Terapia spievajúcimi miskami: Takto funguje soundbowling
Odkedy Gwyneth Paltrow spopularizovala „sound baths" alebo po slovensky zvukové kúpele vo svojom wellness impériu Goop, meditácia so spievajúcimi miskami a soundbowlingom sa stala hollywoodskym trendom. Naša odborníčka, inštruktorka jogy Annemarie Lombard (venusfrequency.com) hovorí, ako zvuky ovplyvňujú naše telo a ako ich môžeme vedome využívať pri cvičení.
Soundbowling – Dobré tóny pre naše duševné zdravie
Spievajúce misky sú kovové nádoby, ktoré sa používajú ako druh zvukovej terapie pri meditácii a joge. Harmonickými zvukmi a vibráciami môžu tóny až rozvibrovať celé telo, čím ho zrelaxujú a zbavia stresu. Táto technika, podobne ako tzv. somatické cvičenia, je aktuálne jedným z vychytených relaxačných trendov. Pri zvukovom bowlingu sa človek zameriava na posilnenie prepojenia medzi mysľou a telom, identifikovanie blokád a zlepšenie uvedomovania si tela. Jemné tóny spievajúcich misiek sú navrhnuté tak, aby pomohli človeku uľaviť fyzicky aj psychicky. Znižuje sa tým hladina kortizolu v tele, čím sa vo finále zmierňuje stres.
Inštruktorka jogy Annemarie Lombard (venusfrequency.com) na svojich jogových a meditačných sedeniach v štúdiu Manas Yoga vo Viedni pri precvičovaní vedome používa zvuky a vysvetľuje, ako ovplyvňujú naše telo.
1. Aké zvuky a frekvencie sa používajú pri soundbowlingu?
„Väčšina spievajúcich misiek a nástrojov používaných pri zvukovom bowlingu je naladená na 432 megahertzov. Táto frekvencia sa považuje za frekvenciu, ktorá otvára srdce. Frekvencia až zaplní miestnosť a pomáha človeku uvoľniť sa. Zvuky používam pri meditáciách a jogových sedeniach." Pri relaxačnej jin joge sa napríklad púšťajú rôzne zvuky, ktoré cvičiacich sprevádzajú dlhšími naťahovacími úsekmi cvičenia. Odborníčka radí, aby boli zvuky použité pri cvičení veľmi melodické a príjemné, aby dokázali uvoľniť. Avšak nápomocné môžu byť aj zvuky hlasné a vibrujúce, také, ktoré nás vyvedú z rytmu a neočakávame ich, pretože v bežnom živote sa s nimi stretávame len veľmi zriedkavo a práve preto nám môžu pomôcť sústrediť našu pozornosť dovnútra. „V priebehu sedení sa telo naučí spájať tieto zvuky s relaxáciou, rovnako ako to robí s vôňami. Mnohí ľudia si napríklad vôňu levandule spájajú s uvoľnením a toto uvoľnenie pocítia hneď, ako ju zacítia. Rovnako sa telo naučí spájať aj zvuky."
2. Ako na telo pôsobí zvuk?
„Je dokázané, že zvuky majú v určitom frekvenčnom pásme vplyv na náš parasympatický nervový systém. Náš organizmus často padá v dôsledku každodenného stresu do módu „fight or flight", čiže „bojuj alebo uteč“. Skutočne uvoľniť sa dokážeme až vtedy, ak uvoľnenie prenikne do parasympatického nervového systému." Zvuky nám podľa odborníčky pomáhajú cestovať do nášho vnútra. „Zvuk donúti náš nervový systém upokojiť sa a zároveň sa sústrediť dovnútra. Zároveň ukľudňuje a môže zmierňovať bolesť." Soundbowling ako rýchly spôsob relaxácie môžu prospieť aj duševnému zdraviu: Keď sa oddáme vibráciám, môžeme podľa odborníčky začať pociťovať uvoľňovanie blokád. „Žijeme v spoločnosti, ktorá viac nechce preciťovať, chce len myslieť. Soundbowling môže byť extrémne nápomocný pri uvedomovaní si vlastného tela."
3. Je možné, aby sme tieto účinky dosiahli aj pri cvičení doma?
Na trhu je v súčasnosti dostupných niekoľko zariadení na soundbowling aj na domáce použitie. Stačí však na zrelaxovanie, aby sme doma udierali do zvukovej misky? „Vždy je to otázka toho, nakoľko sme do danej témy ponorení. Ak si vedome nájdem čas na meditáciu, zvuky mi môžu pomôcť relaxovať aj doma." Predtým, ako si však v obývačke rozostavíme spievajúce misky, by sme určite mali absolvovať pár sedení s odborníkmi.