Active Beauty
Čaje na dobré trávenie: Tieto pomáhajú pri bolestiach brucha

Kamaráti so žalúdkom

Čaje na dobré trávenie: Tieto pomáhajú pri bolestiach brucha

Fast food, rýchle jedenie alebo rôzne intolerancie... To všetko môže žalúdok vyviesť z rovnováhy. Aby ste ho rýchlo dostali do pohody, predstavujeme vám štyri čaje na trávenie, ktoré urobia dobre žalúdku a črevám.

Tieto štyri čaje na dobré trávenie pomáhajú pri žalúdočných a iných tráviacich problémoch:

1. Pri zápche

Zelený čaj podporuje dobré trávenie a môže spraviť svoje aj pri zápche. Okrem zeleného môže byť pri zažívacích problémoch aj čierny čaj. Tieto čaje sa zvyčajne ráno pijú namiesto kávy, dokážu totiž skvele nabudiť. Okrem nabudenia sa postarajú aj o nakopnutie metabolizmu. Ak človeku zlenivejú črevá, tieto čaje sú údajne osvedčeným domácim receptom, ako tráviace procesy znovu patrične naštartovať.

2. Pri ľahkých bolestiach brucha

Prejedli ste sa alebo ste zjedli čosi, čo vám nesadlo? Áno, presne vtedy sa môže začať ozývať žalúdok. Skvelou voľbou, ako dať rýchlo červenú miernym bolestiam žalúdka je práve harmančekový čaj. Kvety harmančeka sú známe pre svoje upokojujúce a protizápalové účinky. Okrem toho by sa malé kvietky mali dokázať popasovať aj s kŕčmi. Pre dva posledné zmienené účinky je harmanček aj obľúbeným domácim receptom pri menštruačných bolestiach. Samozrejme, na trhu sú aj bylinné zmesi obsahujúce bylinky, ktoré harmonicky spolupracujú na tom, aby zmiernili mierne tráviace ťažkosti.

Tip: Ak sa u vás objavujú bolesti žalúdka alebo brucha častejšie, bezpodmienečne to konzultujte s lekárkou alebo lekárom. Bolesť signalizuje, že niečo nie je v poriadku a odborník by mal určiť, čo konkrétne.

3. Pri plynatosti

Príčin plynatosti môže byť niekoľko: syndróm dráždivého čreva, za ktorým stojí stres alebo psychické ťažkosti, nesprávna strava v kombinácii s neznášanlivosťou potravín, ako napríklad celiakia alebo užívanie liekov. Bez ohľadu na to, čo ju spúšťa, je plynatosť pre postihnutých zväčša veľmi nepríjemná. Upokojujúci feniklový čaj s troškou rasce alebo anízu v takomto prípade nastupuje ako ten správny pomocník. Hoci fenikel chutí nahorkasto, jeho éterické oleje môžu pomôcť zmierniť nadúvanie.

4. Pri hnačke

Na hnačku existuje mnoho domácich receptov. Určité čaje tiež môžu dopomôcť k zmierneniu symptómov. Zatiaľ čo už spomínaný čierny, harmančekový a feniklový čaj môžu zlepšiť stav v prípade akútnej hnačky, tým pravým zasväteným tipom je šalviový čaj. V prípade, že vás hnačka trápi často, môžete do varenia vždy pridávať pár lístkov šalvie. Šalviový čaj dokáže pri hnačke zmierniť kŕče.

Upozornenie: Ak vás zažívacie ťažkosti trápia dlhodobo, resp. sa opakujú, určite by ste nemali váhať a vyhľadať lekársku pomoc.

Jemne sladkastá chuť aj vôňa

Bylinný čaj s feniklom, anízom a rascou zn. Mivolis

Kúpiť online na mojadm.sk

Upokojujúca vôňa kamilky a zlatistá farba

Kamilkový čaj zn. dmBio

Kúpiť online na mojadm.sk