Active Beauty
Ako byť so svojimi milovanými šťastnejší

Good Vibes

Ako byť so svojimi milovanými šťastnejší

V kultovom filme „Into the Wild“ dobrodruh Christopher McCandless opúšťa dobrovoľne spoločnosť a experimentuje so samotou, pričom vyvodí veľmi jasný záver: „Šťastie je pravé len vtedy, ak ho človek s niekým zdieľa.“ Že je to všetko len fikcia? Nie tak celkom, pretože film vychádza zo skutočnosti, inšpiruje sa zápiskami z denníka dobrodruha, ktorý sa vzdal konvenčných sociálnych noriem.

Potrebujeme na to, aby sme vedeli prežívať svoje vlastné šťastie aj niekoho, s kým môžeme krásne veci prežívať spoločne? Alebo minimálne, aby sme o pekných veciach s ním mohli aspoň hovoriť? Psychologička Christine Hoffmann hovorí: Áno. Ak totiž dobrú náladu s niekým zdieľame, naše šťastie sa ešte prehĺbi.

7 tipov, ako sa urobiť dvakrát tak šťastnými

1. Zdieľané šťastie je dvojnásobné

Aby človek dokázal zdieľať emocionálne významné zážitky, musí sa reaktivovať mozog. A do hry vstupujú aj pocity: pomôžu nám zážitok znova precítiť. Zakaždým, keď o zážitku hovoríme, posilňuje sa ich prepojenie s mozgom, zabezpečí sa tým proces ľahšieho vyvolania týchto zážitkov v budúcnosti. Ak teda hovoríte o svojich príjemných zážitkoch s inými, svoje pozitívne pocity zo zážitku tým umocňujete a odovzdávate ich aj druhej strane.
 

2. Dobrá nálada je náklazlivá

Ľudia si náladu dokážu vzájomne ovplyvňovať. Ak má niekto zlú náladu v práci, svoju zlosť prenesie aj na ostatných. Najnákazlivejším pocitom je strach, pretože nepríjemné emócie sa prenášajú na okolie rýchlejšie ako tie pozitívne. Ak chcete okolo seba šíriť dobré vibrácie, netreba preto robiť nič špeciálne. Buďte pozitívni a starajte sa o vlastné šťastie, len tak chtiac nechtiac nainfikujete dobrou náladou aj svoje okolie.
 

3. Empatia…

Určite máte aj vy skúsenosť, že radšej hovoríte o pekných zážitkoch. (Podvedome) si želáte od svojho partnera, partnerky či priateľov pochopenie a empatiu. Či už sa to týka radosti alebo smútku. Chcete predsa, aby sa vaši blízki tešili jednak z vás a jednak s vami. Ak sa však patričná emocionálna reakcia nedostaví, vytvárate si odstup a hodnota vášho spolunažívania klesá. Empatia je totiž základným faktorom, ktorý posilňuje akési puto vzájomnej spätosti.
 

4. …namiesto súcitu

Ak chcete druhú stranu podržať a pozdvihnúť, frázy typu „Ale veď to nie je také zlé“ druhým veru zlú náladu odohnať nepomôžu. Nepriamo tým spochybňujete emocionálny stav človeka a spustíte lavínu – smutný človek sa vám bude snažiť opísať svoju mizériu nanovo a zas. Často tak vyplávajú na povrch nové negatívne faktory. Lepšie je bolesť človeku uznať. A potom eventuálne presmerovať pozornosť tohto človeka na iné veci. Najväčšou pomocou bezpochyby je, ak máte otvorené srdce a človeku načúvate.

Prečo rezignácia a zmena dokážu spraviť ľudí šťastnejšími

5. Aj rezignácia dokáže človeka urobiť šťastným

Kľúčové slovo je: minimalizmus. Fanúšikovia minimalizmu vidia svoje šťastie v jednoduchom živote, orientujú sa len na podstatné veci, unikajú tak pred záplavou statkov, podnetov a rozhodnutí. Ak toho človek vlastní menej a viac život prežíva, oslobodzuje ho to, je šťastnejší.
 

6. Quality-Time strávený osamote

Najkrajší aspekt partnerstva je práve spoločne strávený čas, čas s ľuďmi, ktorých máme radi. Dokáže sa vôbec človek takéhoto pocitu nasýtiť? Pravdou je, že váš vzťah vydrží dlhšie, ak budete do spoločného života vnášať rozmanitosť. Avšak aké by to bolo, keby ste z času na čas podnikli niečo výhradne sami?
 

7. Ako pár sa častejšie odvážiť podniknúť aj niečo nové

Každodenné rituály, ako je spoločný obed či večera alebo vychutnanie si nedeľnej prechádzky po zaužívanej trase spája, partneri tak budujú niečo spoločne. No príjemné je tiež ako pár vyskúšať nové spoločné aktivity, vo dvojke. Či už privoniate k novému športu, pôjdete na výlet niekam, kde ste ešte neboli alebo len vyskúšate, ako varia v novej pizzerii. Ak to aj nevyjde úplne podľa predstáv, budete mať v talóne aspoň úsmevné príhody, na ktoré si môžete po čase spoločne zaspomínať. Z dlhodobého hľadiska vám takáto skúsenosť prinesie do života viac radosti a spokojnosti.   
 
O odborníčke: Mag. Christine Hoffmann 
Od roku 2007 úspešne pôsobí na medzinárodnej úrovni ako pracovná psychologička, koučka a učiteľka jogy. Vedie kurzy „psychologického koučingu“ a „psychologického tréningu“ a organizuje pobyty jogy pre šťastie na neobyčajných miestach.