Active Beauty
Ako vyhrať nad studenými rukami a nohami?
Text: Elisabeth Sas

Zzzz

Ako vyhrať nad studenými rukami a nohami?

Či zima alebo leto, či poriadne zababušení alebo aj nie: studené ruky a nohy sa stali vašim stálym spoločníkom? Poďme tomuto problému prísť na kĺb. Ponúkame vám tie najlepšie tipy na zahriatie pre notoricky zmrznutých a večných snehuliakov.

Počas prechádzky v meste či večer, keď ste príjemne pritúlená pod dekou k partnerovi alebo keď partnerovi dávate masáž. Aké by bolo krásne, keby sme si často nemuseli vypočuť tú šokujúcu vetu „Brrr, ty máš ale ľadové ruky“. Čo teda robiť? Najprv je vhodné ozrejmiť si, aké sú príčiny. A následne si povieme, ako s problémom studených rúk a nôh bojovať.

Studené ruky a nohy: toto sú príčiny

Čo nás vlastne tak mrazí? Ide o obranný mechanizmus tela. Ak je veľmi chladno, naše telo sa pokúša udržiavať konštantnú teplotu v mozgu a životne dôležitých orgánoch na úrovni 37 stupňov, čím stimuluje v organizme prekrvenie. Pokožka a končatiny sa vtedy naopak prekrvujú horšie a my pociťujeme chlad na rukách, nohách, nose či ušiach. A aby to nestačilo, na rukách a nohách je aj tenšia vrstva podkožného tkaniva a tieto partie sú tým pádom vystavené zime priamo. Jedným z dôvodov je aj suchá pokožka v chladných mesiacoch.

Dlhodobo zlé prekrvenie rúk a nôh však môže mať aj zdravotné dôvody. Napríklad v dôsledku hypotyreózy, nízkeho krvného tlaku či anémie. Neustále vás trápia studené ruky a nohy a odsledovali ste si, že to nie je o tom, že by vám chýbali papuče alebo že by ste nemali dosť hrubé ponožky? Potom sa naozaj odporúča navštíviť vášho lekára či lekárku a prísť problému na kĺb. Predovšetkým vtedy, ak na sebe spozorujete zmeny na koži, bolesti, mravčenie, necitlivosť končatín či opuchy, je na čase navštíviť lekára.

Studené ruky a nohy: čo pomáha

Naše každodenné návyky majú obrovský vplyv na naše zdravie a teda aj na prekrvenie organizmu. Ponúkame zopár trikov prvej pomoci a tiež pár preventívnych opatrení proti studeným rukám.

  1. Prvá pomoc:

Cencúle na rukách – prosím, máme nejaké rýchle riešenie? Ponúkame vám zopár trikov, ako rýchlo a úspešne zakročiť.

  • Zahriať sa zvnútra: čo tak si dať šálku kakaa a spraviť niečo dobré pre telo? ÁNO! Horúca šálka kakaa, čaju (najlepšie zázvorového) alebo kávy vás krásne zahreje zvnútra a popri tom si na príjemne teplej šálke zohrejte aj prsty.
  • Hrejivé vankúšiky na ruky a nohy: hrejivé vložky do topánok alebo tiež praktické univerzálne hrejivé vankúšiky do tašky už nedovolia chladu atakovať naše končatiny.
  • Kúpeľ na nohy a ruky: 10 minút v lavóre s teplou vodou a aj tie najomrznutejšie miesta budú mať zrazu normálnu teplotu.

Tip: pár kvapiek éterického oleja rozprúdi dokonca aj našu náladu!

  • Pohyb: kolečko okolo domu, desať drepov, povysávať alebo poumývať okná: na studené končeky prstov či studené nohy pomáha, ak rozprúdite krvný obeh – nezáleží, či športom alebo domácimi prácami.
  1. Stimulácia krvného obehu:

Ľudí so studenými rukami a nohami obvykle trápi nízky tlak. Pomocou týchto trikov sa vám zas podarí rozprúdiť krvný obeh.

  • Pravidelný šport: nezáleží na tom, či si zabicyklujete, pôjdete si zabehať alebo dáte nejaký silový tréning: športová aktivita stimuluje prúdenie krvi a je preto absolútna jednotka v boji proti studeným nohám a rukám. Ideálne je zaradiť si tieto aktivity do rannej rutiny, uvidíte, ako vám zahrejú telo a to na celý deň!
  • Kontrastná sprcha: studená voda posilňuje imunitu, to vieme aj vďaka ľadovým kúpeľom. Podobne je to aj s kontrastnou sprchou: striedanie teplej a studenej vody nabudí váš krvný obeh a natrvalo sa postará o to, aby sa končatiny tak rýchlo nezachladili.
  • Masáže: studené ruky pri práci? Skúste každý deň nachvíľku prstovú gymnastiku alebo si pretrénujte prsty s antistresovými loptičkami. Ale ide to aj bez loptičiek: zatnite ruku pevne v päsť a potom prsty poriadne vystrite a natiahnite, toto zopakujte 20 krát.
  1. Zdravší životný štýl:

Popri pravidelnom pohybe je základom zdravia aj zdravý životný štýl. Studené ruky a nohy ovplyvňujú nasledovné faktory:

  • Výživa: nesprávna a nevyvážená strava môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu tela vitamínmi alebo minerálmi a tento problém môže byť následne dôvodom prejavu studených rúk. Aj prijímanie nedostatočného množstva tekutín môže viesť k poruchám krvného obehu a následne k pocitu studených končatín.
  • Stres: ak prežívate stresovú situáciu, telo začne produkovať adrenalín, uvoľňovať ho do tela, čo následne vedie k zužovaniu ciev. A hop, studené končatiny sú naprogramované! Skúste si cez deň nájsť čas na vedomý relax, napríklad meditáciu alebo si píšte denník či doprajte vaňu.
  • Spánok: únava a pocit studených končatín idú spolu ruka v ruke. Dbajte preto na dostatočný a zotavujúci spánkový režim.
  • Fajčenie: mnoho fajčiarov ma problém so studenými rukami, nakoľko fajčenie (a samozrejme aj požívanie alkoholu) zhoršuje prekrvovanie.