Active Beauty
Je v poriadku menštruovať pri tehotenstve?
Text:

(Ne-)možné?

Je v poriadku menštruovať pri tehotenstve?

Priviesť na svet dieťa, to je pre mnohé ženy splnením celoživotného sna. Niektoré ženy to majú inak, (nechcené) tehotenstvo pre nich znamená existenčnú krízu – a tie potom tehotenstvo potláčajú, veď to, čo sa udiať nemôže, sa ani neudeje. Iné ženy zasa uvádzajú, že sú tehotné aj napriek tomu, že menštruujú. Ako to teda v skutočnosti je a čo je len mýtus?

Tehotná, aj napriek menštruácii... Nie tak celkom.

Určite existujú prípady, kedy sa počas tehotenstva vyskytne u ženy ľahké krvácanie. Krvácanie však nie je to isté ako menštruácia. Tá je totiž, akonáhle je už žena tehotná, definitívna vylúčená.

Na začiatku tehotenstva ide často o takzvané implantačné krvácanie. Počas nidácie (uhniezdenia sa oplodneného vajíčka) môže dôjsť k poškodeniu ciev, čo môže viesť k ľahkému krvácaniu. Zopár kvapiek krvi nie je ničím výnimočným ani po pohlavnom styku, pretože krčok maternice je počas tehotenstva veľmi citlivý. Okrem toho sa v dôsledku hormonálnych zmien v tele môže z času na čas objaviť špinenie. Špinenia sú však jasne odlíšiteľné od menštruácie, farbou, štruktúrou a tiež zápachom. Takže byť tehotná a mať menštruáciu zároveň, to je jeden mýtus, ktorý si síce tvrdošijne ide svoje, avšak v tejto podobe na ňom nie je nič pravdy.

Upozornenie: Ak už máte potvrdené, že ste tehotná a objaví sa u vás silné alebo opakované krvácanie, určite by ste to mali konzultovať s lekárkou.

Potláčané tehotenstvo

Ďalší jav, ktorý sa zdá neuveriteľný a predsa sa objavuje častejšie: Ženy, ktoré o tom, že sú tehotné, nevedia celé mesiace, v extrémnych prípadoch o tehotnosti nevedia až do momentu pôrodu. Dôvodom je potláčanie, a to najmä vtedy, keď je pre nich tehotenstvo niečo nechcené. Diagnóza potláčaného tehotenstva sa stanovuje najskôr v 20. týždni a má ročnú incidenciu 1/1500 žien. To, že sa tehotenstvo zistí až pri pôrode, sa vyskytuje u jedného z 2500 tehotenstiev.

Pôrodná asistentka Petra Schwarzmannseder sa už starala o pár žien, ktoré sa o vlastnom tehotenstve dozvedeli pomerne neskoro. Tieto ženy neskôr sprevádzala aj pôrodom.

Ako je možné, že na sebe žena nespozoruje, že je tehotná?

„Ak žena hlboko tento fakt potláča, citový význam, ako aj samotnú existenciu tehotenstva takýmto spôsobom vytlačí z vedomia. Nepripúšťa si jednoducho žiadnu zmenu, fyzicky ani emocionálne. Ženy napríklad interpretujú tehotenské nevoľnosti ako gastrointestinálne ťažkosti, pohyby dieťatka za plynatosť a priberanie na váhe pripisujú svojím stravovacím návykom. V extrémnych prípadoch dokonca nesprávne interpretujú aj začiatok pôrodu a ženy tak prichádzajú do nemocnice s podozrením na zápal slepého čreva.“

Prečo dochádza k potláčaným tehotenstvám?

„Potláčanie má fungovať napríklad ako pomyselné chránenie sa pred potratom alebo ako ochranný mechanizmus podľa hesla: „Čo sa nemôže stať, to sa neudeje.“ Niektoré ženy, ktoré roky túžia po dieťati a nedarilo sa im otehotnieť jednoducho považujú tehotenstvo za niečo nemožné.“

A nemajú tieto ženy tehotenské bruško?

„Fyzicky je to u každej ženy inak: Sú ženy s nadváhou, u ktorých je veľmi ťažké vôbec tehotenské bruško identifikovať. Potom sú štíhle ženy, ktorým bruško počas tehotenstva takmer nerastie. Niekedy bruško začne rásť len po potvrdení tehotnosti. Mnoho žien, ktoré spadajú do tejto skupiny prípadov uvádzali, že v čase, keď o tehotenstve nevedeli, pravidelne menštruovali.“