Active Beauty
Prerušovaný pôst: Pomôže vám vyhnúť sa zlej nálade

Očistný pôst

Prerušovaný pôst: Pomôže vám vyhnúť sa zlej nálade

Prerušovaný pôst jednoducho znamená, že niekoľko hodín nejete. Bolo dokázané, že to podporuje omladzovanie a regeneráciu buniek, a tým aj účinky proti starnutiu. Výskumná práca v tejto oblasti bola v roku 2016 ocenená Nobelovou cenou za medicínu

Prečo sa ľudia postia? Táto otázka je snáď stará ako ľudstvo samo. Pôst je vedomé zrieknutie sa jedla. Je to uvedomenie si tela, ktoré je zakotvené vo všetkých veľkých náboženstvách.

Čím častejšie začleňujeme obdobia pôstu a prestávky v stravovaní do nášho každodenného života, tým viac prospievame svojmu zdraviu. Zhodujú sa na tom odborníci. To, ako dlho a ako často by mali tieto prestávky prebiehať, sa líši od človeka k človeku.

Z metód prerušovaného pôstu si vďaka prispôsobivosti časových okien vyberie každý. „Tak, ako pri všetkom v živote, aj pri prerušovanom pôste je dôležité, aby ste sa cítili dobre,“ zdôrazňuje odborníčka na výživu Bonita Neururer pôsobiaca v Rakúsku. Porozprávali sme sa s ňou o najdôležitejších metódach, tipoch a trikoch pri prerušovanom pôste.

Pani Neururer, prečo by sme sa mali postiť?

Pôst stimuluje regeneráciu buniek. Možno si to predstaviť ako prirodzenú recykláciu buniek, vo vede známu aj ako autofágia. Prerušovaný pôst spúšťa omladzujúci účinok buniek proti starnutiu. Tento účinok nastupuje, keď si urobíte dlhšiu prestávku od jedla. Najlepší čas je pred polnocou.

Prečo je čas pred polnocou pri prerušovanom pôste kľúčový?

Takzvanú autofágiu, teda regeneráciu buniek, spúšťa v tele rastový hormón. Na toto spustenie potrebuje telo nízku hladinu glukózy v krvi. Preto sú prestávky, počas ktorých nejeme, také dôležité. Najlepšie by bolo nejesť osem hodín pred polnocou. Ak toto časové okno dosiahnete prerušovaným pôstom, teda zdržíte sa jedla od 16:00, podporíte omladzovací efekt v bunkách.

Pre koho je prerušovaný pôst vhodný?

Pôst by som neodporúčala ako spôsob chudnutia. Ak chcete schudnúť pár kíl, mali by ste sa zamerať na množstvo jedla, ktoré si každý deň dávate na tanier, na živiny, ktoré prijímate a na to, či sa dajú lepšie kombinovať. Prerušovaný pôst vedie predovšetkým k tomu, že sa budete cítiť celkovo fit, budete mať viac energie a budete psychicky výkonnejší. V mnohých prípadoch sa zlepšuje vzhľad pokožky a spánok sa stáva hlbším. Prerušovaný pôst je najvhodnejší pre ľudí, ktorí chcú vyskúšať všetky tieto pozitívne účinky.

Ako dlho by mal prerušovaný pôst trvať?

Pri prerušovanom pôste je dôležité, aby ste si nestanovili príliš prísny časový rámec. Štúdie síce ukázali, že čas pred polnocou je rozhodujúci pre regeneráciu buniek, dôležité však je aj to, aby ste z toho všetkého mali dobrý pocit. Ak je teda pre vás o 16:00 príliš skoro na posledné jedlo dňa, môžete si časové okno prispôsobiť. Ak napríklad neradi raňajkujete a preto sa potrebujete večer najesť, môžete začať s 12-hodinovým pôstnym oknom. Pri prerušovanom pôste je dôležité dať telu najneskôr na desiatu zdravé jedlo s dostatkom bielkovín, ako sú orechy, ovocie alebo müsli. Túto metódu môžete vyskúšať aj dva dni v týždni a pomaly sa v nej prepracovať k viacerým dňom.

Na čo by ste si mali dávať pozor počas prerušovaného pôstu?

Počas intervalového pôstu je dôležité jesť potraviny v čo najprirodzenejšej forme. To znamená ovocie a zeleninu, či už čerstvé alebo pripravené na pare. Celozrnné výrobky a zdravé tuky, ako sú orechy alebo orechové maslo. Mäso a ryby sú tiež cenným zdrojom bielkovín. Mali by ste tiež piť veľa tekutín. Najlepšia je voda alebo nesladený ovocný či bylinkový čaj. S kávou je to trochu zložitejšie. Môžete ju piť, ale lepšie by bolo, keby ste ju pili čistú a čiernu.

Ako sa môžete cítiť dobre počas prerušovaného pôstu?

Prerušovaný pôst sa zameriava na fyzickú a duševnú kondíciu. A samozrejme na vašu vlastnú pohodu. Dôležitú úlohu pritom zohráva neporušená štruktúra stravovania. Inými slovami, zásobovanie vášho tela cennými živinami počas fáz stravovania. Nezabudnite, môžete spraviť aj výnimky. Napríklad sa kvôli spoločenským udalostiam môžete sem-tam najesť o niečo neskôr. Pre vašu vlastnú pohodu je dôležité, aby ste na seba nevytvárali príliš veľký tlak.

Ako sa líšia muži a ženy, pokiaľ ide o prerušovaný pôst?

Ženám sa zvyčajne odporúčajú kratšie fázy prerušovaného pôstu. Mužom v mnohých prípadoch prospieva klasický rytmus 16:8. Pre ženy je 12 až 13 hodín pôstu často úplne postačujúcich. Druhá polovica menštruačného cyklu je vhodnejšia na prerušovaný pôst. Najmä v tomto období by mali ženy dbať aj na konzumáciu kvalitných bielkovín a zdravých tukov, aby svoje telo čo najlepšie pripravili na nadchádzajúce obdobie menštruácie. Ak však spozorujete, že sa váš mesačný cyklus počas prerušovaného pôstu posúva, mali by ste s pôstom prestať.