Active Beauty
Ako otehotnieť? 5 nepravdivých mýtov
Text: Linda Freutel

Stojky a čaje

Ako otehotnieť? 5 nepravdivých mýtov

Ak chce žena otehotnieť, je ochotná vyskúšať takmer všetko. Ale neverte všetkému, čo sa hovorí. Túžba po dieťatku je opradená mnohými mýtmi.

Rozmýšľate ako otehotnieť tak rýchlo, ako sa len dá? No kým sa objavia na teste povestné dve čiarky šťastia, môže to nejaký ten čas trvať. Matke prírode sa však v tomto smere dá pár trikmi dopomôcť. Ak však túžite čo najskôr otehotnieť, neverte prosím každému mýtu. Ak sa snažíte otehotnieť už dlhšie, obráťte sa s dôverou na svoju gynekologičku alebo gynekológa. Niekedy má totiž problém s otehotnením zdravotné pozadie, napríklad žena trpí endometriózou – nechajte si pokojne poradiť od lekára!

Ako otehotnieť čo najskôr: tieto mýty sa nezakladajú na pravde

Sex? Veľa a často? Nie je to vždy tá správna cesta.

Samozrejme, ak túžite po bábätku, musíte mať sex. Každopádne to však so sexom netreba preháňať. Ak máte sex denne, znižujete tak pravdepodobnosť otehotnenia, pretože telo potrebuje na produkciu spermií nejaký čas. Avšak problém je aj vtedy, ak nastane opak: otáľať by sa so sexom tiež nemalo, pretože kvalita spermií je najvyššia bezprostredne po ich vyprodukovaní. Ak chcete mať bábätko, ideálne je mať sex každý druhý deň, samozrejme za predpokladu, že naň majú chuť obaja partneri. Najhorším radcom pri otehotnení je však stres.

Sexuálne polohy: ako otehotnieť rýchlejšie?

Dobrá správa je, že sa páry môžu milovať, ako len chcú. K otehotneniu vám nepomôže ani keď po akte zostanete ležať na chrbte, ani vankúš pod zadkom a dokonca ani stojka. Ak sú spermie zdravé, sú dosť rýchle a šikovné na to, aby sa dostali k svojmu cieľu. Gravitačné zákony to ovplyvniť nedokážu. Vôbec sa nemusíte obávať, ak po sexuálnom akte spermie vytečú von. Chvíľku po ejakulácii sa zopár spermií uvoľní z proteínového mixu a hľadá si svoju cestu. Ak túži žena otehotnieť, určite na to nie je potrebné zablúdené semeno vracať naspäť.

Dopomôže počatiu kyselina listová?

Zásobovanie tela kyselinou listovou nedopomôže k rýchlejšiemu otehotneniu, prispeje predovšetkým k zdravému vývoju bábätka. Kyselina listová slúži ako prevencia vzniku vrodených vývojových chorôb, najmä defektov neurálnej trubice. Ak máte zdravú a vyváženú stravu, prijímate z nej za normálnych okolností dostatok kyseliny listovej. Nakoľko je však potreba jej príjmu v tehotenstve vyššia, odporúčajú sa užívať špeciálne prípravky s obsahom kyseliny listovej. V ideálnom prípade príjme žena dostatok kyseliny listovej už vo fáze, kedy sa o bábätko snaží, takže potreba kyseliny listovej v počiatočnej fáze tehotenstva je tým pádom pokrytá.

Stopka lubrikačnému gélu, ak túžite po bábätku?

Toto tvrdenie je tiež pravdivé iba čiastočne. Niečo na tom je, pretože príliš veľa lubrikantu vytvorí regulárnu bariéru pre spermie. Avšak neplatí to pre všetky prípravky. Existujú totiž špeciálne lubrikanty zamerané na podporu počatia, rýchlosť spermií však rozhodne nezvyšujú. Zvlhčujú sliznicu vagíny, čo je veľmi potrebné, pretože suchá pošvová sliznica môže nepriaznivo ovplyvňovať počatie. Ak teda chcete používať lubrikačné gély, alebo máte sklony k suchej sliznici pošvy, určite sa ohľadom používania poraďte s gynekológom.

Od alchemilky po mníšske korenie: dokáže napomôcť otehotneniu čaj?

Čaj počatiu ublížiť nemôže. Ale nemožno od neho očakávať ani žiadne zázraky. Niektoré druhy čajov (napr. alchemilka, rozmarín alebo mníšske korenie) posilňujú svalstvo maternice a rast jej sliznice. K tomu majú ešte podporovať proces ovulácie. Vedecky preukázaná však táto teória doteraz nebola. Napriek tomu vám však šálka čaju určite urobí dobre. A ak chcete otehotnieť, doprajte si pokojne ešte šálku alebo dve navyše. Platí to aj pre ostatné „vychytávky“. Pretože snáď najlepším receptom na počatie je vnútorná pohoda a kľud. Ale každopádne tým, že vyskúšate aj niečo iné, určite nič nepokazíte.
A máme pre vás ešte jeden tip. Veľa fám a rád, ako otehotnieť, veru nefunguje. Čo je ale definitívne dôležité, je správne načasovanie. Vajíčko je oplodniteľné maximálne 12 až 24 hodín. Ak túžite otehotnieť čo najskôr, mali by ste dokonale poznať svoj cyklus. Niektoré ženy si vedú menštruačný denník alebo majú appku na zaznamenávanie menštruačného cyklu, aby presne vedeli, kedy ovulujú. Iné zas poznajú svoje telo tak dokonale, že vedia s určitosťou označiť, kedy prichádzajú ich plodné dni. Ak si chcete však byť úplne isté, pomôže vám ovulačný test. Najlepšie podmienky pre počatie sú vo všeobecnosti tri dni pred ovuláciou, ako aj počas nej. Milé dámy, držíme vám palce.


Tehotenská kalkulačka a výpočet: Plodné a neplodné dni? Termín pôrodu od Zdravoteka.sk - zobraziť vysvetlivky a podrobnosti