Active Beauty
Syndróm toxického šoku: Tipy na prevenciu

Mesačná hygiena

Syndróm toxického šoku: Tipy na prevenciu

Na syndróm toxického šoku upozorňuje príbalový leták v každej škatuľke od tampónov, no mnohé ženy a dievčatá o ňom nevedia. Bez liečby môže takzvaná „tampónová choroba“ viesť k akútnemu zlyhaniu orgánov a krvného obehu a v najhoršom prípade môže skončiť aj smrťou. Odpovieme vám na najdôležitejšie otázky na túto tému a máme pre vás tipy aj na menštruačnú hygienu.

Tri fakty o syndróme toxického šoku

Syndróm toxického šoku: Príčinou jeho vzniku je malinká baktéria

Syndróm toxického šoku (TSS) je bakteriálna infekcia, ktorej pôvodca je zvyčajne zlatý stafylokok, zriedkavejšie aj streptokok. Tieto baktérie sa vyskytujú takmer všade v prírode. Aj 15-40 percent zdravých ľudí je nimi kolonizovaných, napríklad v hrdle. Pokiaľ sa tieto baktérie dostanú do krvného obehu, začnú produkovať toxické látky a náš imunitný systém na ne začne reagovať protilátkami. Ak sa však baktérie dostanú do tela vo veľmi vysokom počte a stretnú sa tam s nepripraveným imunitným systémom, môžu tam narobiť problémy: Ak sa syndróm toxického šoku nelieči, môže viesť k ťažkej forme zlyhávania orgánov a krvného obehu a v najhoršom prípade aj k smrti.

Od roku 2016 prebieha vo Viedni výskum za účelom vývoja vakcíny proti TSS: Po úspešnom ukončení klinických testov fázy 1 a 2 v roku 2023 sa bude pripravovať fáza 3, záverečné klinické testovanie.

Kedy nastupujú príznaky syndrómu toxického šoku?

Podľa zdrojov z Inštitútu Roberta Kocha (RKI) postihuje TSS najmä mladšie osoby. Vo veku pokročilejšom má už viac ako 90% ľudí protilátky. Najviac postihnuté sú menštruujúce ženy s priemerným vekom 23 rokov, ktoré počas menštruácie používajú tampóny. Podľa RKI je frekvencia výskytu 3-6 prípadov na 100 000 žien v sexuálne aktívnom veku. Keďže TSS nie je ochorenie, pri ktorom má pacient ohlasovaciu povinnosť príslušným orgánom, štatistika nezistených údajov robí frekvenciu výskytu môže ešte vyššiu.


Prečo sú ženy oveľa častejšie postihnuté TSS?
Nakaziť sa touto baktériou môžu samozrejme aj muži, pri poranení kože, popáleninách, po uštipnutí hmyzom či dokonca pri chirurgických zákrokoch, avšak TSS sa u nich vyskytuje podstatne zriedkavejšie ako u žien. Osobitné riziko nainfikovania sa je hlavne počas menštruácie: Toxíny sa totiž môžu dostať cez odlupujúcu sa sliznicu maternice do krvného obehu. Syndróm toxického šoku sa preto môže vyskytnúť aj ako komplikácia v období po pôrode alebo spontánnom potrate.

Symptómy syndrómu toxického šoku je častokrát ťažké klasifikovať

Syndróm toxického šoku vzniká veľmi náhle a prejavuje sa napríklad bolesťami hlavy, závratmi, poklesom krvného tlaku, vracaním a hnačkou, bolesťami svalov a tiež vysokou horúčkou nad 39°C. Niekedy sa objavuje aj kožný výsev podobný vyrážkam pri popáleninách.


Čo robiť, ak máte príznaky TSS?
Mnohé príznaky TSS sú podobné príznakom chrípky. To samozrejme rozpoznanie infekcie neuľahčuje. Dokonca aj pre samotných lekárov je niekedy ťažké identifikovať infekciu podľa príznakov. Je však veľmi dôležité, aby sa TSS začalo liečiť čo najskôr po diagnostike – v prvom rade dezinfikovaním infikovaného miesta a podaním antibiotík.


Ak sa počas menštruácie odrazu, pri plnom zdraví, cítite zle, mali by ste okamžite zbaviť tampónu alebo menštruačného kalíšku. Vyhľadajte následne lekársku pomoc a bezpodmienečne jej ohláste, že máte práve menštruáciu a že máte podozrenie na TSS.

Informácie a rady na tému hygiena pri menštruácii

Aké bezpečné sú menštruačné produkty?

Vo väčšine európskych krajín sa menštruačné výrobky nepovažujú za zdravotnícke potreby - narozdiel napríklad od USA. Pre túto skupinu výrobkov neexistuje ani jednotná európska regulácia. V Rakúsku sú menštruačné potreby regulované podobne ako hygienické vreckovky. Avšak s ohromným rozdielom v používaní: Hygienické menštruačné pomôcky a výrobky sa dostávajú do kontaktu s vaginálnou sliznicou, zatiaľ čo taká hygienická vreckovka po niekoľkých sekundách putuje do smetí.

V zásade však platí, že ženy a dievčatá sa na bezpečnosť tampónov a iných hygienických pomôcok môžu relatívne spoľahnúť. Napriek tomu je dôležité, aby sa menštruačné výrobky a pomôcky odborne testovali aj naďalej, žiada to napríklad Elisabeth Ertlová z Rakúskeho výskumného inštitútu pre chémiu a technológie (OFI): Spolu so svojím tímom skúma toxikologické a mikrobiologické vlastnosti menštruačných výrobkov – aj s ohľadom na alergické reakcie alebo infekcie, ako je napríklad TSS.

Syndróm toxického šoku: Používať tampóny či radšej menštruačné kalíšky?

Koncom 70. rokov 20. storočia a začiatkom 80. rokov 20. storočia bola TSS nahlasovaná ako „tampónová choroba“ najmä v USA. Toho času boli vyvinuté tampóny s mimoriadnou sacou schopnosťou zo syntetického polyesteru a zvýšený výskyt prípadov TSS bol pozorovaný hlavne u pacientiek, ktoré práve menštruovali. Tieto produkty boli opäť stiahnuté z trhu, ale syndróm toxického šoku sa vyskytuje aj napriek tomu naďalej. Aj keď väčšina prípadov TSS má súvis s používaním tampónov – TSS je extrémne zriedkavé ochorenie.

V podstate je to pravda: Menštruačné kalíšky predstavujú menšie riziko ako tampóny. Podľa jednej kanadskej štúdie baktérie nedokážu tak ľahko priľnúť k hladkým povrchom kalíškov, inak je to v prípade konvenčných tampónov.

Musí sa teda žena obávať, ak počas menštruácie uprednostňuje používanie tampónov? Nie. Tampóny predsa používajú ženy na celom svete a to už celé desaťročia. Riziku sa nedá úplne zabrániť, ale dá sa znížiť: Tampóny vyrobené zo 100% organickej bavlny sú bezpečnejšie ako tampóny zo syntetických materiálov, túto informáciu poskytla jedna štúdia Medicínskeho centra Newyorskej univerzity.

Hygienické tipy počas menštruácie

Ženy počas menštruácie musia dbať na čistotu, predídu tak infekciám spôsobeným baktériami. Tým sa minimalizuje aj riziko infekcie patogénom TSS.

Základná hygiena pri menštruácii:
  • Pred použitím alebo výmenou menštruačných hygienických potrieb si vždy dôkladne umyte ruky mydlom. Nezabudnite si umyť ruky aj po tom.
  • Výrobcovia odporúčajú meniť menštruačné hygienické potreby najneskôr po ôsmych hodinách, ideálne po štyroch až šiestich hodinách.
  • V prípade, že vám už bol diagnostikovaný syndróm toxického šoku, mali by ste sa úplne zriecť používania tampónov. Vymeňte ich radšej za textilné vložky, menštruačnú spodnú bielizeň alebo menštruačné kalíšky.
Pri používaní tampónov:
  • Používajte výhradne tampóny z nepoškodeného originálneho balenia.
  • Absorpčnú schopnosť tampónov prispôsobte aktuálnej intenzite krvácania. Vždy použite tú najmenšiu možnú veľkosť, aj keď to znamená, že si tampóny budete musieť meniť častejšie.
  • Používajte radšej tampóny zo 100% organickej bavlny.
Ak používate menštruačné kalíšky:
  • Menštruačné kalíšky sa musia pred (opätovným) použitím vždy dôkladne vyčistiť.
  • Po skončení menštruácie je potrebné kalíšok a takisto aj nádobku, kde sa uchováva, vyvariť. Menštruačné kalíšky sú síce znovupoužiteľné produkty, avšak po určitom čase by sa mali vymeniť za nový výrobok – tu postupujte vždy podľa pokynov výrobcu.
  • Ak spozorujete nepríjemný zápach, menštruačný kalíšok nahraďte novým.