Active Beauty
Problémy so žilami: Varovné príznaky a možné riešenia

Zdravé žily

Problémy so žilami: Varovné príznaky a možné riešenia

Vypuklé, trblietavé modré kŕčové žily, ktoré sú viditeľné na nohách ľudí, alebo pavúčie žily boli kedysi bežným pohľadom na ulici. Vďaka modernej diagnostike a možnostiam liečby to už nemusí byť pravda. Napriek tomu sa problémy so žilami v určitom období života týkajú väčšiny žien. A netýka sa to len starších ľudí! Tu je päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o zdraví žíl.

Doktorka Anna-Maria Kiprov vedie vo svojej viedenskej ordinácii kompetenčné centrum pre žily a lieči pacientov s estetickými a medicínsky relevantnými problémami so žilami. Úvodná konzultácia s poradenstvom a ultrazvukovou diagnostikou u odborníka na žily stojí 220 eur. www.kiprov.com

5 krokov k zdravým nohám a žilám

Kŕčové žily a pavúčie žily sú nielen vizuálne nepríjemné, ale môžu byť aj varovným signálom ochorenia žíl. Zistite, ktoré príznaky by ste nemali ignorovať a čo môžete urobiť, aby ste im predišli.

1. Ako zistím, že mám problémy so žilami?

Prvými príznakmi sú ťažké, unavené nohy a opuchy. "Ak sú na povrchu kože jasne viditeľné odtlačky manžiet ponožiek alebo po dlhšom sedení cítite potrebu masírovať si nohy, môžu to byť prvé príznaky problému, ktorý by sa mal vyšetriť."

2. Prečo môžu byť kŕčové žily nebezpečné?

Skutočné kŕčové žily nie sú len estetickým, ale predovšetkým zdravotným problémom, pretože sa zvyšuje riziko trombózy. Doktorka Kiprov: "Ak sa trombóza, t. j. časť krvnej zrazeniny, odlúči, môže sa dostať do srdca alebo do niektorej z pľúcnych ciev a vyvolať infarkt. V najhoršom prípade to môže byť život ohrozujúce." Aj preto je potrebné každého pacienta s problémami so žilami vyšetriť a objasniť príčiny. Mnohé ženy pociťujú príznaky len dočasne, napr. počas tehotenstva. Ak príznaky pretrvávajú, treba prijať opatrenia.

3. Ako funguje diagnostika?

Podľa doktorky Kiprov je dôležitá podrobná anamnéza: "Pýtame sa otázky ako napr: Sú nejaké sťažnosti? Ako dlho sú prítomné? Máte v rodine niekoho - babičku, matku, tetu - kto trpí problémami so žilami? Kmeňové žily prebiehajú od slabín po nohe. Robíme ultrazvuk žíl celej nohy až po slabiny." V prípade skutočných kŕčových žíl je potrebný lekársky zásah. V prípade jednoduchých pavúčích žíl, ktoré sú pre pacientov vizuálnym problémom, existujú nekomplikované korekcie.

4. Aké sú možnosti liečby kŕčových žíl a pavúčích žíl?

"V prípade skutočných kŕčových žíl sa vykonáva flebektómia, čo je malý vpich v postihnutej oblasti, pri ktorom sa zhrubnutá časť žily vyberie a odstráni pomocou akéhosi háčiku na háčkovanie. Ak sú žilové chlopne netesné, postihnutú žilu možno lokalizovať pomocou ultrazvuku, zaviesť katéter a žilu zvnútra uzavrieť." Zákrok trvá necelú hodinu a pacienti po ňom môžu ísť hneď domov v kompresívnych pančuchách. "V prípade pavúčích žíl môžeme pracovať s laserovou technológiou alebo skleroterapiou ciev. V oboch prípadoch sa cievy stiahnu a žila sa stane neviditeľnou," hovorí Kiprov.

5. Čo môžem urobiť pre svoje zdravie žíl?

Doktorka Kiprov: "V podstate platí pravidlo "SSS-LLL": To znamená: "Sedenie a státie je zlé" a "Lepšie je ležať alebo chodiť". Športy ako chôdza, turistika, prechádzky, plávanie v chladnej vode, tanec a beh sú teda pre cievy prospešné. Pokiaľ ide o silový tréning, pacienti so žilami by sa mali vyhýbať činkám a cvičiť len s vlastnou váhou tela. Žily môže zaťažovať aj podlahové kúrenie, pretože teplo zospodu nohy ešte viac zaťažuje. Vo všeobecnosti odborník radí: "Časté vstávanie v každodennom živote a nesedenie v príliš tesnom oblečení pomáha tomu predchádzať. Dôležitá je zdravá strava s vysokým obsahom vlákniny na trávenie a pitie veľkého množstva tekutín, pretože to zabraňuje zhrubnutiu krvi," hovorí Kiprov.