Active Beauty
Vegánska koža: Čo dokážu materiály budúcnosti
Text: Astrid Doppler

S kožou na trh

Vegánska koža: Čo dokážu materiály budúcnosti

Či už kvôli klíme alebo pre dobré životné podmienky zvierat: Mnohí módni a interiéroví dizajnéri sa dnes v kľude zaobídu aj bez pravej kože. Na druhej strane, podľa prognózy platformy pre prieskum trhu Research and Markets sa výroba umelej kože do roku 2030 celosvetovo zvýši. Predstavujeme vám tri najobľúbenejšie materiály a ich vynálezkyne, prípadne výrobcov.

Čo je to vegánska koža?

Dalo by sa povedať, že vegánska koža je to, čo už dlho visí v obchodoch ako umelá koža alebo imitácie kože. V princípe hovoríme o materiáloch, ktoré sú vlastnosťami a vzhľadom s kožou porovnateľné, s výnimkou, že nie sú vyrobené zo zvieracej kože. Vegánska koža sa vyznačuje aj tým, že v lepidlách, nosných materiáloch a podobne sa nepoužívajú žiadne látky živočíšneho pôvodu. V závislosti od konkrétneho výrobného procesu môžu alternatívy kože dokonca vyzerať identicky ako pravá koža.

Vegánska koža: Toto sú tri najobľúbenejšie alternatívy kože

1. Piñatex

Tento materiál podobný koži vyvinula anglická spoločnosť Ananas Anam. Vegánska koža si našla svoje uplatnenie v oblasti módy a interiérového dizajnu.
Surovina: „Spoločnosť Ananas Anam vyrába za pomoci patentovaných technológií kožu z vláken listov ananásu – odpadového produktu pri pestovaní a zbere ananásu,“ vysvetľuje zakladateľka spoločnosti Carmen Hijosa.
Ekobilancia: Piñatex je 100% vegánsky a na 95% biologicky odbúrateľný, takže sa považuje sa produkt mimoriadne udržateľný. Podľa spoločnosti Ananas Anam by sa použitím odpadového materiálu (ktorý sa predtým spaľoval) nielenže mohlo viac chrániť životné prostredie, ale mohol by sa vytvoriť ďalší zdroj príjmov pre pestovateľov ananásu, a v neposlednom rade aj nové pracovné miesta.
Vlastnosti: Piñatex sa považuje sa veľmi odolný, ľahký, priedušný a dobre odpudzuje vodu. Táto vegánska alternatíva kože je tiež výrazne lacnejšia ako koža živočíšneho pôvodu. Zatiaľ čo ceny za meter štvorcový kože v súčasnosti presahujú 60 eur, cena metra štvorcového Piñatexu sa pohybuje medzi 25 až 37 eur.

2. Desserto

Dvaja Mexičania, Arián López Velarde a Marte Cázarez, pri výrobe kože rastlinného pôvodu, ktorá má využitie najmä v módnom a automobilovom priemysle, stavili na kaktusy.
Surovina: Desserto sa vyrába z plátov kaktusu Nopal, známeho tiež ako opuncia.
Ekobilancia: „Naša materiálová inovácia je vegánska koža, alternatíva kože vyrobená z kaktusov, s obsahom organických zložiek až 90%. Vďaka tomu ide o najodolnejšie a najudržateľnejšie riešenie na trhu s vegánskymi kožami,“ hovorí Velarde. Okrem toho sa pri výrobe vegánskej kože Desserto dá oproti výrobe kože živočíšneho pôvodu ušetriť na spotrebe vody, približne vo výške 20%.
Vlastnosti: Kaktusová koža je veľmi priedušná, odolná proti poškodeniu a dlho vydrží.

3. Mirum x Tencel

Tento materiál je výsledkom spolupráce dvoch výrobcov materiálov na báze biologických vláken – spoločnosti Natural Fiber Welding (NFW) v Illinois/USA a rakúskeho výrobcu vláken Lenzing. Materiál je vhodný na výrobu produktov v módnom priemysle, na výrobu doplnkov, čalúnenia, automobilov a ďalších.

Surovina: Mirum je jedinečný materiál vyrobený na biologickej báze, ktorý okrem iného pozostáva zo 100% prírodného kaučuku a zložiek rastlinného pôvodu. „Cieľom bolo vytvoriť udržateľnú alternatívu kože, na ktorej výrobu sa od spracovania suroviny až po hotový výrobok nepoužívajú žiadne plasty, čo tento výrobok robí plne recyklovateľným,“ hovorí Oihana Elizade, viceprezidentka spoločnosti Natural Fiber Welding.
Ekobilancia: Mirum neobsahuje žiadne plasty, je plne recyklovateľný a tiež dosledovateľný. Na rozdiel od živočíšnej kože menej zaťažuje životné prostredie. Vďaka tomu je Mirum priekopníkom v oblasti výroby alternatívnych kožených výrobkov.
Vlastnosti: Materiál je mäkký a príjemný na kožu a má vynikajúcu schopnosť regulovať vlhkosť.

Ako sa starať o obľúbené kúsky z vegánskej kože

Oblečenie z vegánskej kože sa môže prať v práčke pri nízkych teplotách tak ako bežný textil. Tento materiál nie je náchylný na pofarbenie, nerozstrapkáva sa a možno ho bez obáv aj sušiť v sušičke či žehliť.

Hrubé nečistoty na koženej obuvi sa odstraňujú mäkkou kefkou. Odolnejšia špina si vyžaduje už vlhkú handričku s troškou jemného mydla. Každých zopár týždňov by sa obuv z vegánskej kože, rovnako ako aj z pravej kože, mala udržiavať a ošetrovať krémom na obuv, aby bol materiál aj naďalej pružný a odolný.

Škvrny na nábytku z alternatívnej kože je najlepšie opatrne odstrániť vlhkou handričkou alebo papierovou utierkou a vodou alebo jemným čistiacim prostriedkom. Tento postup by sa mal vykonávať ale veľmi jemne – nábytok určite nedrhnite.