená a neustále sa pohybujete a beháte. Mali by ste byť tiež schopní bez problémov skákať. Spikeball nie je vhodný pre ľudí s problémami s kolenami alebo namáhanými kĺbmi a bolesťami chrbta, pretože hra si vyžaduje niektoré prudké pohyby.

3. Piloxing: Trend z Hollywoodu

Je určený na budovanie svalov, spevnenie tela a pomôže vám dosiahnuť vysnívanú postavu. Piloxing, intervalový tréning v skupine, je kombináciou pilatesu a boxu. Cvičenia inšpirované pilatesom posilňujú hlbšie svalové skupiny. Sú kombinované s prvkami z fitnes boxu, ktoré podporujú flexibilitu. Tréningový efekt piloxingu zvyšujú špeciálne rukavice, ktoré sú vybavené závažiami.

4. Barre-Workout: Fit s tréningom baleríny

Barre je jedným z nových trendových športov, ktoré precvičujú telo zhora nadol a formujú ho. Intenzívny tréning na baletnom barre spája prvky baletu s pilatesom a jogou. Kombinácia rýchlych a pomalých pohybov je veľmi účinná a - podobne ako mnohé iné trendové športy - pochádza z USA, kde je veľmi obľúbená medzi modelkami a influencerkami. Keďže pri cvičení barre sa precvičujú predovšetkým hlbšie svalové skupiny, sedenie je veľmi namáhavé.

Rytmická hudba v pozadí však robí z barre tréningov veľkú zábavu a podporuje zmysel pre rytmus a koordináciu. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, postačia vám protišmykové ponožky a priliehavé športové oblečenie (aby ste rýchlejšie rozpoznali chyby v držaní tela). Ostatné vybavenie poskytujú špeciálne vybavené fitnesštúdiá, ktoré ponúkajú barre tréningy.

5. Na bicykel s prvým slnkom

V posledných rokoch mnohí fitnesáci objavili lásku k outdoorovým športom. Na vrchole zoznamu je cyklistika. Či už ide o horskú cyklistiku, príležitostnú víkendovú jazdu na bicykli alebo dlhšie výlety na e-biku, cyklistika je trendom outdoorových športov v roku 2024. Väčšina ľudí jazdí na bicykli, aby si oddýchla a zrelaxovala. Obľúbené je však aj cvičenie na čerstvom vzduchu s prepojením na bicyklovanie. Veľké plus pre rodiny: pri bicyklovaní v prírode si prídu na svoje aj tí najmenší.

6. Peloton-ovať sa dá aj v zime

Počas pandémie boli trendom pomerne jednoduché domáce cvičebné programy bez prístrojov, len s využitím vlastnej telesnej hmotnosti, ktoré ste mohli vykonávať doma na jogovej alebo športovej podložke s pomocou aplikácie. Teraz sa tento trend vyvinul. Aj tu je na vzostupe individualizácia, ktorá sa zameriava na špičkové športové vybavenie a cielený tréning ako v posilňovni: celý svet pozná značku Peloton od čias spin-offu Sexu v meste. Najznámejším nástrojom značky, ktorá ponúka celý rad športového vybavenia a online kurzov, je bicykel Peloton. Pri riadených tréningoch trénujete s virtuálnym trénerom pomocou špičkového vybavenia a prvotriednych kurzov, ako keby ste boli v posilňovni - len z domu. Cyklistika, beh alebo tréningy sú možné, všetko samozrejme koordinované pomocou špeciálne vyvinutej aplikácie Peloton. Kurzy si môžete kedykoľvek spustiť na obrazovkách zariadení a aplikácie. Skúsení tréneri poskytujú virtuálne poradenstvo a v ponuke je viac ako 14 disciplín pre fyzické a duševné zdravie.