Joga guide: Poznáme tieto štýly jogy
Filozofia, šport, učenie... Joga harmonizuje telo a myseľ. To však nie je jediný dôvod, prečo je joga taká populárna. V joge si každý nájde niečo pre seba - či už ide o relaxáciu, odbúranie stresu, duševnú silu alebo príval energie. Odborníčka Giulia Tamiazzo (retreat-vienna.com) vysvetľuje, aké rôzne druhy jogy existujú.
Rôzne štýly jogy pre relaxáciu a silu
Na začiatok hneď to najdôležitejšie: v joge neexistuje niečo správne alebo nesprávne a rôzne štýly jogy sú na to, aby si ich ľudia mohli vyskúšať. Jeden štýl si vyberú, keď sa cítia pod stresom, iný zasa, ak chcú dlhodobo robiť niečo pre zdravý chrbát. Jednoducho, vždy sa nájde spôsob, ako si jogovú prax prispôsobiť podľa seba. Pred cvičením je preto dôležité, aby si človek ujasnil, aký je jeho osobný motív cvičenia. Joga je práve ten druh cvičenia, vďaka ktorému budeme nielen pohyblivejší, ohybnejší a silnejší, ale zároveň získame pozitívny pocit z vlastného tela, ako aj jeho správne držanie. Áno, cvičenie jogy sa dá teoreticky začať aj doma na jogamatke. Avšak vždy je lepšie, ak si človek najprv objedná zopár lekcií vedených odborníkmi v jogovom štúdiu. Najmä zo začiatku je dobré vyskúšať si, ako by sa mali určité pozície precítiť. Skúsení inštruktori jogy dokážu počas tréningu korigovať sekvencie a pozície tak, aby sa minimalizovalo riziko zranenia a aby sa dalo z každého cvičenia vyťažiť maximum. Je dobré vedieť: Pohyblivosť nie je alfou a omegou. Ak je aj zo začiatku cvičenia telo stuhnuté, nie je to problém – ba práve naopak. Joga robí svaly a šľachy pružnými. Celkovo existuje viac ako 80 rôznych štýlov jogy, ktoré sa celosvetovo neustále vyvíjajú. Väčšina jogínov má svoj obľúbený štýl jogy, ale napriek tomu ho mení podľa aktuálnej nálady, aby naplno aktivovala telo a myseľ. Začiatočníci by v prvom rade mali načúvať svojim individuálnym potrebám: Chcem najmä zrelaxovať alebo si chcem zacvičiť ako pri HIIT alebo piloxingu? Naša expertka Giulia Tamiazzo (@retreatvienna) vie jedno: V joge si každý nájde to svoje.
1. Jin alebo restoratívna joga na uvoľnenie
Jin joga je jedným z druhov jogy, pre ktorú sú charakteristické dlhé, jemné strečingové cvičenia. Tento štýl jogy je pokojným, cvičenia sa vykonávajú niekoľko minút, čím sa zabezpečuje uvoľnenie až do fasciálneho tkaniva. Strečingové cvičenia môžu byť pomerne náročné. Cieľom je uvoľniť sa a dať tkanivu čas, aby sa prispôsobilo pohybu. Cvičenia sú prospešné najmä pre spodnú časť chrbta a boky. „Pri restoratívnej joge nejde o strečing, ale skôr o celostné hlboké uvoľnenie. Cieľom je upokojiť myseľ a telo (podobne ako pri meditácii), pričom sa používajú pomôcky, ako sú očné vankúše, deky a bolstre - špeciálne jogové valce,“ hovorí odborníčka.
2. Mantra alebo nidra joga pre mentálnu silu
Pri pokojných typoch jogy sa zvyčajne kladie dôraz na meditáciu a duševnú prácu hlavy, telo zatiaľ odpočíva v pohodlnom sede. Pri mantra joge si človek zvolí svoju hlavnú mantru (napr. „Som silná a vyrovnaná“) a potichu alebo nahlas si ju opakujete. Pri nidra joge sa nenaťahujú svaly ani sa nedržia žiadne pozície, nidra uvoľňuje mozog. Odborníčka: „Oba štýly jogy sú ideálne na zníženie stresu a zapojenie sa do meditácie“. Našej duševnej sile prospieva aj celostná koncentrácia.
Dodatočný tip: Zistite, ako sa naučiť meditovať.
3. Vinyasa flow a aštanga joga pre viac sily
Samozrejme, existujú aj veľmi náročné štýly jogy. Vinyasa flow je veľmi obľúbená u športovo založených jogínov: „Pri vinyasa flow sa dynamické pohybové sekvencie zosúlaďujú s dychom a zvyčajne aj s hudbou a človek sa pomocou jednotlivých pozícií dopracuje k tzv. „peak pose“.“ Ide o najťažšiu pozíciu príslušnej postupnosti cvikov (pozícií) , napr. pozíciu „vrana“, pri ktorej sa celá váha tela vyvažuje na rukách. Giulia Tamiazzo opisuje požiadavky aštanga jogy nasledovne: „Aštanga joga je veľmi náročná. Ku klasickému pozdravu slnku sa neustále pridávajú nové náročnejšie pozície. Absolvovanie celej sekvencie trvá približne dve hodiny.“ Môže to byť veľmi náročné, ale celé cvičenie maximálne harmonizuje telo a myseľ a podľa skúsených jogínov je tento štýl jogy až návykový.
4. Bowspring joga pre lepšiu pohyblivosť
Pre tých, ktorým je pozdrav slnku trošku „príliš“, je tu bowspring joga. Hlavným cieľom je uvoľniť strnulé držanie tela. Dosiahne sa to prostredníctvom pružných pohybových sekvencií, ktoré majú za cieľ uvoľniť napätie. Ďalší dôraz sa kladie na uvoľnenie fasciálneho tkaniva, vďaka čomu je bowspring joga ideálnym doplnkom k iným športom. Je mimoriadne prospešná pre ľudí so sedavým zamestnaním. Mnohé z týchto cvičení sú totiž špeciálne navrhnuté na posilnenie a uvoľnenie chrbtového svalstva.
5. Joga na kancelárskej stoličke pre začiatočníkov
Niektoré športy si vyžadujú len naozaj jemný nástup. V joge pre začiatočníkov existuje nový trend s názvom „office chair yoga“. Táto formy jogy je lákavá v tom, že ju môžete cvičiť kdekoľvek, kde máte k dispozícii pevnú stoličku. Nepotrebujete ani toľko sily ako pri iných druhoch jogy, napríklad človek nemusí dvíhať celé telo. Pozitívne účinky jogy na telo a myseľ si tak môžu užiť aj ľudia s obmedzenou pohyblivosťou.