Active Beauty
Ako obliekať bábätko v zime: prišiel čas zahriať sa!
Text: Nina Horcher, Carolina Forstner

Tipy pre rodičov

Ako obliekať bábätko v zime: prišiel čas zahriať sa!

Akokoľvek je prechádzka s kočíkom počas jesene a zimy príjemná, dôležité je dbať na to, aby sa do bundy a šálu zababušila nielen mamina a ocino, chránení pred chladom musia byť patrične aj naši najmenší. Ak je téma obliekanie dieťatka v zime, hlavnými heslami by mali byť najmä teplo a pohodlie! Ale žiadny strach – pomocou týchto tipov môže byť vaše dieťatko v pohode a zababušené môže z kočíka obdivovať trblietavú zimnú krajinu!

Sneh a nízke teploty: Keď svet pokryje biela perinka, človeka až zahreje pri srdci, no končeky prstov máme obvykle pekne premrznuté. To prirodzene vyvoláva otázku, ako vlastne obliecť do zimy dieťa. Pretože aby si aj dieťatko zimu patrične užilo, malo by byť na čerstvom vzduchu správne oblečené. Potom sa už môžeme začať tešiť aj na prvé Vianoce s bábätkom. Veď taká prechádzka zimnou krajinou so sebou prirodzene nesie aj určité výhody. Čerstvý vzduch napríklad stimuluje krvný obeh a zaručí deťom dobrý a kvalitný spánok. A: Zimné slniečko je skvelým zdrojom vitamínu D. Bye-Bye zimné blues!

Takže pýtate sa, či je vaše dieťatko dosť veľké na to, aby ste ho vzali vonku do chladu? To záleží na aktuálnej teplote ovzdušia. Ak ručička teplomera klesne hlboko pod nulu, zostaňte so svojou ratolesťou radšej doma. V prípade, že je zima miernejšia, na zimnú prechádzku sa možno vydať už dva až tri týždne po narodení. Vaša ratolesť by však mala byť každopádne v dobrej zdravotnej kondícii. Ak by ste mali akékoľvek pochybnosti alebo otázky, určite sa radšej obráťte na svojho pediatra či pediatričku.

Na čo dať pozor počas prvej zimy s dieťatkom? Máme pre vás prehľad najdôležitejších tipov.

Ako obliekať bábätko v zime: Päť tipov, od hlavy až po päty

Tu sú naše tipy, ako si bábätko obliecť pekne teplučko.

Prípravky proti chladu a vetru

V princípe platí, že o jemnú detskú pokožku sa netreba starať v zime inak ako napríklad na jar alebo v lete. Jediný rozdiel spočíva v tom, že by ste sa mali radšej vyhnúť krémom na báze vody, pretože tie môžu pri mínusových teplotách na pokožke primŕzať. Lepšie je siahnuť po krémoch proti vetru a chladu, ktoré ochránia celú pokožku tváre. Ak sa vám zdá, že pokožka bábätka je po dni strávenom vonku podráždená, pomôžu vám krémy s panthenolom.

Cibuľka namiesto hrubej bundy

Keď sa vydáte na prechádzku, svoj pokladík nenaobliekajte príliš, ale vonku s ním rozhodne nevyrazte ani príliš naľahko. Skúste napríklad takto: dieťatku oblečte vždy o vrstvu viac ako máte vy. Vyberajte skôr teplé a priepustné materiály, napríklad vlnu. V zásade platí - určite viac tenkých vrstiev ako jedna hrubá. Cibuľový efekt je naozaj účinný, pretože medzi každou vrstvou oblečenia je vzduch, ktorý slúži ako ďalšia tepelná izolácia. Avšak pozor: dieťatko by sa v mraze nemalo spotiť. Siahnite mu rukou pod zátylok, či náhodou nemá prepotenú spodnú vrstvu oblečenia. Ak je na dotyk chrbátik teplý, všetko v poriadku. No ak pocítite na telíčku chlad, zle je - dieťatku je zima, šup domov!

Tip: Julia Reichl, pôrodná asistentka: „Mimoriadne dôležité je zaobstarať pre bábo do kočíka kvalitný fusak, kožušinka z jeho vnútra nielen skvele zahreje, ale má aj výborné termoregulačné vlastnosti. Má to svoje výhody, keď okolo poludnia vykukne zubaté slnko a dieťatko zaspí na vyhriatej terase.“

Mimochodom​: Či to je oblečenie do mrazivých teplôt alebo na horúce letné dni, pre najmenších sa rozhodne oplatí nakupovať z druhej ruky. Veď ako dlho ponosia oblečenie bábätká či menšie deti? Obliecť dieťa správne do zimy tak bude pre vás ďaleko jednoduchšie, pretože second-hand obchody ponúkajú aj balíky oblečenia jednej veľkosti. Poobzerajte sa aj po miestnych burzách detského oblečenia alebo zalovte v správnych online obchodoch! Nielenže ušetríte, ale urobíte aj dobrý krok smerom k udržateľnému životu – textilný priemysel je totiž pre životné prostredie obrovskou záťažou. Pre najmenších teda odporúčame kombináciu oblečenia zo second-handov a kvalitného ekologického detského oblečenia.

Netreba to preháňať

Nie ste si istí, či nie je na zimnú prechádzku príliš nepríjemne? Jednoducho dajte na svoj pocit a radšej zostaňte so svojím dieťatkom doma. Koniec koncov pre nabudenie imunitného systému je dôležité aj užívanie si pohody v teple domova a veru, vychutnajú si ho aj mamina a ocino. Či už doma alebo na čerstvom vzduchu: či už v lete alebo v zime, dbajte na to, aby dieťatku nebola ani zima, ale ani príliš teplo. Aj tu pomáha malý dotykový test na krku – ten by mal byť na dotyk príjemne teplý, nie však horúci.

Čerstvý vzduch áno, prievan nie

To, čo platí u dospelých, platí aj u bábätiek: suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti môže dráždiť sliznicu. Preto prosím pravidelne vetrajte aj detskú izbu, samozrejme vtedy, keď tam bábätko práve nie je. O príjemnejšie ovzdušie v miestnosti sa môžu postarať aj vlhké uteráky na radiátore. Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať niekde medzi 50 až 70 percentami. Ale – a to nie je žiadne tajomstvo - dieťatko nemá byť priamo vystavené prievanu. Umiestnite teda podľa toho aj detskú postieľku.