Active Beauty
Talasoterapia: ako nás more dokáže liečiť?
Text: Alexandra Degn, Caroline Pacholet, Anna Theresa Lohninger
čas čítania: min

More na mojej pokožke

Talasoterapia: ako nás more dokáže liečiť?

Existuje niečo hodnotnejšie ako dopriať si odpočinok a vychutnať si čas, ktorý venujeme len a len sebe? Inšpirované talasoterapiou sa môžeme nepriamo spojiť s oceánom a znovu objaviť svoju stratenú rovnováhu.
Svieža slaná voda a mohutné vlny v kombinácii s nekonečným pohľadom na horizont: Myšlienky na more nás tak unášajú do diaľav. Oceán nie je len miesto, kde sa hromadí obrovská energia, je to aj miesto, ktorého hlbiny pre nás ukrývajú vzácne poklady. Za skutočnou talasoterapiu by sme museli vycestovať k moru, avšak my si trošku mora môžeme pre seba a svoju pokožku vyčarovať aj doma. Takže: dostali ste chuť na home spa?

Prečo je morská soľ taká zdravá

Soľ je minerálna látka nevyhnutná pre fungovanie organizmu. Reguluje hladinu tekutín v tele, krvný tlak, tiež trávenie a zohráva významnú úlohu pri stavbe kostí a prenose podnetov po nervových dráhach. Pre svoje rôznorodé účinky sa oceňuje obzvlášť soľ z Mŕtveho mora, ktorá sa používa aj pri domácej talasoterapii.

Kúpeľ prospieva problematickej pokožke, prečisťuje dýchacie cesty a môže tiež posilňovať náš imunitný systém. Upokojujúce účinky na náš nervový systém tiež stimulujú proces regenerácie zvnútra aj zvonku. Čo tak si teda dopriať kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora za sprievodu príjemnej relaxačnej hudby zvukov jemných morských vĺn?

Bahno posilňuje a vyhladzuje pokožku

Bitka v bahne, áno prosím! A ideálne v bahne z Mŕtveho mora, ktoré sa môže popýšiť najvyšším obsahom minerálov na svete a tak na našu pokožku pôsobí ako balzam. Okrem sodíka nám z neho do tela prenikajú aj horčík, vápnik a draslík, ktoré posilňujú bunkové membrány, stimulujú látkovú výmenu a udržiavajú pokožku krásne hladkú. Bahenné kúpele, zábaly alebo masky patria k produktom, ktoré sa dajú jednoducho použiť aj v pohodlí domáceho prostredia – aj bez bitky v bahne v Mŕtvom mori.

Či už v podobe prípravku alebo v kombinácii s morskou soľou: Bahno a riasy idú s bielym zlatom ruka v ruke.

Riasy pre zdravú pleť a telo

Riasy sú skutočnými preživšími hrdinkami, ktoré už odpradávna osídľujú Zem a ktoré sú zásobárňou enormne širokého repertoára živín. Takáto špeciálna morská liečba prospieva tvári a aj telu celkovo.

Každý druh riasy sa môže popýšiť určitou prednosťou:
  • Zelené riasy sú napríklad známe svojimi hydratačnými účinkami a na pokožku aj regeneračnými.
  • Hnedé riasy stimulujú tvorbu kolagénu a tak dokážu krásne spevniť pokožku.
  • Červené riasy posilňujú kožnú bariéru a zachytávajú voľné radikály. Červené riasy existujú aj v podobe konjakových hubiek či špongií, napríklad aj zn. ebelin.
  • Zelenomodré riasy sú zasa predovšetkým známe ako superpotravina, pod názvom spirulina a vďaka tomu, že sú bohaté na vitamín B (12) a proteíny, sú zaujímavou zložkou stravy pre ľudí, ktorí konzumujú prevažne potraviny rastlinného pôvodu.
Za účelom ozdravenia tela aj zvnútra sa v rámci klasickej talasoterapie procesu liečenia prispôsobuje aj výživa. Čo tak užiť prášok z morských rias ako doplnok stravy a v ten istý deň si z neho ešte namiešať výživnú pleťovú masku?

Planktón a jeho kozmetický potenciál

Čo je vlastne planktón? Dobrá otázka! Je to súbor nespočetných mikroskopických organizmov, ktoré sa pokojne vznášajú vo vodnom prostredí a ostatným vodným živočíchom slúžia ako potrava. Pretože planktón je rovnako ako väčšie druhy rias bohatý na obsah aminokyselín, živín a minerálnych látok, jeho kozmetický potenciál je dlhodobo predmetom výskumu v kozmetickom priemysle.

Planktón sa s mimoriadnou obľubou používa hlavne v kvalitných prípravkoch starostlivosti o pleť, poskytuje úľavu suchej a podráždenej pokožke a tiež stimuluje procesy obnovy pokožky, ako aj regeneráciu jej vlastných obranných mechanizmov.

Náš tip

Regeneračné procesy dokážu človeka unaviť! Home spa samozrejme nie je to isté ako dvojtýždňová terapia pri mori, avšak čas na odpočinok a pohodu v rámci skrášľovacej starostlivosti by ste si mali dopriať na každý pád.

Čo je dobré vedieť: Účinky niektorých zložiek, hlavne v kombinácii s kúpeľom, by sme určite nemali podceňovať. Preto, ak ste napríklad tehotná alebo máte problémy s krvným obehom, poraďte sa o prospešnosti kúpeľa najprv so svojím lekárom.