Active Beauty
Učíme sa šiť: Púšťame sa do svojho prvého šijacieho projektu
Text: Carolina Forstner

Dvakrát merajme, raz strihajme

Učíme sa šiť: Púšťame sa do svojho prvého šijacieho projektu

Šijacie stroje vyzerajú na prvý pohľad ako súbor 1000 ozubených koliesok a pák. Avšak s troškou cviku je šitie na stroji naozaj easy – a ak sa dielo ešte aj podarí, budete na seba neskutočne hrdá. Šitie na stroji je nielen skvelou voľnočasovou aktivitou, ale aj ideálnym spôsobom, ako dať staršiemu oblečeniu svoj vlastný rukopis. A  najlepšie na tom je, že šitie sa môže stať úžasným udržateľným koníčkom len vďaka pár jednoduchým krokom!

Šijeme svojpomocne: Takto na to

Niektorí z nás si so sebou do dospelosti priniesli jednu či viac nepríjemných spomienok z hodín pracovného vyučovania, kde sme sa často zaoberali šitím. A práve preto je teraz najvyšší čas postaviť šitie ako hobby do úplne iného svetla a pridať k našim spomienkam spomienky nové, pekné a ešte aj poučné.

Dôležité tipy a nástroje

1. Šijací stroj
Keď sa rozhodneme šiť samy na šijacom stroji, tento najdôležitejší nástroj je zároveň aj najväčšou prekážkou. Kde ho teda získať, ak zaň nechcete dať veľa peňazí? Popýtať sa vo svojom okolí alebo si nejaký stroj požičať, áno, to dáva zmysel. Na stránke: Bazos.sk - Inzercia, bazár. môžete napríklad vyhľadať ľudi, ktorí nejaký vlastnia. Čo je však veľmi dôležité: Šijacie stroje sú drahé a chúlostivé, preto s nimi treba zaobchádzať naozaj šetrne. Od majiteľky stroja si však určite nechajte dôkladne vysvetliť, ako sa stroj používa – veľa sa naučíte a v ideálnom prípade si vytvoríte aj hodnotné priateľstvo do budúcnosti. Ak si chcete kúpiť vlastný šijací stroj, recenzie a online spotrebiteľské tipy sú pri výbere dobrou možnosťou, avšak v špecializovanom obchode sa môžete dostať k oveľa cennejším radám a okrem toho tam budete mať bohatšiu možnosť výberu. Pred samotnou kúpou stroja vám padne určite vhod aj návšteva krajčírskych salónov, dielní alebo takzvaných „repair kaviarní“. Mnohé salóny ponúkajú okrem šijacích strojov aj kurzy šitia pre začiatočníkov, kde sa naučíte šiť svojím vlastným tempom a neminiete zbytočne stovky eur. Ak ste už hrdou majiteľkou stroja, začnite s jednoduchšími projektami pre začiatočníčky, pocit úspechu je oveľa prospešnejší ako sklamania, ktoré človeka len zbytočne do budúcnosti frustrujú. Ak aj budete mať v začiatkoch nejaké nejasnosti, určite napomôžu rôzne príručky a online návody. Za prvý šijací projekt by ste si mali zvoliť niečo naozaj jednoduché, z menšieho kúska látky, kde si vyskúšate šiť len rovno. Čo by ste tak povedali na vrecúško na chlieb alebo napríklad vankúš? Najlepšie je zaobstarať si lacnejšie látky alebo zvyšky textílií a perfekcionizmus jednoducho odložiť bokom. Proces samotného učenia je veľmi individuálny.

2. Čo by mala obsahovať sada šijacích potrieb
  • Krajčírske nožnice (nikdy nepoužívajte nožnice na papier!)
  • Šijacia niť (čierna, biela ako základ a potom niť farby, ktorá sa bude hodiť k vášmu šijaciemu projektu)
  • Špendlíky
  • Meter a prípadne krajčírsky meter
  • Značkovač/krajčírska krieda
  • Páradlo/malé nožnice

3. Inšpirácia a pomoc, ako zmajstrovať svoj prvý šijací projekt:

Šiť si svojpomocne: udržateľné hobby?

Samozrejme, existuje mnoho rôznych dôvodov, prečo sa dať na šitie. Túžba rozvíjať vlastnú kreativitu, môcť byť hrdá na to, že si vyrobím oblečenie sama, väčšia úcta k oblečeniu, možnosť ušiť si oblečenie presne na mieru, schopnosť si upraviť oblečenie, ak mi po kúpe nesadne podľa predstáv a ešte mnoho iných dôvodov. Mnohí z nás sú však jednoducho zdesení z kvánt oblečenia, ktoré sú produktom rýchlej lacnej módy, ktoré sa však tak, ako sa rýchlo kúpi, aj rýchlo vyhodí. Ak si oblečenie šijete samy, váš šatník je len a len váš vlastný, je udržateľný a nevplýva negatívne na životné prostredie. Svojpomocnou šijacou výrobou tiež neprispievate k vykorisťovaniu pracovných síl v krajinách, kde je cena práce nízka – v tomto ohľade sa žiaľ neslávne preslávil textilný priemysel dnešnej doby.

Čo vám pomôže pri udržateľnom šití:
  • Látky si nakúpte naozaj len vtedy, ak máte v rukách konkrétny plán a viete, koľko ich budete potrebovať.
  • Pri kúpe látok dbajte na to, aby to boli textílie udržateľnejšie, napríklad zvyšky či prebytky z rôznych kolekcií alebo látky vyrobené z organických vláken s certifikáciou GOT.
  • Ešte lepšie je použiť to, čo už máte doma. Čo tak sa poobzerať už po použitých materiáloch alebo čo tak prešiť už vyradené oblečenie?
  • Dajte doma dokopy gombíky, zipsy a zvyšky rôznych látok.
  • Na šitie použite nite z recyklovaného polyesteru alebo organickej bavlny.

Preč s rýchlou jednorazovou módou

Módne reťazce prinášajú viac ako 20 kolekcií ročne a pre svoje zákazníčky neustále vytvárajú nové a nové podnety na ďalšie a ďalšie kúpy. Aktuálna správa organizácie Greenpeace ukazuje, že spotrebitelia dnes kupujú o 60% oblečenia viac ako pred 15 rokmi. Doba nosenia pulóvrov a nohavíc sa skrátila na polovicu, trendy sa menia bleskovou rýchlosťou a kvalita upadá. To, čo sa deje s horami odevov, je až drasticky badateľné v čilskej púšti Atacama. V tomto unikátnom, prírodou vytvorenom raji končí denne až 20 ton starého oblečenia, ktoré nielenže hyzdí krajinu, ale kvôli vysokému obsahu plastov, toxínov a farbív v textíli aj znečisťuje životné prostredie. Mimovládne organizácie ako Greenpeace už roky vyzývajú na prijatie legislatívy na obmedzenie nadprodukcie a likvidáciu odpadov vznikajúceho z jednorazovej módy. A ako môžeme pomôcť my ako konzumentky? Je to veľmi jednoduché: Menej nakupovať.