Active Beauty
Hlboký nádych: inhalujte
Text: Caroline Pacholet

Pre telo aj myseľ

Hlboký nádych: inhalujte

Zhlboka sa nadýchnuť, inhalovať - ale ako dlho a ako často? Kedy zvoliť soľ a kedy radšej silice? Vysvetlíme vám to.
V období, kedy sme náchylnejší prechladnúť, dokáže vodná para v kombinácii so soľou alebo silicami (nesprávne nazývanými aj esenciálne či éterické oleje) podporiť vašu dobrú kondíciu. Ako je inhalovanie prospešné pre zdravie?

Inhalovanie je osvedčený liečebný postup

Inhalovanie je pravdepodobne jedným z najstarších domácich liečebných postupov proti prechladnutiu a využíva sa dodnes. Pri vdýchnutí sa nám hlboko do dýchacích ciest dostávajú kvapky alebo aerosóly vodnej pary. K nej môžeme pridať aj soľ alebo silice, ktoré prečisťujú dýchacie cesty a zvyšujú prekrvenie. Preto je inhalovanie odporúčané pri infekciách dýchacích ciest (nádche, zápaloch dutín a tiež pri zápale priedušiek).

Potrebujete poznať špeciálny postup inhalovania?

Neexistuje jeden správny návod. Oveľa dôležitejšia je otázka, do ktorých častí dýchacích ciest sa chcete dostať:

Horné dýchacie cesty: Ak sa chcete dostať do nosa a hrdla, mali by ste inhalovať nad horúcou vodou. Dajte ale pozor na obarenie, najmä pri deťoch.

Stredné až dolné dýchacie cesty: Ak sa chcete dostať do veľkých a malých priedušiek alebo do dolných dýchacích ciest, mali by ste použiť ultrazvukový rozprašovač alebo rozprašovač so stlačeným vzduchom. Pacienti s chronickými respiračnými ochoreniami väčšinou používajú spreje s pumpičkou, ktoré vytvoria poprašok hmly s veľmi malými kvapkami.

Aké prísady použiť pri nádche a nachladnutí?

Soľ, harmanček alebo olej z čajovníka? Ktorá prísada je okrem vody najlepšia? Najjednoduchšou, najbezpečnejšou a pravdepodobne aj najúčinnejšou metódou je inhalovanie fyziologickým soľným roztokom. Ak máte upchatý nos, môžete použiť aj silnejší slaný roztok. V prípade infekcií dýchacích ciest je veľmi užitočná inhalácia harmančekom alebo tymianom. Dobre bude fungovať aj kvapka silice čajovníka. Pri inhalovaní silíc pozor - určite si vždy najskôr nechajte poradiť odborníkom a zvláštnu pozornosť účinkom venujte najmä ak ste astmatik alebo naparujete dieťa.


Inhalácia, ktorú si naordinujte pri príznakoch nádchy

  • Varte 0,5 - 1 l vody najmenej 2 minúty, aby sa vo vode zabila väčšina mikroorganizmov.
  • Pridajte následne na 0,5 l vody 4,5 g kuchynskej alebo morskej soli a miešajte, kým sa soľ úplne nerozpustí.
  • Položte hrniec s vriacou vodou na žiaruvzdorný povrch.
  • Aby ste zabránili úniku pary, položte cez hrniec uterák alebo kuchynskú utierku.
  • Pri inhalovaní vždy vdychujte ústami a vydychujte nosom. Inak by to malo opačný efekt: horúca para by spôsobila ďalšie opuchnutie sliznice nosa.
  • Paru zhlboka inhalujte asi 20 minút, potom si tvár umyte vlažnou vodou.