Active Beauty
Prospeje dovolenka vášmu vzťahu? Vzťahová poradkyňa radí
Čas načítania: Min.
Je dovolenka zabijakom vzťahov?

Prospeje dovolenka vášmu vzťahu? Vzťahová poradkyňa radí

Pre mnoho párov je to najkrajšie obdobie roka, na ktoré sa netrpezlivo tešia. Veľké očakávania však neraz spôsobia, že sa počas dovolenky vyplavia na povrch problémy vo vzťahu. Je dovolenka dobrá pre váš vzťah? Poradí vám vzťahová poradkyňa.

Mgr. Anna Thaler je párová poradkyňa a vzťahová koučka s praxou v Gmundene am Traunsee. Ponúka podporu vo všetkých aspektoch vzťahov a lásky. Pre ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, čo znamená strach zo záväzkov.

1. Pani Mgr. Thaler, prospieva dovolenka vzťahu alebo ho zabíja?

Záleží na kvalite vzťahu. Dovolenky vo všeobecnosti vzťahy upevňujú. Bohužiaľ, samy o sebe lásku neposilňujú; jednoducho zvýrazňujú všetko, čo je vo vzťahu. Takto môžu oblasti vzťahu, ktoré sú v každodennom živote dobré alebo krásne, na dovolenke ešte viac rozkvitnúť: Ak sú si partneri blízki a úzko naviazaní, s najväčšou pravdepodobnosťou sa na dovolenke pocit spolupatričnosti a blízkosti ešte viac posilní. Potom si často hovoria: „Keby sme aj doma mohli tráviť spolu toľko času, to by bolo úžasné. Táto blízkosť je taká skvelá!“. A tým v zásade nemyslia na sexualitu, ale skôr na emocionálnu naviazanosť – ktorá je vždy predpokladom naplnenej sexuality vo vzťahu.

No ak v každodennom živote partneri len žijú vedľa seba, tento odstup sa na dovolenke ešte viac prejaví. Nie je to problém, ak sú obaja partneri s odstupom spokojní. Keďže je to tak skôr výnimočne, dovolenka sa zvyčajne nevydarí podľa predstáv: Jeden partner túži po dovolenke, aby konečne trávili viac času spolu, teší sa na príjemné rozhovory, relax a blízkosť partnera či partnerky. Druhý ale prejavuje malý záujem o vzájomnú blízkosť, vyhýba sa partnerovi a hľadá rozptýlenie, napríklad prehliadky pamiatok, hodiny tenisu, kilometre na bicykli, výstupy na vrcholy, alebo je celé hodiny ponorený do mobilu, tabletu či knihy. Môže to byť dobrý spôsob, ako si oddýchnuť od inak stresujúcej každodennej pracovnej rutiny, ale vzťahu to neprospieva. Naopak: Práve na dovolenke je sklamanie z toľkého záujmu o seba samého a ignorovania potrieb partnera ešte väčšie ako doma.

Dovolenka výrazne negatívne posilňuje otvorené konflikty. Sedíte pri sviečkach vo svojom najkrajšom letnom outfite a v dovolenkovej atmosfére v romantickej reštaurácii pri mori a – bum! – pri stole sa bavíte o obľúbených témach ako svokra, financie, výchova detí a žiarlivosť.

Dovolenka jasne ukáže, ako dobre ste v partnerskom vzťahu zohratí.

2. Ako sa vyhnúť hádkam na dovolenke?

Cielene sa vyhýbať hádkam skutočne nie je z dlhodobého hľadiska užitočné a na dovolenke je to zvyčajne ešte ťažšie ako doma. Najmä ak si so sebou nesiete nevyriešené konflikty a/alebo – ako to už na dovolenke býva – sú očakávania veľmi vysoké a možno aj úplne odlišné. V zásade si nemyslím, že je dobrý nápad na dovolenke všetko dusiť v sebe, len aby ste udržali „pokoj“. V takom prípade totiž určite nie ste vnútorne spokojní: oddych a potlačené emócie sa navzájom vylučujú. Hádky vo vzťahoch zvyčajne pramenia z nenaplnených potrieb: potreby blízkosti, nezávislosti alebo bezpečia. Ak má pár dobrú kultúru hádok a obaja partneri sú schopní vyjadriť svoje vlastné potreby, nezhody, ktoré vzniknú počas dovolenky, by sa mali okamžite prediskutovať a vyriešiť. Až potom si môžete dovolenku užívať a oddychovať.

V napätých situáciách alebo keď dochádza k nezhodám je zvyčajne najlepšie zastaviť sa, emocionálna sebaregulácia, napríklad zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť, a opýtať sa sami seba: „Čo práve teraz potrebujem?“ a „Čo práve teraz potrebuje môj partner?“

3. Ako využiť dovolenku na posilnenie vzťahu?

Na túto otázku veľmi rada odpovedám, pretože dovolenka môže páru ponúknuť veľmi veľa – ak sú obaja pripravení využiť čas práve na tento účel a otvoriť sa jeden druhému. Využiť dovolenku na posilnenie vzťahu nie je ťažké: Jednoducho si predstavte, že toto je vaša úplne prvá spoločná dovolenka. Ako by ste sa správali? O čom by ste sa rozprávali, aké otázky by ste kládli? Ako by ste sa pozerali na svojho partnera? Na začiatku vzťahu všetci robíme jednu vec správne: Do centra pozornosti kladieme partnera, sme zvedaví, pozorní, otvorení, ukazujeme svoju najlepšiu stránku, sme šarmantní a flirtujeme a - snažíme sa. Ak obaja (!) partneri aktivujú toto správanie na dovolenke, je to turbo boost pre každý vzťah - a vo väčšine prípadov to vedie aj k napĺňajúcejšej fyzickej intimite.

Môj tajný tip: Ani nemusíte ísť na dovolenku, funguje to aj doma.

4. Môže spoločná dovolenka zachrániť vzťah?

Ak sa už ľúbostný vzťah rozpadá, základy teda už nie sú udržateľné, žiadna dovolenka vzťah nezachráni. Jedinou záchranou v tomto prípade je zmena správania alebo zmena vzájomného nastavenia. To je však nezávisí od miesta pobytu alebo množstva vynaložených peňazí. Peniaze radšej investujte do párovej terapie. Ak však ešte nie je päť minút do dvanástej, dovolenka vám určite môže pomôcť získať odstup od každodenného života, zmeniť perspektívy a poskytnúť potrebný impulz na zmenu. Na to však musia byť pripravení obaja partneri.

Tu nájdete 10 príznakov rozpadu vzťahu podľa párovej poradkyne.

5. Čo urobiť, ak ste si rezervovali dovolenku, ale vzťah sa už rozpadá?

Toto je veľmi individuálne. Ak sa pár často háda, treba si položiť otázku, či dovolenka nespôsobí nervovému systému viac stresu ako relaxu, a teda viac škody ako úžitku. Ak však pár na dovolenke vždy dobre fungoval – aj keď len vedľa seba – určite môžete byť pragmatickí a užiť si tento čas (každý z vás individuálne).

6. Prečo sa páry po dovolenke rozchádzajú?

Skutočne sa to stáva pomerne často. Neraz aj vtedy, keď sú základy vzťahu už otrasné a dovolenka sa vníma ako „posledná šanca“ alebo „záchranný program“. Keďže dovolenka funguje ako zosilňovač, ktorý zvýrazní dobré aj zlé vo vzťahoch, je logické, že nedostatočné základy v konečnom dôsledku ešte viac utrpia, alebo skôr ešte ťažšie sa nachádza zhoda či spoločná reč. Na dovolenke ubudnú povinnosti všedných dní, ako deti, práca, domácnosť, a rýchlo sa ukáže, čo zostalo z partnerského vzťahu – a niekedy je to príliš málo. Toto pochopenie je vždy bolestivé, ale nevyhnutné pre osobný pokrok.

7. Ísť na dovolenku s bývalým partnerom/partnerkou (pretože ste si ju už rezervovali), aj keď ste v novom vzťahu?

Áno, ak ide o plánovanú dovolenku s deťmi, ktoré sa ňu už veľmi tešia, bývalí partneri sa k sebe dokážu správať s rešpektom a nový partner/partnerka s tým tiež súhlasí. Pokiaľ ide o len o dospelých, ktorý chcú žiť v monogamnom vzťahu, bolo by to podľa mňa na pováženie, pretože by to mohlo narobiť veľa škody.

8. Čo ak s vami niekto chce ísť na dovolenku, ale nechce vzťah?

Vyznieva to ako vyhýbanie sa vzájomnej naviazanosti a nedostatočný záujem. V takom prípade by ste sa mali kriticky zamyslieť nad tým, či správanie toto druhého skutočne zodpovedá vašim vlastným predstavám - vlastným túžbam a potrebám vo vzťahu. Ak ste sa do tohto človeka zamilovali a túžite po pevnom vzťahu s ním, ale on nie, rozhodne by som neodporúčala ísť spolu na dovolenku. Riziko, že vaše očakávania nebudú naplnené a vaše city budú (ešte viac) zranené, je príliš veľké. Zvýšte svoje nároky, neuspokojte sa s málom –hľadajte ďalej, človeka, ktorý s vami chce ísť na dovolenku, ale aj byť vo vzťahu.

8 pravidiel lásky: Osem pravidiel Jaya Shettyho, ako na lásku.

9. Čo robiť, ak je váš vzťah po dovolenke trápny?

Môže to mať viacero príčin: nesplnené očakávania, zranené city, emocionálny odstup, nevyslovené konflikty... Odporúčam riešiť tento pocit promptne, otvoreným a úprimným rozhovorom: „Mám dojem, že odkedy sme sa vrátili, je medzi nami niečo trápne. Všimla som to pri x, y aj z.“ Teda presne opíšte, čo vnímate inak a v ktorých momentoch. A potom: „Veľmi ma to mrzí a som z toho smutná/dotýka sa ma to ...“ Presne opíšte svoje pocity. A ďalej: „Chcela by som, aby sme zistili príčinu a aby bolo všetko opäť v poriadku. Vnímaš to rovnako? Ako to cítiš? Aký by mohol byť dôvod? Ako to môžeme zmeniť?“

10. Ak sú očakávania veľmi odlišné, ísť na dovolenku radšej oddelene?

Ak sú vaše predstavy o partnerstve veľmi odlišné, mali by ste si to určite ujasniť ešte pred spoločnou dovolenkou. To isté platí aj pre vaše predstavy o samotnej dovolenke. Od dovolenky vždy očakávame veľmi veľa: zvyčajne máte len zopár voľných dní v roku, dovolenky sú drahé a obvykle príliš krátke a tak od všetkého očakávate maximum. Počasie, zážitky, ubytovanie, jedlo, atrakcie a samozrejme aj fotografie musia byť perfektné. Riziko, že niečo nedopadne ideálne, je preto vždy vysoké. Ak je už vopred jasné, že individuálne predstavy oboch partnerov o dovolenke sú tiež veľmi odlišné, vystavujete sa takmer neriešiteľnej situácii. Ak on plánuje aktívnu prehliadku pamiatok Atén a ona sa vidí na ležadle pri mori, mohlo by to byť naozaj veľmi ťažké.

O svojich potrebách sa otvorene rozprávajte už od začiatku a snažte sa nájsť kompromisy. Na dovolenke nemusíte byť spolu 24 hodín denne, 7 dní v týždni; trochu voľnosti je zvyčajne veľmi prospešné. Len nestraťte citové puto.

11. Ak idete na dovolenku bez partnera/partnerky, ako často by ste sa mu/jej mali ozvať?

Neexistuje tu „správna“ frekvencia. Dôležitá je vzájomná emocionálna istota. Pre niektorých je dôležité telefonovať každý deň, zatiaľ čo iní si užívajú istú prestávku a odstup od seba. Je dôležité si vopred ujasniť, čo obaja partneri potrebujú, aby sa cítili bezpečie a spolupatričnosť, a kriticky zvážiť, ako dobre sa v tomto ohľade zhodnú. Ak si dvaja partneri emocionálne a z hľadiska spolupatričnosti rozumejú, budú mať podobné predstavy aj o tom, ako často sa chcú počas dovolenky počuť. Ak sa ich potreby v tomto prípade nezhodujú, t. j. ak si jeden alebo druhý praje väčšiu blízkosť alebo odstup ako druhý, naznačuje to zásadný problém. Je nevyhnutné, aby bola uspokojená potreba blízkosti každého z nich. Prečo? Pretože všetci ľudia potrebujú cítiť spolupatričnosť: Pri nedostatočnej spolupatričnosti a blízkosti – spôsobenej našou potrebou spolupatričnosti – aktivuje sa v nás alarm. Môžeme žiť šťastne, naplnene a s uvoľneným nervovým systémom, len ak je naša potreba spolupatričnosti uspokojená dostatočnou blízkosťou. Párové poradenstvo môže pomôcť vyjasniť prípadné nezhody v tejto oblasti.

Odporúčania odborníčky pre harmonickú spoločnú dovolenku:

1. Vyjasniť si predstavy

Pred dovolenkou si ujasnite svoje predstavy: Čo pre nás znamená oddych? Čo je pre nás na tejto dovolenke najdôležitejšie?

2. Vyjasniť si, čo by sme chceli a čo určite nie

Každý by mal jasne povedať, čo by chcel a čo určite nie:

Na tejto dovolenke by som chcel/-a…
Rozhodne by som nechcel/-a, aby…

3. Rozdeliť si úlohy

Aby celé plánovanie dovolenky nezostalo na jednom človeku, treba si úlohy súvisiace s dovolenkou spravodlivo rozdeliť. Kto sa o čo postará? Tu je niekoľko bodov, ktoré treba zvážiť pri prideľovaní úloh:

  • naplánovanie
  • zaplatenie
  • balenie
  • deti
  • aktivity na mieste atď.

Toto sú nevyhnutné veci na dovolenku pri mori.

4. Vedome využiť dovolenku na podporu vzťahu

Aby ste dovolenku využili na podporu vzťahu, teda niečo, čo vzťah vyživuje, mali by ste si položiť nasledujúce otázky: Čo na to potrebujeme? Ako by sme to mohli dosiahnuť?

5. Aktivity naplánovať vopred

Aby ste sa vyhli hádka o plánovaní času, najlepšie je, vopred si vypracovať približný časový plán: Čo budeme robiť spoločne a čo každý sám?

6. Odpojiť sa

Dovolenka je príležitosťou vedome sa vzdať smartfónu a tento čas investovať do vášho vzťahu. Rozhodnutie musí urobiť pár: Doprajeme si viac času jeden pre druhého?

Takto funguje digitálny detox.

7. Dobre spolu komunikovať

Nielen na dovolenke, ale vo vzťahu vôbec, komunikácia je veľmi dôležitá: rozhovory, diskusie, zábava, výmena nápadov, kladenie otázok – čím viac, tým lepšie!

8. Pozornosť a vzájomné uprednostňovanie

Venujte si navzájom pozornosť a uprednostňujte svojho partnera. Ak sa budete správať tak, ako by ste boli na prvej spoločnej dovolenke, oživí to váš vzťah.

9. Užívať si

A potom si už len užívajte a užívajte...!

Zhrnutie:

Ak sú obaja partneri ochotní sa jeden druhému skutočne oddať, dovolenka môže byť naozajstným zdrojom na podporu vzťahu, teda obohatením vzťahu. 

Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Prosím, skúste to s inými hľadanými výrazmi.