Active Beauty
Friendsgiving: večera oslavujúca priateľstvo + chutný recept

23. november 2023

Friendsgiving: večera oslavujúca priateľstvo + chutný recept

Už v kamennej dobe si ľudia pri zhromažďovaní v skupinách okolo ohňa zdieľali nielen jedlo, ale aj príbehy. Rozhovory si dnes berieme k jedálenským stolom a v novembri na to máme výnimočnú príležitosť s názvom „friendsgiving“ (slovná hračka z angl. thanksgiving = vďakyvzdanie).

Thanksgiving a friendsgiving – je medzi nimi rozdiel?

Od svojho zavedenia v roku 1941 sa Deň vďakyvzdania (Thanskgiving), najdôležitejší rodinný sviatok v USA, koná každoročne štvrtý novembrový štvrtok, aby sa tak otvorilo vianočné obdobie. Pre mnohých Američanov je to najdôležitejší sviatok roka, pretože nemá náboženské pozadie, a preto z neho nie je nikto vylúčený. Zhromaždiť sa tak ako kedysi pútnici, zastaviť sa, poďakovať a hodovať, najlepšie plneného moriaka s prílohami, ako sú tekvica, mrkva a sladké zemiaky, to je zvyk, ktorý sa za ním skrýva.

V súčasnosti sa však čoraz častejšie objavuje kritika celosvetovo uznávaného sviatku Dňa vďakyvzdania: Pri bližšom pohľade sa ukáže, že to, čo Američania oslavujú pod rúškom „pokojnej rodinnej pospolitosti", má v konečnom dôsledku len veľmi málo spoločného s pokojom a radosťou. Podľa historikov kolonizácia kontinentu Európanmi viedla k tomu, že pôvodní obyvatelia boli vyhnaní zo svojej pôdy a po stáročia brutálne vraždení - preto by tento deň nemal byť dôvodom na oslavu.

V roku 2007 sa prvýkrát objavil termín friendsgiving - inšpirovaný kultovým sitkomom Priatelia, ktorý dal tradičnej oslave úplne nový nádych bez toho, aby tento termín použil. Rodinná oslava sa tak stala oslavou priateľstva, pri ktorej sa ľudia nielen dobre a uvoľnene zabávajú, ale aj spoločne varia alebo vytvárajú menu z prinesených jedál. Má však zmysel vopred sa dohodnúť, kto čo prinesie - tak je zaručená nielen rozmanitá výmena, ale aj pestré menu.

Recept pre vaše friendsgiving: Vegetariánske Mac & Cheese so špenátom, jarnou cibuľkou a kôprom

Keďže táto oslava je uvoľnená a nestrojená, v tento deň nie sú potrebné žiadne kulinárske výkony, podstatné je stretnúť sa. Recepty z jedného hrnca sú preto skvelou voľbou:

Ingrediencie pre 4 osoby:

 • 4 jarné cibuľky
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 2 hrste baby špenátu
 • 1 hrsť kôpru
 • 2 PL olivového oleja
 • 500 g makarónov
 • 1200 ml zeleninového vývaru
 • 150 g smotany alebo ovsenej krémešovej kuchyne
 • 2 PL kyslej smotany
 • 1 ČL citrónovej kôry
 • čerstvo nastrúhaný muškátový oriešok
 • 150 g strúhaného syra, napr. čedar alebo gouda
 • 100 g strúhaného parmezánu

Príprava našich vege Mac & Cheese

 1. Jarnú cibuľku umyte, očistite a nakrájajte na tenké kolieska. Cesnak ošúpte a nakrájajte na malé kocky. Špenát umyte a nahrubo nasekajte. Kôpor opláchnite, osušte a nasekajte nadrobno. Na panvici alebo veľkej panvici s vysokým povrchom rozohrejte olej a približne 2 minúty na ňom opekajte jarnú cibuľku. Primiešajte cesnak a restujte približne 1 minútu.
 2. Pridajte cestoviny a vývar a za stáleho miešania varte 7-8 minút, kým nie sú cestoviny stále pevné. Predhrejte rúru na 210 °C na horný a dolný ohrev. Potom pridajte špenát a 2/3 kôpru, smotanu, kyslú smotanu, citrónovú kôru, trochu muškátového orieška a strúhaný syr. Všetko dobre premiešajte. Posypte parmezánom a zapečte v rúre približne 15 minút dozlatista. Podávajte posypané zvyšným kôprom.


Čas na prípravu: približne 45 minút