Active Beauty
Jarné upratovanie – 3 dôvody, prečo upratovanie poteší aj dušu

Nový začiatok

Jarné upratovanie – 3 dôvody, prečo upratovanie poteší aj dušu

Najvyšší čas pustiť sa do jarného upratovania! Upratovanie a vypratanie priestoru pozitívne vplýva aj na našu duševnú pohodu, hovorí psychologička a koučka Natalia Ölsböck: Pretože ak si upraceme zvonku, dokážeme sa lepšie uvoľniť.
Podľa psychologičky Natalie Ölsböckje jarné upratovanie výhrou vo viacerých ohľadoch – prospieva nielen našim štyrom stenám, ale pozdvihne na duchu aj nás: „Poriadok zvonku napomáha, aby sme sa dokázali lepšie uvoľniť, dopriať si pocit vnútorného oslobodenia. Okrem toho, fyzická aktivita znižuje hladinu stresových hormónov. A k tomu všetkému, upratovanie sa dá vnímať ako skutočný úspech.“

3 dôvody, prečo nás dokáže jarné upratovanie dostať do dobrej nálady


1. Pretože takto môžeme osláviť nový začiatok

„V minulosti sa za jarné upratovanie považovalo dôkladné vyčistenie izby či izieb po tmavom a pochmúrnom zimnom období. V tomto kontexte ho možno teda vnímať aj ako prechod, ktorý zahajuje v našom živote nové, aktívnejšie životné obdobie,“ hovorí psychologička Natalia Ölsböck. Pojmite teda aj vy jarné upratovanie ako váš vlastný malý rituál. Môžete sa takto napríklad rozlúčiť so zimným blues, oslobodiť sa od niečoho, čo vás už dlhšie ťaží a pripraviť sa tak na nový začiatok. Že vám stále akosi chýba impulz, aby ste sa rozhýbali? Zostavte si vlastný playlist s obľúbenými pesničkami, ktoré vás dobre naladia a prejdite si pri nich zoznam, čo všetko ste si v rámci jarného upratovania naplánovali urobiť.


2. Pretože jarné upratovanie nám dodá pocit sebestačnosti

Upratovanie a vyčistenie priestoru človeka nabáda upratať si aj zvnútra. „Upratovací rituál vonkajšieho priestoru dokáže poslúžiť aj ako skvelá psychohygiena. Keď si upracete okolo seba, automaticky tak uspokojíte aj svoju emocionálnu potrebu mať veci jasné a pod kontrolou,“ hovorí psychologička. Cítite sa sebestační a potrební, pretože robíte niečo len a len pre seba a nikto či nič zvonku o vás nerozhoduje, ani vám neurčuje smer. Mimochodom: Jarné upratovanie môžete rozšíriť aj na záležitosti, ktoré už dlhšie odkladáte alebo sa k nim jednoducho neviete dostať, napríklad sadnúť si k daňovému priznaniu alebo sa konečne objednať u lekára: Prejdite si kalendár a zoznam úloh, zoraďte ich podľa naliehavosti a splnené úlohy si potom postupne odškrtávajte.


3. Pretože pri jarnom upratovaní načúvame svojej intuícii 

Potrebujete sa radikálne zbaviť nepotrebných harabúrd alebo len vytriediť zopár maličkostí? Keď ide o rozsah upratovacieho rituálu, dajte na svoj vnútorný pocit. Zatiaľ čo niektorí z nás sa so staršími vecami dokážu rozlúčiť bez problémov, iní okolo seba potrebujú cítiť a vidieť spomienky. Odborníčka na upratovanie Marie Kondo by s týmto konceptom v rámci svojej osvedčenej metódy KonMari zrejme nesúhlasila, ale: Radšej nekonajte nepremyslene a vcíťte sa do svojich individuálnych potrieb. Čo vás poteší alebo vám prospeje? Aká silná je vaša potreba vyprázdniť priestor a dať šancu niečomu novému? Pôjdete po minimalizme? Psychologička a koučka Ölsböck radí: „Dôležité je, aby ste počas upratovania eliminovali stres a postupovali pekne krok po kroku.“ Jedno je isté: Človeka posilní, ak sa zbaví vecí, s ktorými má spojené akékoľvek negatívne pocity.