Active Beauty
Tvárová gymnastika: Precvičte svaly pre svieži vzhľad

Tréning pre tvár

Tvárová gymnastika: Precvičte svaly pre svieži vzhľad

V našom tele je množstvo svalov, o mnohých ani netušíme. Možno nám nie je známa ani téma tvárovej gymnastiky, ktorá zahŕňa špeciálne cviky na tvár posilňujúce jej tkanivo. Spoznajte gymnastiku pre tvár a cvičte pre mladistvý vzhľad pokožky.

Fitness pre tvár: Ako môže cielený tréning zmeniť náš vzhľad

Nie, na to, aby ste si mohli zacvičiť tvárovú gymnastiku, nemusíte chodiť do posilňovne a áno, z tvárovej gymnastiky skutočne môžete mať svalovku. O cvičení so svalmi tváre sme sa porozprávali s  reflexnou terapeutkou.

Čo presne je tvárová gymnastika a ako sa odlišuje od tvárovej jogy?

Pri tvárovej joge ide v prvom rade o naťahovanie, stláčanie a ťahanie – a veľa sa tu pracuje s jazykom. Na druhej strane pri tvárovej joge sa pracuje s jednotlivými skupinami svalov na tvári a na krku. Cvičenie pôsobí proti ochabovaniu svalov a z toho vyplývajúcej tvorbe vrások na tvári. Táto forma precvičovania tvárových svalov dokáže zlepšiť prekrvenie pokožky, čo následne stimuluje metabolické procesy a v dôsledku toho môže masívne spomaliť proces starnutia. Pokožka tak môže len získať, bude krásne pevná a pružná.

Keďže sa však štruktúra pleti a jej potreby môžu výrazne líšiť, pri starostlivosti je dobré kombinovať aktívne (tvárovú gymnastiku) a pasívne (japonský facelifting) cvičenia svalov tváre. Japonský facelifting pripraví tvár a jej svaly na aktívny tréningový program. Celkovo jedenásť cvičebných sekvencií pasívne rozhýbe celú tvár a zároveň stimuluje tok lymfy.

Aké ciele sa sledujú tréningom?

Tvárová gymnastika bola v prvom rade vyvinutá na dodanie sviežeho looku a expresného ozdravenia vzhľadu – a to bez použitia superdrahých krémov či dokonca bez toho, aby ste vôbec začali zvažovať chirurgický zákrok. Úspechy, ktoré možno pravidelným cvičením dosiahnuť, sú:

  • rozžiarený pohľad,
  • plnšie pery,
  • lepšiu kvalitu pokožky a svalov,
  • sviežejšiu pleť,
  • posilnenie spojivového tkaniva,
  • uvoľnenejší výraz tváre,
  • minimalizovanie vrások.

Kedy a ako často cvičiť, aby ste docielili naozaj viditeľné výsledky?

Rovnako, ako keď človek precvičuje svaly tela, aj pri cvičení v rámci tvárovej gymnastiky je kľúčom k úspechu vytrvalosť. Moja metóda „face-reflex“ sa cvičí na dennej báze. Každý program pritom pozostáva z piatich až šiestich cvikov. Tie sa potom počas jednej jednotky cvičia trikrát po sebe. A týmto možno teda viditeľné a citeľné výsledky dosiahnuť aj v krátkom čase. Či už sa za výsledok považuje fakt, že klientky alebo klienti sa cítia mladší, viac fit alebo uvoľnenejší a/alebo sa ich iní pýtajú, či sa práve vrátili z dovolenky, lebo pôsobia tak oddýchnuto a sviežo.

Môže sa stať, že aj po tvárovej gymnastike vás navštívi neželaná svalová horúčka? A v prípade, že áno – čo robiť?

Pri záťaži môže trpieť každý netrénovaný sval a výsledkom je svalovka. Výnimkou nie sú ani svaly tváre. Tréning je zameraný na svaly, ktoré sú zo začiatku pre človeka neznáme.


Tri cviky pre váš štart tvárového tréningu

Aby ste si tvárovú gymnastiku mohli vyskúšať cielene, pripravili sme pre vás cviky na tri rôzne časti tváre. Urobte si pohodlie – podľa toho, či je vám lepšie sedieť alebo stáť – a potom sa do toho môžete pustiť. Veľa zábavy!

  • Pevné líca: Najprv do hornej pery nafúknite trošku vzduchu a podržte ho tam desať sekúnd. Potom vzduch striedavo prefukujte do plavého a ľavého líca – aj tu po dobu desiatich sekúnd. Počas toho držte svaly tváre pevne napnuté. Cvičenie opakujte tak často, ako sa vám len zažiada – najmenej však päťkrát.
  • Zbohom dvojitá brada: Zakloňte hlavu a otvorte ústa. Teraz sa pokúste pobozkať oblohu. Približne po jednej minúte si urobte krátku prestávku a cvičenie si ešte dvakrát zopakujte.
  • Hladké čelo: Položte si prstenníky každý na začiatok obočia a zároveň prostredníky na najvyšší bod v strede obočia. Pokožku teraz jemne ťahajte smerom nadol a zároveň obočie smerom nahor. Tento postup opakujte približne jednu minútu. Po krátkej prestávke toto cvičenie zopakujte ešte päť až desaťkrát.