Active Beauty
Turistika so psom: Príprava, výbava a tipy ochranárky prírody
čas čítania: min
Do hôr

Turistika so psom: Príprava, výbava a tipy ochranárky prírody

Carina-Maria Besl je ochrankyňa prírody v Alpskom klube v Salzburgu a psíčkarka. Odpovedá nám na najdôležitejšie otázky týkajúce sa turistiky so psom: od povinnej výbavy až po správanie sa pri stretnutí s inými zvieratami.

Turistika so psom: Týchto 8 vecí musíte mať podľa odborníka na pamäti

1. Psia kondička

Pozor, táto rada platí rovnako pre psov aj pre ľudí: pri turistike nechcite príliš veľa naraz. "To, že váš pes vyniká pri hre s loptou v parku, ešte neznamená, že má na niekoľkohodinovú túru v strmom teréne," vysvetľuje Carina-Maria. V tejto súvislosti je najlepšie začať s ľahkými túrami v oblasti údolia a pomaly zvyšovať náročnosť. "Dôležité je poznať signály psa, keď je preťažený, a podľa toho robiť prestávky." Pri plánovaní túry je dôležité myslieť aj na podmienky na trase. Niektoré prekážky, ktoré sú pre ľudí ľahko zvládnuteľné, predstavujú pre psov neprekonateľnú prekážku. Okrem mreží, schodov s priečkami a rebríkov to môže znamenať aj nepriechodný terén spôsobený vetrom.


2. Toto patrí do ruksaku

Pozor na to, či pri turistike vo vysokohorských regiónoch neprekročíte štátnu hranicu. "Preto by ste si mali vždy vopred skontrolovať, či ste mysleli na všetko potrebné pre vášho psa. Každá krajina má svoje vlastné požiadavky, ktoré treba zohľadniť. Okrem toho je možné kedykoľvek v zahraničí skontrolovať pas EÚ pre spoločenské zvieratá."

Namiesto toho, aby ste dali psovi svoju desiatu, môžete svojmu štvornohému priateľovi pribaliť aj malé občerstvenie. "Nemali by ste však podávať plnú porciu," hovorí Carina-Maria. "V opačnom prípade môžu v najhoršom prípade trhavé pohyby po jedle viesť k život ohrozujúcej torzii žalúdka." Ak sa na ceste nenachádzajú žiadne možnosti pitia, napríklad potoky alebo jazerá, v batožine by samozrejme nemal chýbať dostatok tekutín a skladacia miska. "V prípade núdze sa dá na misku premeniť aj vrecko na psie exkrementy. V každom prípade by sa mal vždy vziať so sebou dostatočný počet vreciek na zber psích výkalov.


3. Turistika "pod psa"

Počas obzvlášť teplých dní by sa mali prechádzky s našimi štvornohými spoločníkmi skrátiť a podľa možnosti spojiť s osviežujúcim ochladením vo vodnej nádrži. "Na rozdiel od ľudí sa psy nedokážu potiť a kompenzujú svoju teplotu dýchaním. Okrem toho je ich telesná teplota vyššia ako u ľudí," hovorí ochranárka. "Pri vhodnej príprave však nie je nič zlé na rozsiahlej obchôdzke v potenciálne chladnejších ranných alebo večerných hodinách."


4. Stretnutia s inými

Predtým, ako sa vydáte na túru, si vždy zistite, aké sú v danej oblasti pravidlá týkajúce sa vôdzky a náhubkov. "Nie každý je milovníkom psov," hovorí Carina-Maria. Niektorí sa môžu dokonca báť a nie každý pes vždy vychádza s inými zvieratami. "Pre bezstresové a pokojné spolužitie by sa preto pes mal vždy venčiť v tesnej blízkosti." Aby ste minimalizovali riziko zranenia vlastného psa na túrach alebo horských túrach, odporúča sa tiež namiesto obojku nasadiť hrudný postroj.

5. Berte ohľad na zvieratá, ktoré sú v prírode doma

"To, že ich nevidíme, neznamená, že tam nie sú. A ak sa nám divé zvieratá predsa len ukážu, náš štvornohý spoločník ich už dávno vycítil," hovorí Carina-Maria. "Preto by sa pes nikdy nemal nepozorovane zdržiavať v poraste alebo bežať sám pred sebou, ale mal by byť vždy na vôdzke." Ak sa divé zvieratá zľaknú hluku spôsobeného ľuďmi alebo hrabajúcimi psami, môžu sa brániť. Najmä v období rozmnožovania a výsevu (od polovice marca do polovice júla) a v zimných mesiacoch je preto dôležité byť ohľaduplný.

6. Buďte opatrní pri pasúcich sa zvieratách

Žiaľ, existuje mnoho správ o smrteľných stretnutiach kráv s turistami. Príliš často sa neberie do úvahy, že kravy nie sú domáce zvieratá a pasúce sa zvieratá treba prekračovať pokojne a rýchlo. "Najmä matky kráv majú silný ochranársky inštinkt a bránia svoje teľatá, ktoré sú zasa zvedavé a otvorené stretnutiam. Tak môžu rýchlo vzniknúť nebezpečné situácie," vysvetľuje ochranárka. Ak cestujete so psom, je lepšie sa vysokohorským pasienkom s dojčiacimi kravami úplne vyhnúť, pretože psy sú vnímané ako hrozba ešte viac ako ľudia. "Ak je stretnutie nevyhnutné, pes musí byť na krátkom vodítku a na päte. Ak sa pohybujete v skupine, pes a psovod by mali kráčať uprostred." Ak kravy škriabu kopytami, hýbu hlavou hore a dole alebo frkajú, mali by ste pastvinu čo najrýchlejšie opustiť. "Nikdy však neutekajte!" zdôrazňuje Carina-Maria.

7. Ubytovanie so psom na prenocovanie pri niekoľkodňových zájazdoch

Ak sa chystáte na niekoľkodňovú túru, mali by ste si vopred zistiť, kde je k dispozícii ubytovanie vhodné pre psov. Po výbere vhodnej chaty by ste mali vždy kontaktovať priamo majiteľov chaty. Nechcete predsa zistiť, že miesto na spanie už bolo poskytnuté iným majiteľom psov.

Tip ochranárky: Ak si so sebou vezmete vlastnú známu deku, pomôže to vášmu štvornohému priateľovi rýchlejšie sa usadiť v neznámom prostredí.

8. Prvá pomoc pre zranené psíky

Psy, ktoré nie sú zvyknuté na horský terén, sa môžu rýchlo zraniť, pretože nedokážu správne vyhodnotiť nebezpečenstvo na mieste. "Pri mnohých situáciách a zraneniach môžete použiť úchyty, ktoré ste si sami preskúmali. Iné by ste si mali nechať ukázať len veterinárnym lekárom," vysvetľuje Carina-Maria. Nezabudnite si pred turistikou pozrieť možnosti psieho poistenia v danom teréne.
x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.