Vlašské orechy: Šesť dôležitých faktov týkajúcich sa superpotraviny

1. O koliesko naviac

To, že orechy sú dôležité pre výkonnosť nášho mozgu, to už väčšina z nás vie. Orech toho však dokáže oveľa viac: Preukázateľne pomáha pri kritickom a deduktívnom myslení. Naznačuje to aj štúdia, ktorú vypracovala v roku 2018 Andrewsova univerzita v Berrien Springs v americkom štáte Michigan. Takže, ak ste pred ďalšou náročnou poradou, pokojne si doprajte pár vlašských orechov!

2. Orechmi za lepšou postavou

Vlašský orech síce obsahuje veľa tukov, no v skutočnosti môže prispieť k tomu, že vďaka orechom čo-to zhodíte. Ako to funguje? Sú totiž veľmi sýte a svojím dokonalým nutričným profilom (vysoký obsah bielkovín, vlákniny a málo sacharidov) tlmia chuť do jedla. Denne sa odporúča skonzumovať za hrsť orechov (25 gramov), nesolených, nepražených a najlepšie aj miestnych.

3. Chutia medzinárodne

Či už vo forme výdatného orechového chleba alebo v krehučkej orechovej štrúdli – táto miestna superpotravina sa v gastronómii teší skutočnej obľube a to na medzinárodnej úrovni. V Libanone sa pikantný krém s názvom „mouhammara“ stáva lahodnou krémovou nátierkou až po pridaní vlašských orechov. Orechy sú obľúbenou prísadou aj do pesta či tartov. V Slovinsku sa vlašské orechy používajú do štrúdľového vrstveného koláča „prekamurska gibanica“. Mak, tvaroh, vlašské orechy a jablká sa tu vrstvia medzi štrúdľovým cestom a polievajú sa krémom. Mňam.

4. Udržiavajú pevné zdravie

Ľuďom, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom, určite prospeje každodenný orechový snack: Ako preukázala štúdia Barcelonskej nemocnice z roku 2019 na vzorke starších účastníkov, orechy môžu znižovať systolický krvný tlak.

5. Má svoju históriu

Orechy boli jednou z potravín, ktoré dokázali odhaliť budúcnosť. Po štedrovečernej večeri si každý z rodiny rozlúskol 4 vlašské orechy. Tie jadrá, ktoré boli zdravé, veštili zdravie na nasledujúce 4 ročné obdobia. Jadrá, ktoré bola nahnité či suché, znamenali chorobu. So škrupinou sa potom vykonávali ďalšie tradície. Do škrupiny si každý člen rodiny vložil malú sviečku a pustil ju v miske po vode. Sledovalo sa, či sa tieto škrupinové lodičky udržia pohromade – to by potom znamenalo, že aj rodina zostane spolu. Ak nejaká lodička odplávala od ostatných, symbolizovala, že sa ten člen rodiny vydá do sveta. Nedajbože, keď sa ale lodička prevrhla. V takom prípade sa tento člen rodiny mal obávať nešťastia.

6. Dobré vedieť

Škriabe vás v hrdle? Svrbí podnebie? Každý, kto má podobné pocity pri konzumácii orechov, by sa pri takýchto prejavoch mal mať na pozore. Orechy sú rizikové v rámci skríženej alergie hlavne u ľudí, ktorí alergicky reagujú na peľ brezy.