Active Beauty
Domáci píling či radšej ten z obchodu? Závisí to od týchto 5 vecí
Text: Linda Freutel

Domáci píling či radšej ten z obchodu? Závisí to od týchto 5 vecí

Stavíme sa, že po prečítaní tohto článku začnete viac používať píling ako predtým? Pretože pílingy sú možno najdôležitejším opatrením pri skrášľovaní. Aspoň pre tých, ktorí chcú mať zdravú a čistú pleť.

Super séra, špeciálne masky alebo vysokohodnotný skrášľovací olej nám nič neprinesú, ak na pleť pravidelne neaplikujeme píling. Možno to znie radikálne. Ale tak to je! Pretože pílingy sú základom ošetrenej, zdravej a peknej pleti. Je jedno, či si ho chcete pripraviť sami, alebo si kúpite hotové produkty napríklad v dm.

1. Prečo vlastne pravidelne aplikovať píling?

Zatiaľ, čo čítate tieto riadky, stráca vaša pleť nespočetné množstvo buniek. V mikroskopicky malých dávkach telo vypudzuje staré šupinky a nahrádza ich novými bunkami. Obraz pleti sa týmto spôsobom regeneruje sám od seba, vyzerá sviežo a je vitálny. Ale je tu jeden problém: čím sme starší, tým pomalšie tento proces prebieha. Ak sa vytvorí zrohovatená vrstva, vyzerá pleť matne a unavene.

Ešte k tomu: skôr či neskôr sa zrohovatená bariéra uloží na pleti ako povlak a zabráni tomu, aby mohla vstrebávať živiny. Krémy, séra a spol. už viac nie sú efektívne. Jediné, čo pomáha: pravidelný píling predchádza zrohovateniu. Vďaka týmto kúram na zoškrabanie sa odstránia aj nečistoty, zvyšky mazu a zložky uzatvárajúce pokožku. Preto by nemali byť pílingy súčasťou povinného programu len pri starnúcej pokožke, ale aj pri mladej pleti.

2. Ako často znesie moja pleť píling?

To, ako pravidelne by ste mali vykonávať píling, záleží od typu pleti. Normálnej pleti stačí pílingová kúra raz za týždeň. Suchá a mastná pleť znesú naproti tomu aj dva až tri pílingy za týždeň. Cieľom je, aby sa udržala vo forme vlastná aktivita pleti tak, aby sa nánosy vôbec nemohli tvoriť. Ale pozor: samozrejme, že to môžete s pílingami aj prehnať. Či ste to prehnali zistíte podľa toho, že je pleť po pílingu napnutá alebo svrbí. V tomto prípade si dajte s pílingom prestávku a rozmaznávajte pleť vyživujúcimi maskami.

3. Ako si môžem píling pripraviť doma?

Jemne vyladených a vysoko efektívnych pílingov je nespočetne. Pekné na tom ale je: pílingy patria k tým skrášľovacím produktom, ktoré si viete pripraviť obratom ruky aj sami. Najmä citlivá pleť nedá na DIY pílingy dopustiť. Veď aj na ich prípravu sa používajú najčistejšie prírodné látky.

Ak si chcete pripraviť jemný píling doma, zmiešajte napríklad tri polievkové lyžice hrubej morskej soli s dvoma polievkovými lyžicami olivového oleja. Zmes vmasírujte do vlhkej pokožky, nechajte krátko pôsobiť a dôkladne opláchnite. Kryštály soli neslúžia iba ako obrusovací granulát, ale aj ako dezinfekcia. Rýchlo si sami pripravíte píling aj zo zmesi cukru a medu (pomer 2:1).

Píling môžete urobiť aj pomocou kávy: pri ďalšej príprave kávy si odložte usadeninu a potom zmiešajte 10 PL usadeniny so 4 PL medu. Naplňte to do uzatvárateľného pohára a hotovo. Píling naneste krúživými pohybmi na tvár a následne dôkladne zmyte.

4. Ktorý píling je pre mňa vhodný?

Mechanické pílingy rozpoznáte podľa ich hrubej konzistencie. Obsahujú obrusujúce granuláty, ktoré podobne ako šmirgľovací papier oslobodzujú pleť od zvyškov. Pracujú dôsledne a pri citlivej alebo suchej pleti môžu spôsobiť malé podráždenia. Opäť tu platí pravidlo: ak je pleť po pílingu napnutá, mali by ste zvoliť jemnejší prostriedok.

Enzymatické a chemické pílingy obsahujú substancie (napr. ovocné enzýmy z papáje alebo ananásu či kyselinu glykolovú), ktoré spôsobia miernu exfoláciu. No aj tu platí: nie každá pleť znesie tento proces. Chemické a enzymatické pílingy by sa pred použitím mali vždy vyskúšať na malom kúsku pleti. Alebo vyhľadajte za účelom aplikácie pílingu s ovocnou kyselinou profesionála.

5. Ako ošetrím moju pleť po pílingu?

Po pílingu sú kanáliky na pleti otvorené a mikrocirkulácia je aktívna. Teraz je pleť obzvlášť vnímavá na ošetrujúce látky. To je správny čas na vyživujúcu masku a sérum. Mali by ste však vynechať iné čistiace rituály (napr. parný kúpeľ alebo čistiacu masku), pretože pleť je zväčša príliš citlivá.

Tiež dôležité: zrohovatená vrstva, ktorá bola pílingom odstránená, chránila pleť (po určitú úroveň) pred UV žiarením. Po pílingu je preto pleť citlivá na svetlo a je vhodné ju chrániť krémom proti UV žiareniu. Prostredníctvom správnej ochrany pred svetlom môžete pokojne žiariť so slnkom opreteky. Taká žiarivá ako teraz nebola vaša pleť ešte nikdy!