Active Beauty
Farbenie vlasov v tehotenstve: áno alebo nie?
Text: Dr. Gudrun Lorenz-Eberhardt

Poradňa

Farbenie vlasov v tehotenstve: áno alebo nie?

Tehotné ženy by sa mali v tomto vzrušujúcom a náročnom období cítiť vo svojom tele čo najlepšie. Pre mnohých je farba vlasov a čerstvo zafarbené korienky súčasťou dobrého imidžu tela. Keďže farbenie vlasov je chemický proces, je potrebné zvážiť niektoré body, ktoré je potrebné zohľadniť počas tehotenstva.

Gynekologička Dr. Gudrun Lorenz-Eberhardt odpovedala na otázky, ktoré si kladú mnohé tehotné ženy o farbení vlasov počas tehotenstva. Je špecialistkou v odbore gynekológia a pôrodníctvo v rakúskom Grazi.

Mnohé tehotné ženy sa obávajú, že farbením vlasov počas tehotenstva poškodia svoje dieťa. Je to mýtus alebo môže byť ošetrenie farbou skutočne nebezpečné?

Obavy o rastúce dieťa v maternici sú úplne pochopiteľné. Žiadna nastávajúca matka nechce poškodiť svoje dieťa. Farbenie vlasov je chemický proces, pri ktorom by sa malo pochybovať o použitých produktoch. Proti farbám na vlasy, ktoré sa bežne používajú v EÚ, neexistujú žiadne vedecky odôvodnené námietky (podľa štúdií na zvieratách).

Na čo dávať pozor pri farbení vlasov v tehotenstve?

Malo by sa zvážiť, či by sa v takom prirodzenom stave, ako je tehotenstvo, nemalo vlasom umožniť, aby mali svoj prirodzený stav. Ak si želáte farbenie vlasov, malo by sa z bezpečnostných dôvodov vykonávať až po 16. týždni tehotenstva.

Existujú určité chemické látky, ktoré môžu byť prítomné vo farbách na vlasy a ktorým by sa tehotné ženy mali za každú cenu vyhnúť?

Áno, existujú chemikálie ako amoniak, fenyldiamín, toluyléndiamín, aminofenol, ktorým by ste sa mali vyhýbať nielen počas tehotenstva.


Je rozdiel, či ideme vlasy farbiť alebo melírovať?

Pri zosvetľovaní melírom sa používa vyššie percento peroxidu vodíka (až 12 percent), takže si myslím, ale bez presného vedeckého dôkazu, že sa uprednostňuje farbenie.


Sú tónovacie farby pre tehotné ženy znesiteľnejšie ako farby?

Áno, pretože proces tónovania si vyžaduje menej peroxidu vodíka, pretože farba nemusí preniknúť do vlasov, ale iba sa prichytí na štruktúru vlasov.


Musím počas tehotenstva chodiť ku kaderníkovi, aby mi zafarbil vlasy, alebo si ich môžem bezpečne zafarbiť sama doma?

Farby na vlasy zakúpené v supermarketoch sa dodávajú s príbalovým letákom, v ktorom sú výrobcovia zbavení akejkoľvek zodpovednosti. Ak je farba zakúpená v kaderníctve v rámci návštevy, za prípadné škody zodpovedá majiteľ kaderníctva. Počas tehotenstva je určite vhodné nechať si vlasy farbiť profesionálom. Farby používané v kaderníctve musia byť v súlade s európskym zákonom o kozmetike.


Existujú nejaké triky na farbenie vlasov počas tehotenstva?

Pri farbení vlasov počas tehotenstva by sa mala používať metóda "back to back". To znamená, že každý tenký prameň vlasov je zabalený do papiera a zafarbený tak, aby sa farba vlasov nedostala do kontaktu s pokožkou hlavy. Táto metóda sa z bezpečnostných dôvodov veľmi odporúča. Môže tiež zabrániť alergickým reakciám.


Je ešte niečo, čo by ste chceli tehotným ženám povedať o farbení vlasov počas tehotenstva?

Tehotným pacientkam odporúčam, aby si v prípade, že si chcú zafarbiť vlasy, dopriali návštevu kaderníctva, ktorému dôverujú, a ak je to možné, požiadali o farby na vlasy z prírodnej kozmetiky.