Active Beauty
Domáci wellness: 8 relaxačných tipov
Text: Julia Schauer, Annalina Jegg

Pôžitok zmyslov

Domáci wellness: 8 relaxačných tipov

Konečne čas pre seba! Upokojujúca hudba, tlmené svetlo, hrejivá voda a príjemné a voňavé prípravky starostlivosti o telo. Takto premeníme svoj domov na malý wellness chrám.
Keď je vonku chladno a skoro sa stmieva, radi si vychutnávame čas strávený v pohodlí domova. S týmito jednoduchými tipmi a trikmi od upokojujúcich čajov až po úžasné ošetrujúce prísady do kúpeľa sa náš domov premení na profesionálne wellness štúdio. Tu je návod, ako si poriadne vychutnať a spríjemniť čas pre seba.

8 tipov na wellness v pohodlí domova (a aj bez vane)

Nádherný wellness deň si pokojne môžete vychutnať aj v pohodlí domova. Poradíme vám, ako môže fungovať domáci wellness aj bez toho, aby vás to stálo veľa peňazí.


1. Nájsť si čas pre seba

Aby ste si mohli domáce spa užiť v čo najväčšej pohode, je nutné dodržať jednu z najdôležitejších podmienok: Stres bokom! Doprajte si pre seba dostatok času, aby ste si všetky ošetrujúce a relaxačné rituály mohli skutočne vychutnať. Telefón si prepnite na tichý mód, zvonček na dverách deaktivujte – a v prípade, že sú u vás v domácnosti aj ďalší ľudia, určite im povedzte, že teraz by ste si radi dopriali nejaký čas len pre seba. Často až zázračne pomôže taká maličkosť ako ceduľka na dverách s nápisom „nerušiť prosím“.


2. Čaj a dobrá hudba skvele naladí

Naladiť sa na tú správnu nôtu nie je vždy jednoduché. Sme napätí, vystresovaní a unavení zo starostí bežného dňa. Antistresové tipy môžu napomôcť vypnúť hlavu, odbremeniť sa od každodenných starostí a vhupnúť do tej správnej wellness nálady. Napomôcť dokáže aj hudba: Či už je to klasika, zen alebo tradičná meditačná hudba, pomôže vám koncentrovať sa len a len na seba. Pripravte si príjemný wellness drink, napríklad taký pohodový relaxačný čaj alebo vitalizujúcu šťavu.


3. Nastaviť si správne osvetlenie

Je preukázateľné, že jasné farby majú markantný vplyv na všeobecnú pohodu. Aby kúpeľňa nebola už len bežným miestom v byte, chce to stlmiť svetlá. Červené svetlo pôsobí relaxačne a upokojujúco, pri modrom svetle budete mať pocit, že miestnosť je zrazu väčšia – a čo je dôležité, oboje pôsobia blahodarne na psychiku.

4. Vychutnať si teplý a voňavý kúpeľ

Relaxačný a voňavý kúpeľ je obrovským lákadlom hlavne v chladnejšom období roka. Ale pozor: Príliš horúca voda či príliš dlhý kúpeľ môže poškodiť ochranný kyslý plášť pokožky, môžu ju vysušiť. Naša rada, ako si užiť zdravý kúpeľ: Teplota, ktorá ideálne vyhovuje pokožke, by nemala presiahnuť 38°C a vo vani by človek nemal stráviť viac ako 15 až 20 minút. Premasťujúce oleje do kúpeľa alebo výživné telové mlieka sa postarajú o to, že radosť z kúpeľa bude mať blahodarne účinky aj na pokožku, krásne ju hydratujú a ošetria.
Mimochodom, dobré wellness sa dá v pohodlí domova realizovať aj bez vane: Dažďová sprcha premení bežné sprchovanie na malé spa a dokonale sa postará o jemnú masáž pokožky. A takto si môžete užívať wellness po kúskoch každý deň. Dažďové sprchové hlavice síce nie sú lacnou záležitosťou, ale investovať sa do nich rozhodne vyplatí! Doprajte svojej pokožke relaxáciu pod sprchou a pridajte k masáži aj jemný peeling. Ošetrovať pokožku peelingom v sprche so sebou nesie veľké výhody, voda totiž peelingové zrnká hneď aj zmyje. No zásady, ktoré zamedzia vysušovaniu pokožky, by ste mali dodržiavať aj počas sprchovania.


5. Dôkladne pokožku nakrémovať

Po kúpeli – alebo aj po relaxačnej sprche – je naša pokožka mimoriadna citlivá. Pokožke je najlepšie, hneď po kúpeli či sprche, keď je ešte jemne vlhká, dopriať starostlivosť v podobe výživného telového oleja, masla alebo krému. Určite nevynechajte drsné a suché miesta, zvyčajne je to pokožka na kolenách či lakťoch! Počas jesenných a zimných mesiacov si pokožka vyžaduje mimoriadnu starostlivosť, trpí totiž pod ťažobou vonkajších vplyvov, suchým vykúreným vzduchom a zimou. Skúste napríklad hydratačnú kúru v podobe ošetrujúceho bambuckého masla.

6. S pleťovou maskou v pohodlí na gauči
Pokožka reaguje na teplú paru z kúpeľa alebo sprchy, býva citlivá. Doprajme jej teda hneď po vani či sprche ošetrujúcu masku. Dôležité je, aby ste vždy dodržali pokyny na obale výrobku, spôsob použitia a dobu pôsobenia, krásne sa vám tak podarí docieliť želaný efekt. A určite vám dobre padne, ak si v rámci relaxu, ktorý ste si dopriali, vychutnáte ešte pár minút ničnerobenia na gauči. Ak sa bojíte, že by ste s krémovou maskou pri tom zababrali gauč, siahnite radšej po textilnej pleťovej maske. Šálka čaju vás dodatočne ešte viac zrelaxuje a zahreje celé telo.


7. Kúpeľ pre nohy

Nakoniec prichádzajú na rad nohy. Ak sa neviete nabažiť masáží nôh, vychutnajte si reflexnú masáž chodidiel. Alebo skôr máte chuť na aromatický kúpeľ? Zopár levanduľových kvietkov či pár kvapiek vanilkového oleja v teplej vode dokáže zázraky, tá vôňa je jednoducho neodolateľná! K tomu ešte trošku medu a morskej soli a vaše nôžky sa budú cítiť ako v siedmom nebi.


8. Wellness na doma ako zlatý klinec dňa

A keď sme teraz takto krásne uvoľnení a oddýchnutí, bola by naozaj škoda, keby sme zas vhupli do každodennej rutiny. O to, aby vo vás príjemné teplučko zo sprchy čo kúpeli pretrvali dlhšie, sa postarajú termofory a teplučké ponožky. A ak máte chuť celý efekt ešte viac zintenzívniť, doprajte si masáž.