Mikroživiny
Výživové doplnky a ženské telo: na toto pozor
Výživové doplnky: Kedy ich ženy potrebujú a ktoré?
Výživové doplnky, nápomocné v období puberty
Typické ťažkosti vyskytujúce sa počas menštruácie, ako sú kŕče, nevoľnosť, hnačka a bolesti hlavy, možno často zmierniť užívaním horčíka, vitamínov skupiny B, omega-3 mastných kyselín a kyseliny gama-linolénovej. Mladé ženy k tomu ešte berú otázky antikoncepcie zväčša do vlastných rúk. Moderné antikoncepčné prípravky s obsahom estrogénu, napríklad antikoncepčné tabletky, však majú vplyv na zásobovanie tela mikroživinami – rovnako ako preparáty s obsahom estrogénu, ktoré sa užívajú na zmiernenie príznakov v období menopauzy. Platí to najmä pre najdôležitejšie vitamíny skupiny B, vitamín C a horčík. Stopový prvok zinok zohráva dôležitú úlohu pri produkcii hormónov a často sa odporúča ako doplnok pri kožných problémoch súvisiacich s menštruačným cyklom. Na kompenzovanie takto zvýšenej potreby vždy vyvážená strava nestačí. Mikroživiny vo forme výživových doplnkov však môžu byť v takýchto prípadoch dobrým pomocníkom.
Výživové doplnky na podporu otehotnenia a počas tehotenstva
Roky túžby po dieťatku, tehotenstvo a dojčenie sú v živote ženy mimoriadne citlivými fázami. Aj v týchto obdobiach sa odporúča užívať mikroživiny prostredníctvom výživových doplnkov. Patrí sem v prvom rade kyselina listová, ktorá by sa mala užívať v čase plánovania tehotenstva. Ďalej tiež jód a železo, veľmi často aj vitamíny skupiny B, vitamín D, horčík a zinok. Nenasýtené omega-3 mastné kyseliny zohrávajú dôležitú úlohu a to nielen pre ešte nenarodené dieťa. Predpokladá sa, že práve dostatočné zásobovanie omega-3 mastnými kyselinami znižuje riziko predčasného pôrodu, rozvinutia alergií u dieťaťa a tiež vzniku popôrodného baby blues.
„Tehotné ženy by si mali aspoň dvakrát týždenne dopriať morské ryby, napríklad lososa, sleďa či makrelu,“ odporúča viedenská lekárka, odborníčka na výživu, Dr. Sonja Schwingerová. „Potreba vitálnych látok v tejto fáze môže byť z väčšej časti pokrytá racionálnym prísunom ovocia a zeleniny, avšak potreba jednotlivých vitamínov a minerálnych látok sa môže v tomto období zvýšiť až o 100%,“ hovorí Dr. Schwingerová. Alternatívou či doplnkom k rybím pokrmom sú rastlinné oleje, napríklad repkový, sójový, perilový, ľanový a olej z vlašských orechov alebo denná porcia vlašských orechov a mandlí.
Nakoľko materské mlieko je v každom ohľade tou najlepšou výživou pre dieťa, odborníci odporúčajú matkám dojčiť po dobu minimálne šiestich mesiacov. V tomto období sa nielenže výrazne zvyšuje energetické spotreba matky, tiež by sa malo individuálne upraviť, rovnako ako počas tehotenstva, zásobovanie tela mikroživinami.
Dôležité živiny v období menopauzy
Menopauza sa u ženy môže ohlásiť už vo veku 40 rokov. Produkcia hormónov, ako je estrogén a progesterón, potom postupne klesá. „Hormonálna nerovnováha zvyšuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení,“ varuje Dr. Schwingerová. Často sa tiež pridružujú typické ťažkosti spojené s menopauzou, ako návaly tepla, únava, zmeny nálad, bolesti hlavy či vysychanie slizníc. V laboratóriu vykonaný hormonálny profil poskytne žene konkrétne informácie, ktoré mikroživiny je potrebné dopĺňať prípadne prostredníctvom výživových doplnkov.
„Strava, pohyb, rastlinné či homeopatické preparáty, prípadne nasadenie bio-identických hormónov pomáha rýchlo navrátiť hormonálnu rovnováhu a tým aj odstrániť nepríjemné sprievodné príznaky menopauzy,“ vysvetľuje Dr. Schwingerová. Najznámejšie z takýchto rastlinných účinných látok sú izoflavóny a lignany z ďateliny lúčnej a sóje, ktoré môžu podľa dostupných štúdií zmierňovať typické príznaky menopauzy a majú pozitívny vplyv na hustotu kostí a hladinu lipidov v krvi.