Active Beauty
Učíme dieťatko na fľašu: Ako na to bez stresu

Tipy pre rodičov

Učíme dieťatko na fľašu: Ako na to bez stresu

Kŕmenie bábätiek z fľaše je samo o sebe celkom veda. Spočiatku sa to môže zdať ako pomerne náročné a vyčerpávajúce a u rodičov to často vyvoláva otázky. Keď sa však správne nastavíte a zvyknete si na to, pozitívne stránky kŕmenia z fľašky si veľmi rýchlo uvedomíte – jednou z nich je napríklad to, že nakŕmiť dieťatko takto môžu pokojne obaja rodičia.

1. Ako by sa to dalo spraviť jednoduchšie?

Ak vás v noci vytrhne zo spánku hladné bábätko, máte pred očami jediný cieľ: Kŕmenie by malo prebehnúť čo najrýchlejšie, aby sa všetci zúčastnení zas mohli rýchlo a spokojne ponoriť do ríše snov. Aby ste si v noci ušetrili čas, odporúča sa, aby ste si prášok na prípravu mlieka, ako aj prevarenú studenú a horúcu vodu (napríklad v termoske) pripravili už večer. Správny pomer, ako jedlo pre bábätko namiešať, si rodičia osvoja veľmi rýchlo. Keď sa dostaví hlad, ingrediencie stačí len zmiešať a fľaška s neskorou večerou je hotová! A ako odhadnúť tú správnu teplotu mliečka aj v noci v polospánku? Na to existuje jednoduchý trik: Mlieko by malo mať teplotu asi 37 stupňov – približne taká je teplota aj pokožky na zápästí. Kvapnite si len pár kvapiek mliečka práve tam. Ak nezaznamenáte žiadny rozdiel v teplote, môžete podať mlieko dieťatku bez akéhokoľvek zaváhania. Existujú aj špeciálne fľaše, ktoré príliš vysokú teplotu nápoja signalizujú farebne. Prípadne môžete použiť aj kuchynský teplomer.

2. V akej polohe kŕmiť bábätko z fľašky?

Dobrá poloha rodičov a bábätka v sede prináša pri kŕmení z fľaše pohodlie. Posaďte sa teda do pohodlného kresla, napríklad s lakťovou opierkou alebo na pohovku a v prípade potreby si ruku podložte vankúšom na dojčenie. Dieťatko pri kŕmení pridŕžajte v jemne sediacej polohe a dbajte na to, aby si hlavičku pohodlne opieralo o váš lakeť. Aj keď pri dojčení poloha dieťatka ležmo nepredstavuje problém, pri kŕmení z fľašky má význam, aby malo dieťa hlavičku o čosi vyššie ako má telo. Jedlo z fľašky totiž tečie rýchlejšie a nekontrolovanejšie ako pri dojčení, preto je pri tejto forme kŕmenia väčšie riziko, že dieťatku zabehne. S dieťaťom je okrem toho prospešné naviazať očný kontakt, môžete s ním tak lepšie komunikovať a tiež rýchlejšie reagovať na jeho potreby. Pri kŕmení z fľašky pokojne striedajte aj strany a prechyťte si dieťa na druhú ruku. Dôležité je, aby ste si našli polohu, v ktorej vám bude obom nejakú tú chvíľu pohodlné aj zotrvať.

3. Ako sa pri kŕmení fľaškou vyhnúť mikroplastom?

Štúdie ukázali, že dieťa každý deň pri kŕmení fľaškou prehltne približne 1,60 milióna mikroplastových čiastočiek. Väčšina z nich sa uvoľňuje do fľaše pri nalievaní horúcej vody a ďalšie pri premiešavaní prášku umelého mlieka. Preto sa odporúča používať sklenené fľaše alebo pripravovať príkrm v inej nádobe a ten potom preliať do fľaše. Fľaška by sa mala následne po každej sterilizácii aspoň trikrát dôkladne vymyť.

4. Čo robiť, ak dieťa pri kŕmení z fľaše plače?

Pre rodičov je doslova utrpením, ak dieťatko pri kŕmení z fľašky plače. Trápi ich to najmä preto, že často nie je ľahké identifikovať príčinu slzičiek. Preto je najlepšie uviesť si niekoľko možných príčin plaču a postupne jednu po druhej vylučovať.
  • Mlieko je príliš teplé: Dieťatko plače hneď od začiatku. Pozor na to, hrozí tam nebezpečenstvo popálenia!
  • Bábätku nevyhovuje tok mlieka: Z fľaše vyteká príliš málo alebo naopak, príliš veľa mlieka.
  • Bolesť bruška či nafúknuté bruško: Ak dieťa začne plakať až potom, ako vypije mlieko, plač môže byť spôsobený tým, že sa nahltalo vzduchu a to mu spôsobuje nepríjemný pocit nafúknutého bruška.
  • Bábätku nechutí: Vyskúšajte iný druh umelého mlieka.
  • Ochorenia: V zriedkavých prípadoch môže byť za detským plačom aj choroba. Ak sa situácia nezlepšuje alebo sa obávate niečoho konkrétneho, neváhajte sa poradiť s pediatričkou či pediatrom.

5. Ako si pripraviť jedlo pre dieťa, ak sa chystáte mimo domu?

Podobne ako je tomu pri kŕmení z fľašky počas noci, aj tu platí jedno: Príprava nadovšetko. Pre istotu si vždy pribaľte dve sterilizované fľaše s prevarenou vodou a ďalšiu extra nádobku (termosku) s horúcou prevarenou vodou. Aby ste odhadli to správne množstvo prášku, nezabudnite si so sebou pribaliť aj dávkovač. A potom už stačí všetko len pekne premiešať.

6. Ako často by ste dieťatku mali ponúkať fľašku?

Či už svoje dieťa dojčíte alebo ho kŕmite z fľaše, počas prvých dvanástich mesiacov jeho života to budete robiť pomerne často. V tomto veku si bábätká vyžadujú jedlo každé dve až tri hodiny. Bábätko by ste mali nakŕmiť vždy, keď vám na to vyšle signál a ten môže vyzerať nasledovne:
  • Nepokoj
  • Hľadanie prsníka (dieťa otáča hlavičkou sem a tam)
  • Mľaskanie, cmúľanie rúk a nôh, vyplazovanie jazyka
  • Krik a plač
Mnoho z týchto signálov však môže znamenať aj to, že dieťatko cíti plnú plienku, má nafúknuté bruško, atď. Určite však nebuďte frustrovaní a nevešajte hlavu, ak si niektoré signály zo začiatku budete vysvetľovať nesprávne. Postupom času sa svojmu dieťatku naučíte správne rozumieť.

7. Mali by ste pri kŕmení z fľašky robiť prestávky?

V zásade prestávky potrebné nie sú. Ak však vidíte, že dieťatko je nepokojné, prehĺta alebo si musí odgrgnúť, je dobré prstom opatrne uvoľniť podtlak na cumlíku a fľašku dať nachvíľu bokom. Keď si potom dieťatko odgrgne a je opäť pokojné, môžete pokračovať v kŕmení, ak je samozrejme stále hladné.

8. Ako dlho zotrvať pri kŕmení fľaškou?

Rovnako ako pri dojčení, ani pri kŕmení fľaškou neexistujú akési fixné pravidlá, kedy dieťa odstaviť. Odporúčaný vek, kedy pomaly prejsť výhradne na pevnú stravu, je okolo desiateho až dvanásteho mesiaca. Týmito míľnikmi sa však určite nestresujte a pozorne načúvajte individuálnym potrebám dieťatka a rovnako aj svojim vlastným.

Vo všeobecnosti je pre mnohé matky téma kŕmenia z fľašky spojená s pocitom viny a tlaku. Väčšina matiek si želá, aby mohla dojčiť, avšak príroda to každej neumožní. Je však ale dôležité vedieť, že ak dieťa aj kŕmite z fľašky, v každom prípade ste vždy rovnako dobrá matka, ktorá tam je pre svoje dieťa vždy, keď to dieťa potrebuje. Silné puto sa môže medzi vami vybudovať aj pri kŕmení z fľašky. Veď predsa z fľašky sa môže podávať dieťatku aj odsaté materské mlieko. Ak by ste sa predsa len potrebovali poradiť, obráťte sa na svoju pediatričku či pediatra, prípadne na laktačnú poradkyňu.

Fľašky a príslušenstvo nájdete aj v dm:

Pre dôkladné čistenie fliaš a cumľov
Kefa na fľaše a cumle zn. babylove


Kúpiť online na mojadm.sk

S antikolikovým ventilom a silikónovým cumlíkom

Fľaša so širokým hrdlom na pitie od narodenia zn. babylove

Kúpiť online na mojadm.sk