Rovnováha
Rovnocenné partnerstvo: bojí sa muž, že príde o moc?
Ak chcete pestovať rovnocenné partnerstvo, musíte sa vzdať rodových rolí. Mnohým mužom to padne zaťažko. Ale čoho sa obávajú? Psychologička Stefanie Stahlová prezrádza, ako zvládneme rovnocenný vzťah.
Ona sa stará o deti (heslo home schooling a mental load), on absolvuje porady cez Skype. Predovšetkým v krízových časoch, ako naposledy kvôli korone, sa opäť prejavuje rozdelenie moci vo vzťahoch. Rovnocenné partnerstvo? Áno, dá sa to aj tak! V čom spočíva, že mnohým mužom ešte stále padne zaťažko vzdať sa svojej mocenskej pozície? Autorka bestsellerov a psychologička Stefanie Stahlová hovorí: muži si vytvárajú pocit nadradenosti vďaka statusu alebo vyššiemu vzdelaniu, aby zredukovali svoj podvedomý strach zo straty.
Táto obava zo straty sa vzťahuje predovšetkým na postavenie muža v spoločnosti. Lebo silné ženské stránky ako sú komunikačné schopnosti, empatia a schopnosť pracovať v tíme sú čím ďalej, tým dôležitejšie. Tradičné mužské zameranie na hierarchiu, postavenie a konkurenciu vďaka nim už viac nepôsobia aktuálne. Niet teda divu, že niektorí muži sa cítia ohrození ženami. Na tento strach reagujú niektorí muži v partnerstve prehnaným sebavedomím, ktoré partnerku zhadzuje.
Rovnocenné partnerstvo: čo sa kvôli nemu musia muži naučiť
Takýto často podvedomý, hlboko zakorenený strach sa zakladá na pocite bezmocnosti, ktorý v mnohých prípadoch vznikol v detstve, vraví vzťahová odborníčka. „Možno bola matka príliš poručnícka, možno bola príliš chladná a dištancovaná. Niekto taký chce vo vzťahu bezpodmienečne ťahať za dlhší povraz.“ Preto pomáha poznať stratégie, ktoré môžu vyliečiť vnútorné dieťa. Ak chcete pestovať rovnocenné partnerstvo, musíte teda najprv zapracovať sami na sebe. Stefanie Stahlová hovorí, ako na to:
Takto zvládne rovnocenné partnerstvo
- Klišé o rolách: ak si trúfa byť vo vzťahu autentický a vzdá sa svojho tradičného mužského postavenia, klišé sa stanú zbytočnými.
- Odvaha cítiť: musí sa naučiť prijať a žiť svoje emócie.
- Sebareflexia: vo vnútri rovnocenného partnerstva stojí každý a každá za seba, ale aj napriek tomu sú zároveň jeden tím.
- Work-Life-Balance: ak zvládne naučiť sa lepšie rozumieť sám sebe a svojim potrebám, odzrkadlí sa to pozitívne aj vo vzťahu.
- Mužnosť je flexibilná: aj tu zohráva schopnosť prispôsobiť sa rozhodujúcu rolu. Sám si definuje pojem mužnosť, sprostredkuje ochotu robiť kompromisy, a tým vytvorí bezpečný základ pre rovnocenné partnerstvo.
- Hodnota: ak svoju hodnotu neurobí závislou od vonkajších faktorov, ako je jeho vlastná kariéra, vytvorí priestor na úspech svojej partnerke – na ktorý potom môže byť tiež hrdý.