Menu

Dátum spotreby pri kozmetike: treba to naozaj vyhodiť?

Či už mejkap, parfum alebo telové mlieko: aj beauty produky majú svoj dátum spotreby.

Home » Krása » Dátum spotreby pri kozmetike: treba to naozaj vyhodiť? - 06.2020

Či už mejkap, parfum alebo telové mlieko: aj beauty produky majú svoj dátum spotreby. Ako dlho môžeme vlastne produkt používať a čo ovplyvňuje jeho trvanlivosť?

Vzorka krému z nejakého magazínu alebo parfum k narodeninám: časom sa naše police v kúpeľni pomaly zapĺňajú a my viac nevieme, kedy tam všetky tie kozmetické produkty pribudli. Najvyšší čas pretriediť ich! Dátum spotreby však pomôže iba výnimočne. Najlepšie je: pretrepať, ovoňať a vyskúšať konzistenciu.

Podľa dátumu spotreby a pocitu: kedy to treba vyhodiť?

Krémy na tvár a telo

Pri otvorených krémoch si dokážeme relatívne rýchlo všimnúť, kedy by sme ich už mali prestať používať. Popri uvedených – väčšinou dvanástich – mesiacoch trvanlivosti (ak to nie je uvedené priamo na obale výrobku, je to na krabičke) si smieme nechať poradiť aj našimi zmyslami. Ovoňať, prezrieť a dotknúť sa. Pokiaľ cítite zmenu konzistencie alebo sa zmenila vôňa, radšej produkt už viac nepoužívajte.

Pokiaľ nájdete vo svojej skrini ešte neotvorené krémy, je nádej, že budú stále použiteľné. Dokonca aj vtedy, keď sa zložky krému už oddelili a na vrch vystúpila tekutá časť. Súvisí to s použitím emulgátorov a je to normálny proces napríklad pri prírodnej kozmetike. Ak sa však krém nespojí do jednotnej konzistencie ani po pretrepaní, znamená to, že sa s ním musíte rozlúčiť.

Krémy na opaľovanie

Každý rok sa pýtame to isté: ako je to s produktmi ochrany pred UV žiarením? V prípade otvorených krémov z minulej sezóny to bohužiaľ nepôjde. Zväčša sa totiž nepoužívali približne jeden rok a preto je istejšie investovať do nového krému.

A čo ešte nepoužité, neotvorené krémy? Produkty, ktoré majú na obale uvedený počet mesiacov (malý obrázok otvoreného tégliku) vydržia neotvorené viac ako 30 mesiacov. Avšak iba za predpokladu, že vieme, kedy sme krém kúpili. Tip: nalepte si na krém malú nálepku s dátumom, kedy ste ho kúpili.

Mejkap

Pre tekutý mejkap platí podobné ako pre krémy na tvár. Či je po otvorení ešte použiteľný vieme zistiť sami: ak vonia zvláštne alebo zmenil konzistenciu, radšej vyhodiť.

To, či sa otvorené mejkapy pokazia, závisí od baktérií a nečistôt, ktoré sa do nich dostali zo vzduchu (prach) a z prstov pri nanášaní. Pomôcka: použiť na nanášanie aplikátor (napríklad malá pipeta), aby sa mejkap nedostával priamo do kontaktu s pokožkou.

Maskara

Pri produktoch, ktoré sa používajú na sliznice alebo na oči, je potrebné byť obzvlášť opatrný, pretože môžu spôsobiť zápal. Pri maskarách teda odporúčame: pri namáčaní maskary nevyťahovať opakovane von a dnu, pretože by sa do balenia mohol dostať vzduch, čo negatívne vplýva na trvanlivosť maskary, ktorá je bežne 3 až 6 mesiacov. Platí tiež: starý, nepoužitý produkt radšej nepoužívajte.

Púder, lícenka, očné tiene

Suché, púdrové kozmetické produkty môžeme v uzavretom stave podľa zloženia používať 2 roky. Ak sú otvorené, odvíja sa to podľa ich skladovania: v kúpeľni môže napríklad otvorený púder navlhnúť z vodnej pary a začať plesnivieť. Beauty produkty ako púder, lícenka alebo očné tiene treba vždy dobre uzavrieť a ideálne odložiť do kozmetickej tašky.

Rúž na pery

Podľa zloženia by mali aj rúže na pery vydržať približne 2 roky. Avšak treba si veľmi pozorne všímať, kedy už produkt nie je vhodné ďalej používať: ak rúž vonia skazene alebo sa farba drobí na perách, je načase ho hodiť do koša.

Parfum

Vysoký obsah alkoholu prináša tiež dlhšiu trvanlivosť. Tmavé a chladné miesto uskladnenia zabezpečí parfumu 3 roky trvanlivosti. Ak sa zmení farba alebo vôňa, mali by ste sa s ním rozlúčiť.

Hore
OKViac informácií