Active Beauty
Bežci a diváci: Zapíšte si najkrajšie maratóny v okolí
Text: Diana Hežel

Atmosféra vytrvalosti

Bežci a diváci: Zapíšte si najkrajšie maratóny v okolí

Míľnik pre bežcov a zážitok pre povzbudzujúcich. Vytrvalosť maratónskych bežcov je inšpiráciou a láka množstvá divákov. Aké maratóny na Slovensku a v okolí by ste si nemali nechať ujsť?
Ísť si zabehať, to chce odhodlanie. Ísť si zabehnúť niečo vyše 42 kilometrov je poriadna skúška síl. Vyžaduje mesiace tréningu, disciplíny a psychickej odolnosti. Na začiatku to vyzerá ako vyčerpávajúco vzdialená úloha, v cieli ako obohacujúca odmena.


Čo nás motivuje začať trénovať na maratón?

  • Zlepšenie fyzickej kondície: Behanie je vynikajúci spôsob, ako sa dostať do formy a zlepšiť si celkové zdravie. Vyžaduje si vysokú úroveň kardiovaskulárnej kondície, ktorá môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení, mŕtvice a iných chorôb.
  • Nájdenie komunity so spoločným záujmom: Behanie je často aj viacčlennou aktivitou. Mnohí bežci trénujú so skupinou alebo trénerom a v deň pretekov vzniká medzi účastníkmi pocit spolupatričnosti a podpory.
  • Posilnenie psychickej a fyzickej odolnosti: Pre niektorých bežcov je výzva dokončiť maratón tým, čo ich motivuje tvrdo trénovať a posúvať sa na hranicu svojich možností. Dokončenie maratónu je veľkým úspechom a dôkazom, že aj napohľad nemožné je dokázateľné.
  • Cesta, ako konať dobro: Niektorí bežci využívajú maratóny ako spôsob, ako získať peniaze na charitatívne účely. Môžu bežať na počesť blízkej osoby alebo na podporu tém, ktoré chcú dostať do povedomia verejnosti.

Ak nebeháte, ale milujete športovú atmosféru, povzbudzujte

Maratóny v mestách spomalia všetko ostatné dianie. Doprava sa s rešpektom k výkonom odkloní, obyvatelia vyjdú fandiť neznámym bežcom a napäto sledovať, či padne nový rekordný čas. Zažiť atmosféru tohto bežeckého podujatia môžete aj ako nebežec: povzbudzujte ako divák alebo dobrovoľník. Toto sú tipy na maratóny v okolí, ktoré je príjemné zažiť.


1. Najstarší v Európe: 100 rokov košického Medzinárodného maratónu mieru

Prvá októbrová nedeľa patrí maratónu v Košiciach. Založil ho košičan Vojtech Bukovský, atlét a olympijský rozhodca inšpirovaný olympiádou v Paríži v roku 1924. Štart a cieľ v srdci Hlavnej ulice mesta a množstvá divákov, ktoré aktívne podporujú športovcov vytvárajú jedinečnú atmosféru, na ktorú sa nezabúda.
Zdroj foto a viac info >> kosicemarathon.com​2. V uliciach centra hlavného mesta: Bratislava Marathon

Mestskú atmosféru si užijete, aj keď sa na jar postavíte na štartovaciu čiaru pri bratislavskej Eurovei. Trasa vedie ulicami centra Bratislavy a nábrežia Dunaja, podpora bežcov tak prináša rytmickú prechádzku s nádhernými výhľadmi.
Zdroj foto a viac info >> bratislavamarathon.sk3. Do Chorvátska, ale nie v letnej sezóne: Zagrebački maraton

Centrum centra Záhrebu: Námestie Bana Jelačića, podomácky "Jelačić plac". Aj keď vám dych nachvíľu ukradnú históriou dýchajúce budovy, znovu ho naberte, pretože práve tu štartuje záhrebský maratón. Cieľ vás zoberie na ďalšie turistické námestie: Európske námestie, ktoré je populárnou lokalitou trhov a koncertov.

Zdroj foto a viac info >> zagreb-marathon.com4. Krásna trať a bohatý sprievodný program: Vienna City Marathon

Oslava zdravia a udržateľnosti: vo Viedni sa kladie dôraz na to, aby bola produkcia maratónu čo najviac udržateľná. Spolu s maratónom každoročne prebieha aj Festival zdravia. Ten podporuje myšlienku, že beh pomáha nášmu fyzickému aj psychickému zdraviu.

Zdroj foto a viac info >> vienna-marathon.com
5. Októbrová talianska výzva: Venicemarathon

Unikátny spôsob, ako si prejsť Benátky, ktorý má už desaťročia svojich skalných fanúšikov: vyrazte od dychberúcej Villy Pisani na beh mestom, cez plávajúci most zriadený špeciálne pre bežcov preklusajte cez námestie San Marco, okolo Campanile a Palazzo Ducale.

Zdroj foto a viac info >> venicemarathon.it