Active Beauty
Liečivý íl: najlepšie tipy, ako ho použiť na čistenie zvnútra a tiež zvonku

Spojenie so zemou

Liečivý íl: najlepšie tipy, ako ho použiť na čistenie zvnútra a tiež zvonku

Už len názov hovorí za všetko: liečivý íl je jedným z najstarších liečivých prostriedkov známych ľudstvu a už tisícky rokov sa používa na celom svete. Či už sa užíva zvnútra ako očistná kúra pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, ako je pálenie záhy a hnačka, alebo zvonku pri kožných problémoch a bolestiach končatín - liečivá zemina sa môže popýšiť širokou škálou blahodarných účinkov.

Čo je liečivý íl?

Liečivý íl v skutočnosti nie je zemina, ako ju poznáme z kvetináča. Liečivá zemina je skôr jemný ílový prášok, tzv. spraš, ktorý vznikol ako minerálny prach počas poslednej doby ľadovej. Tam, kde je v pôde veľa nánosov spraše, je zem bohatá na minerály, a preto je úrodná.
Skvelá vlastnosť, ktorú ľudia odjakživa využívali pre svoje zdravie. Liečivý íl sa považuje za očisťujúci, čistiaci, zdraviu prospešný a pre pokožku aj vyživujúci. A je to aj prostriedok, ktorý je ako liečivo aj schválený. Preto sa liečivý íl môže aj užívať.

Na čo sa používa liečivý íl?

Liečivý íl je obľúbeným prostriedkom najmä pre svoje detoxikačné účinky. Veľmi jemný pôsobí ako špongia, absorbuje toxíny a uľahčuje ich vylučovanie. Čím jemnejšie je íl zomletý, tým väčšia je schopnosť viazať sa. Či už sa užíva zvnútra alebo zvonka, liečivý íl dokáže odstrániť maz a nečistoty z pokožky a z vlasov a tiež škodlivé látky zo žalúdka a čriev.

Vnútorné použitie
Zmiernenie hnačky, úľava pri pálení záhy a pomoc pri nadúvaní. Liečivý íl môže zmierniť aj prejavy syndrómu dráždivého čreva. Liečivú ílovú kúru treba užívať počas troch až šiestich týždňov. Liečivý íl je nielen bohatý na minerály, ako sú soli horčíka, vápnika a sodíka, na látky, ako kyselina kremičitá, zlúčeniny mangánu a fosfáty, ale vyznačuje sa aj výraznými antibakteriálnymi účinkami, pomáha napríklad pri miernej hnačke.

Vonkajšie použitie
Liečivý íl odstraňuje z pokožky prebytočný maz a nečistoty a stimuluje krvný obeh. Zjemňuje celkový vzhľad pleti a dokáže sťahovať póry. Vďaka vysokému obsahu minerálov pôsobí aj ako jemný peeling. Dokáže jemne odstrániť najvrchnejšiu vrstvu zrohovatenej kože bez toho, aby bola nejakým spôsobom poškodená pokožka. Ak sa na pleť aplikuje maska s liečivým ílom, dodatočne pokožku trieť rukami už nie je nutné.

Aké rôzne druhy liečivého ílu existujú?

Keď hovoríme o liečivom íle, zvyčajne tým myslíme spraš, hlinu, ílovitú zeminu alebo rašelinové bahno. Podľa toho, kde bol íl vyťažený, má íl vďaka svojmu zloženiu určité vlastnosti. Napríklad spraš má mimoriadne vysokú schopnosť viazať sa a je ideálna na detoxikáciu a očistu.
Hlina je zasa už od staroveku známa svojím účinkom na zmiernenie bolesti kĺbov a výronov. Mimochodom, tieto účinky ľudia odpozorovali od zvierat. Ľudia pozorovali, ako sa zranené zvieratá váľali v hlinených jamách, čo im pomáhalo rýchlejšie zotaviť sa.
Na druhej strane ílovitá zemina je ideálna na starostlivosť o tvár a telo a pokožku zásobuje cennými minerálmi. Bahenný íl je zasa už desaťročia využívaný ako cenný prostriedok vo fyzioterapii vďaka svojmu termofyzikálnym účinkom. Najnovšie sú na trhu v ponuke už aj rašelinové nápoje s liečivým účinkom.

Liečivý íl v prášku, kapsulách alebo ako granulát - ktorá forma je pre mňa najlepšia?

Na vnútorné použitie liečivého ílu je na trhu v ponuke prášok, kapsuly alebo granulát. Tradične sa liečivý íl mieša s trochou tekutiny a užíva sa vo forme nápojov. Ak niekomu prekáža mierne zemitá chuť a predovšetkým jemne piesčitý pocit v ústach, sú na trhu v ponuke kapsuly, ktoré sa môžu prehĺtať a následne zapiť trochou tekutiny. Podobne aj granulát, dá sa užívať nerozžutý s trochou tekutiny a svoje detoxikačné účinky rozvinie až v žalúdku.

Na čo si dávať pozor pri užívaní liečivého ílu

Čo sa užívania týka, liečivý íl sa odporúča užívať dve hodiny pred užitím liekov. Je to preto, že liečivý íl sa vďaka svojej schopnosti viazať sa môže inak na seba naviazať a následne aj odstrániť prospešné účinné látky alebo lieky.
Okrem toho by sa liečivý íl mal vnútorne užívať vždy len formou kúry počas niekoľkých týždňov, nikdy však nie dlhodobo alebo dokonca trvalo. V opačnom prípade hrozí vyplavenie cenných živín z tráviaceho traktu.
Okrem toho by sa liečivý íl mal vždy užívať presne podľa pokynov výrobcu.

Tipy na užívanie liečivého ílu vnútorne

  • Liečivý íl na čistenie úst a hrdla

Klasický liečivý íl v prášku sa v malých množstvách sa môže užívať aj čistý, bez tekutiny. Liečivý íl sa v ústach zmieša so slinami a čistí ústa a hrdlo podobným spôsobom ako pri preplachovaní ústnej dutiny olejom. Následné prehltnutie naslinenej liečivej ílovej drene tiež čistí pažerák a mimoriadne rýchlo sa vstrebáva v žalúdku.

  • Liečivý íl na bolesť hrdla

Kloktanie liečivého ílu môže pri prvých príznakoch bolesti hrdla, ktorá často predznamenáva prechladnutie, priniesť rýchlu úľavu a zmierniť bolesť. Do pohára napusteného do polovice vodou stačí primiešať čajovú lyžičku liečivého ílu a kloktať niekoľkokrát denne.

  • Liečivý íl proti zápachu z úst

Za nevábnym dychom stoja často baktérie v ústach a hrdle. Vďaka svojej schopnosti rýchlo sa viazať však môže liečivý íl tento problém účinne vyriešiť a s pachom zatočiť. Do jednej osminy litra vlažnej vody stačí zamiešať pol čajovej lyžičky liečivého ílu a zmes potom už len kloktať.

  • Liečivá hlina pri gastrointestinálnych problémoch

Tak ako pri všetkých prírodných prostriedkoch, aj v tomto prípade, aby došlo k zlepšeniu prejavov, by liečenie malo trvať niekoľko týždňov. Zmiernenie pálenia záhy napríklad je možné liečivým ílom dosiahnuť až po šiestich týždňoch. V prípade akútnej hnačky, kedy je nutné vykonať liečbu rýchlo, možno užiť niekoľko čajových lyžičiek liečivého ílu v priebehu niekoľkých hodín. Presné pokyny, ako íl užívať, sú uvedené v príbalovom letáku výrobcu.

Ako si vyrobiť vlastnoručne pleťovú masku s liečivým ílom: je to také jednoduché

Základný recept na domácu pleťovú masku s liečivým ílom: Zmiešame 3 čajové lyžičky liečivého ílu s 1 polievkovou lyžicou teplej vody. Na vyčistenie a upokojenie pleti je však lepšie do zmesi pridať čaj, napríklad harmančekový.
Pri citlivej a suchej pokožke: do zmesi môžeme pridať 1 lyžičku jojobového alebo mandľového oleja.
Pri nečistej a problematickej pleti: V tomto prípade množstvo ingrediencií zdvojnásobíme a zmes potom nanesieme na pleť v hrubšej vrstve. Následne sa odporúča nechať masku na pleti viac vyschnúť, t. j. nepoužívať na ňu žiadne ďalšie prípravky starostlivosti o pleť. Ak je však pocit výrazne napnutej pleti niekomu nepríjemný, môžeme pokožku zvlhčiť trochou harmančekového čaju.

Umývanie vlasov liečivým ílom

To, čo môže na prvý pohľad znieť nelogicky, dáva zmysel: Liečivý íl je skvelým prostriedkom v boji s mastnými korienkami a tiež so suchými a slamenými vlasmi. Ak sa pri umývaní vlasov používa liečivý íl namiesto šampónu dlhodobo, upchaté mazové žľazy pokožky hlavy sa postupne uvoľnia, odstráni sa z nich prebytočný maz, ktorý je hlavnou príčinou rýchlo sa mastiacich vlasov.
Podobne ako ľahký peeling odstraňuje z povrchu vlasov aj nahromadené silikóny, parabény a sulfáty, ktoré často bránia tomu, aby sa vlhkosť absorbovala aj v dĺžkach, spôsobujú, že vlasy sú časom krehké a slamené.
Ak sa liečivý íl používa niekoľko týždňov namiesto šampónu, vlasy sa menej mastia, sú hladké, vzdušné a predovšetkým sa prirodzene lesknú.

Návod krok za krokom: Umývanie vlasov liečivým ílom


Ingrediencie

  • 2 lyžičky liečivého ílu
  • 1 PL vlažnej vody
  • keramická nádoba a lyžica alebo drevená palička na miešanie

Krok 1: z liečivého ílu vymiešame hustú pastu a tú necháme niekoľko minút odstáť.
Krok 2: Vlasy si dôkladne rozčešeme.
Krok 3: Zmes nanesieme na suché, neumyté vlasy. Liečivú ílovú pastu dôkladne vmasírujeme do pokožky hlavy, nenanášame ju však do dĺžok. Pastu necháme niekoľko minút na vlasoch pôsobiť.
Krok 4: Následne vlasy dôkladne opláchneme vlažnou vodou. Môže to chvíľu trvať. Ak sa liečivý íl z vlasov odstraňuje ťažko alebo dokonca nejde dole vôbec, opláchneme ho tuhým šampónom alebo jablčným octom. Na končeky vlasov možno dodatočne naniesť aj trošku kokosového oleja, asi vo veľkosti hrášku, vlasy tak získajú krásny lesk a celkovo sa zlepší ich kondícia.

Dôležité upozornenie: liečivý íl by nikdy nemal prísť do kontaktu s kovom alebo plastom, inak by sa do neho, vďaka jeho výraznej schopnosti rýchlo na seba viazať iné látky, mohli vstrebať iné nežiaduce látky.

Tieto produkty s liečivým ílom nájdete v dm:

Čistiaca pleťová maska so zinkom

„Pleťová maska Tonerde s liečivým ílom a zinkom“ od Balea

Kúpite na mojadm.sk

Efektívne proti nedokonalostiam

„Pleťové fluidum s liečivým ílom" od alverde NATURKOSMETIK

Kúpite na mojadm.sk