Active Beauty
Blond farba vlasov: 6 pádnych faktov

Trendy blond

Blond farba vlasov: 6 pádnych faktov

Blond je najobľúbenejšia farba na vlasy a zároveň aj najzriedkavejšia: povieme vám, prečo to tak je – a tiež vám povieme, čo musíte vedieť, ak si chcete prefarbiť vlasy na blond. 

Je zábavnejšie byť blond? To by sme ani netvrdili! Blond farba patrí bezpochyby medzi najobľúbenejšie farby vlasov – aj keď, mimochodom, prirodzených blondín či blonďákov je len ako šafranu. Kto si musí dopomáhať rôznymi farbiacimi technikami, ide obvykle do melírov, balejáže či do ombré.  

Predtým, ako sa vyberiete do kaderníckeho salónu, je dobré vedieť: kaderníčky a kaderníci zahŕňajú do spektra blond nuáns aj jemne tmavšie odtiene, napríklad hnedú. No blond farba nie je bohatá, len čo do odtieňov, pestré sú aj napínavé historky, ktoré sa okolo zlatých vlasov točia:

6 faktov o blond farbe vlasov

1. Blond technika balejáže

Táto populárna farbiaca technika vyzerá mimoriadne úžasne na blond vlasoch – a hlavne vtedy, ak sa pýšite naozaj dlhou hrivou. Pri balejáži sa farba na pramienky nanáša ručne, pomocou štetca, v rozličných farebných odtieňoch, ktoré sú len o niečo bledšie ako je prirodzená farba vlasov. 

2. Prirodzená blond v číslach

Tak ako je blond farba obľúbená, taká je aj zriedkavá (z hľadiska biologického): len dve percentá celkovej svetovej populácie sú prirodzene blond – táto farba vlasov sa tak radí k vymierajúcim druhom. Pretože aby bol človek prirodzene blond, obaja jeho či jej rodičia by museli byť nositeľmi génu pre blond vlasy.   

S priemerným počtom 150 000 vlasov sa blond ľudia radia k ľudom s najvyšším počtom vlasov na hlave (avšak ich vlasy sú o niečo jemnejšie ako vlasy iných farieb). Na porovnanie: brunetky a bruneti majú v priemere 110 000 vlasov, v prípade čiernych vlasov je to 100 000 a u ryšavých sa toto číslo pohybuje okolo 90 000.

3. Blond ako dieťa, v dospelosti tmavý blond

Na svojich detských fotkách ste mali úplne svetlé blond vlasy a teraz ich máte takmer hnedé? Zodpovedné za to je genetické naprogramovanie vášho tela. Farbu vlasov určujú dva farebné pigmenty, takzvané melaníny: zatiaľ čo feomelanín je zodpovedný za ryšavo-blond odtiene vlasov, eumelanín vytvára hnedý až čierny pigment.  

V detstve telo produkuje prevažne bledý pigment, s pribúdajúcim vekom zas naše telo, ovplyvnené rastovými faktormi, hormonálnymi zmenami a veľkým počtom neurotransmitérov, produkuje viac eumelanínu a vlasy tmavnú. No našťastie existuje kopa možností, ako zas zažiariť na blond.

4. Blond farba vlasov: zosvetliť alebo odfarbiť?

V princípe sa dá každá hriva, akokoľvek tmavá, prefarbiť na blond. Pri farbení však ide o správne techniky a rovnako o to, aký farebný výsledok si prajete:

  • Zosvetľovanie vlasov: ako v prípade akejkoľvek kolorácie, aj tu zohrávajú dôležitú úlohu pigmenty. Pri zosvetľovaní sa vlasy zbavujú prirodzeného pigmentu, ktorý sa zároveň nahrádza umelo vytvoreným pigmentom. Vaša tmavá blond sa zmení na krásnu zlatú či medovú blond. Touto technikou sa intenzívnejšie zosvetlenie nedá docieliť! A: tento postup funguje len pri nefarbených vlasoch. Takto sa už predtým zosvetlené vlasy viac zosvetliť nedajú! 

  • Odfarbovanie vlasov: ak máte od prírody veľmi tmavé vlasy, ale túžite po svetlej blond, jedinou možnosťou ako túto farebnú zmenu docieliť, je vlasy odfarbiť. Peroxid vodíka tu vlasy úplne zbaví prirodzeného pigmentu. Proces zosvetľovania vlasov prechádza rôznymi farebnými stupňami, od ryšavej cez oranžovú, až po odtieň dožlta. Až po absolvovaní tohto procesu zabezpečí tónovanie požadovanú nuansu - od červenej cez zlatú blond až po stredný blond.  

     

5. Jemné blond nuansy aj bez farieb

Na to, aby ste si vo vlasoch vyčarovali jemné blond odtiene, nemusíte bezpodmienečne navštíviť kaderníctvo. S týmito produktami sa dá blond look kreovať aj doma:  

  • Zosvetľujúci sprej: slnečné odlesky si môžete po umytí vlasov jednoducho nastriekať do vlasov. Po každom použití tohto prípravku sa vlasy postupne zosvetľujú a efekt je ešte intenzívnejší, ak sa vlasy upravujú teplom.   

  • Šampóny na zosvetlené vlasy: zosvetľovacie šampóny vlasy úžasne ošetria a zároveň sa postarajú o zosvetlený blond efekt, vďaka zložkám ako citrusy a harmanček. Tieto produkty sú vhodné najmä na starostlivosť o farbené vlasy, ktoré by mali zažiariť v odtieni ešte o pár nuáns svetlejšom.  

  • Tónovanie: po odfarbení vlasov sa o ich požadovaný odtieň postará tónovací prípravok. Nevýhodou je: tónovacie prípravky sa pomerne rýchlo vymývajú a farba vlasov môže postupne pôsobiť mdlo. Presne kvôli tomu by ste si mali odfarbované vlasy tónovať na pravidelnej báze. Ak chcete dosiahnuť skutočne ideálny výsledok, je dôležité, aby bol presne špecifikovaný východzí farebný odtieň vlasov. 

  •  

6. Zbohom žltkasté odtiene: ako sa starať o blond vlasy

Mimoriadna farba si vyžaduje aj mimoriadnu starostlivosť! Odfarbené vlasy sú už dosť namáhané  zosvetľovaním, preto potrebujú predovšetkým hydratovať. Pravidelné kúry a ošetrovanie vlasov sú jednoducho nevyhnutnosťou!

V prípade prirodzených blond vlasov či odfarbených vlasov je často problém, že namiesto želaného studeného blond odtieňa majú vlasy žltkastý nádych. A tento nepekný nádych žltej či až nádych dozelena sa objavuje tiež vtedy, ak vlasy často namáčate v chlórovanej vode. Na pomoc tu prichádzajú tónovacie produkty ako napríklad silver šampóny, ktoré za pomoci obsiahnutých fialových pigmentov neutralizujú teplé podtóny.