Active Beauty
Čo ak za vypadávaním vlasov stojí stres?
Text: Stephanie Lindner

Vlasová pohotovosť

Čo ak za vypadávaním vlasov stojí stres?

Ak vám náhle začnú vypadávať vlasy a už vôbec nie sú také husté ako kedysi, je to malý šok. Môže stáť za vypadávaním vlasov skutočne stres? Čo treba robiť, aby sa vypadávanie nedialo? Existujú konkrétne liečebné metódy, ktoré pomôžu? Radí kožná lekárka.

Odpovedáme na najdôležitejšie otázky spojené s psychologickým pozadím vypadávania vlasov:

Dr. Birgitt Hantich-Hladik je odborná lekárka, dermatologička, ktorá od roku 1998 vykonáva odbornú prax vo svojej ambulancii pre kožné a pohlavné choroby v meste Hallein v Rakúsku. Pre ACTIVE BEAUTY Dr. Hantich-Hladik odpovedá na najdôležitejšie otázky týkajúce sa psychologicky podmieneného vypadávania vlasov.

1. Aké psychologické príčiny môžu stáť za vypadávaním vlasov?

„Stres môže stáť za zmenou vlasového cyklu a prispieť tým k vypadávaniu vlasov,“ vysvetľuje nám Dr. Hantich-Hladik. „Ľudia postihnutí týmto problémom sa tak ocitajú v začarovanom kruhu. Spozorujú, že vypadaných vlasov stále pribúda, čo u mnohých psychický stres len ďalej znásobuje. A dôsledkom je žiaľ vypadávanie vlasov v ešte väčšej miere.“ Psychologicky podmienené vypadávanie vlasov postihuje rovnako ženy, ako aj mužov.

2. Čo robiť, ak padajú vlasy?

V prípade, že vás trápi vypadávanie vlasov, rozhodne sa obráťte na svoju dermatologičku či dermatológa. Tí totiž môžu pomocou najmodernejšej diagnostiky vlasov a analýz v laboratóriu presne určiť, čo je príčinou vypadávania vlasov a na problém sa následne cielene zamerať a riešiť ho. „Na zvolenie správnej terapie sa odporúča vyšetrenie metabolizmu mikroživín, absolvovanie celkového testu na bielkoviny, ako aj analýza aminokyselín a metabolizmu tukov,“ vysvetľuje Dr. Dr. Hantich-Hladik. Na základe aktuálneho stavu vyživovania vlasov sa následne určí vhodná terapia.

3. Ako v organizme dochádza k psychologicky podmienenému vypadávaniu vlasov?

V prípade psychologicky podmieneného vypadávania vlasov dochádza k narušeniu prirodzeného rastového cyklu vlasov. Stresové hormóny dráždia vlasové folikuly a spôsobujú v nich zápaly. Tým dochádza k predčasnému prerušeniu rastovej fázy cyklu. Normálny vlasový cyklus sa potom skracuje a vlasy vypadávajú skôr.

4. Čo je vypadávanie vyznačujúce sa ohraničenou stratou vlasov?

Za vypadávaním vlasov vyznačujúcim sa ohraničenou stratou vlasov (Alopecia areata) stojí zvyčajne akútny stres. K vypadávaniu vlasov dochádza v rastovej fáze cyklu: Syntéza bielkovín sa náhle zastaví alebo prebieha len v menšej obmedzenej miere. Obsah keratínu vo vlasoch sa v dôsledku toho znižuje a vlasy sa začnú lámať. Vypadávanie vlasov s dôsledkom ohraničenej straty vlasov sa vyskytuje u ľudí, ktorí „majú v rodinnej anamnéze (10-25%) autoimunitne podmienené vypadávanie vlasov“.

5. Ako liečiť psychologicky podmienené vypadávanie vlasov?

V prípade psychologicky podmieneného vypadávania vlasov je v prvom rade potrebné zistiť, čo stres vyvoláva a následne tento stresový faktor eliminovať. Stres môžu pomôcť odbúrať napríklad relaxačné prestávky, vedomý time-manažment, zapisovanie si svojich starostí do denníka či podpora psychológa. „Ako účinné sa ukázali aj relaxačné techniky, ako napríklad dychové cvičenia, mentálne techniky, napríklad autogénny tréning, meditácia alebo joga. Pri znižovaní celkovej úrovne stresu je mimoriadne dôležitým faktorom aj dostatok spánku.“

Vyšetrenie metabolizmu mikroživín: Spôsob, ako určiť a vyrovnať nedostatky

Na vypadávanie vlasov neblaho vplýva aj nedostatok živín v organizme. Vyšetrenie metabolizmu mikroživín teda potvrdí alebo vyvráti, či o takýto nedostatok živín ide. Pre vlasy majú mimoriadny význam najmä vitamín B12 (v prípade konzumácie vegánskej stravy sa tento vitamín musí dopĺňať doplnkami stravy), vitamín B3, vitamín C, železo a zinok. Postihnutý by mal okrem testu metabolizmu mikroživín a analýzy aminokyselín podstúpiť aj celkový test na bielkoviny. To, čo sa krvným testom preukázalo ako nedostatočné, sa pacientovi následne podáva vo forme tabliet alebo sa pristupuje k infúznej terapii. Tým sa vyrovnávajú nedostatky.

Liečba vypadávania vlasov

V rámci liečby vypadávania vlasov sa pristupuje k stimulácii regenerácie vlasových korienkov, čím dochádza k normalizácii metabolizmu buniek a tým aj k zvýšenej produkcii substancií, ktoré zabezpečujú bunkový rast a regeneráciu, napríklad kolagénu.