Active Beauty
Zdravé črevá: Domáca pomoc na zápchu

Bolesť preč!

Zdravé črevá: Domáca pomoc na zápchu

Každý, kto si už zažil zápchu vie, aké to je. Nafúknuté brucho, pocit dvojnásobnej hmotnosti a niekedy aj bolesti hlavy, únava a strata chuti do jedla. Našťastie, na tento problém existuje hŕba starých rád.

S babskými radami za zdravými črevami

Najmä čo sa zdravia žien týka, plynatosť a zápcha sú pomerne rozšírené ťažkosti. Čo je skutočnou príčinou týchto problémov? Vo väčšine prípadov je to spôsobené výkyvmi hormonálnej rovnováhy. Môžu to byť stresové hormóny, ktoré udierajú aj na žalúdok, pretože akonáhle je naše telo pod veľkým stresom, vylučuje kortizol a adrenalín. Hormonálna rovnováha sa navyše mení aj pri menštruácii a v období menopauzy, čo speje k problémom s trávením.

K narušeniu rovnováhy zdravia čriev však neprispievajú len hormóny, ale aj nedostatok pohybu, málo tekutín a nesprávna strava. No zdravie čriev možno pozitívne ovplyvniť niekoľkými jednoduchými trikmi.

Sedem rád, ktoré vám pomôžu pri zápche

Existujú dve veci, ktoré možno na podporu trávenia urobiť rýchlo a bez námahy, a to je prijímať dostatok tekutín a mať pravidelný pohyb. Takže nabudúce, keď budete čakať na autobus, mohli by ste aspoň jednu alebo dve zastávky prejsť pešo (ak na to máte dosť času). Okrem toho môžete k zdraviu svojich čriev a črevnej rovnováhe prispieť aj bežnými potravinami každodennej spotreby.

1. Ľanové semiačka: Tie pôsobia v črevách ako malé špongie, nasávajú prebytočné tekutiny a tým robia obsah čriev objemnejší a mäkší. To zlepšuje črevnú peristaltiku a stimuluje vyprázdňovanie. Na zmiernenie prejavov zápchy by sa mali denne užívať maximálne 2 polievkové lyžice ľanových semienok a zapiť ich dostatočným množstvom tekutiny. Semiačka však nenechajte nabobtnať pred tým, ako ich skonzumujete, pretože napučať a rozvinúť tak svoje účinky by mali len v črevách.

2. Psyllium: Je ideálne a jemné preháňadlo, pretože semienka psyllia majú schopnosť absorbovať až 40-násobok vlastnej hmotnosti tekutiny. Keď semienka v čreve napučia, zväčšuje sa tým objem stolice a tým sa zároveň zvyšuje tlak na črevné steny, čo prirodzene stimuluje reflex vyprázdňovania čriev. Čo sa týka užívania, odporúča sa užívať 10 gramov semiačok psyllia s minimálne 200 mililitrami vody až trikrát denne. Podobne ako v prípade ľanových semienok, aj psylliové musia napučať až v črevách, nie predom, vtedy sa ich účinky znásobia. Ak nechcete užívať celé semiačka psyllia, je dobré siahnuť po mletých šupkách.

3. Jablčný ocot: To, čo niekedy zaberalo aj našim babičkám a dedkom, je dobrým domácim liečivom aj dnes. Jablčný ocot pôsobí ako probiotikum a obsahuje baktérie, ktoré ovplyvňujú optimálne trávenie. Stimuluje tiež tvorbu žalúdočných štiav – takže celkovo podporuje trávenie a stimuluje správne fungovanie metabolizmu. Ak trpíte zápchou, pred každým jedlom si dajte plný pohár vody s lyžičkou octu.

4. Sušené figy: Sú chutným snackom a pôsobia očistne na črevá. Užívajte ich jednorazovo, zjedzte päť sušených fíg a zapite ich pohárom vody. Prípadne figy na noc namočte do misky s vodou, kde do seba nasiaknu tekutinu. Takto ich následne už len stačí rozmixovať a zjesť ako penu.

5. Zeleninová šťava: Kokteil z paradajok, mrkvy a kyslej kapusty dokáže skutočné zázraky, pretože tieto druhy zeleniny podporujú činnosť probiotických črevných baktérií. Ďalšie potraviny s probiotickými učinkami: kimči, kombucha, kyslá uhorka alebo miso.

6. Ricínový olej: Jeho užívanie sľubuje rýchle účinky. Kyselina ricinolejová, ktorú olej obsahuje, zabraňuje vstrebávaniu vody a sodíka do čriev. To znamená, že v čreve tak ostáva viac elektrolytov, objem stolice sa zväčšuje a jej konzistencia je mäkšia. Ráno pred raňajkami sa odporúča užiť na lačný žalúdok pol až celú polievkovú lyžicu rafinovaného ricínového oleja ako jednorazovú dávku. Účinok sa dostaví zvyčajne do dvoch až štyroch hodín po užití.

7. Kmín: Kmín či rasca obsahuje éterické oleje a triesloviny, ktoré podporujú správne fungovanie tráviaceho traktu a majú protikŕčové účinky. Najmä vo forme čaju na trávenie, v kombinácii s feniklom a anízom, je rasca spoľahlivým pomocníkom pri zápche a plynatosti. Najlepšie je vypiť jej niekoľko šálok denne, črevá sa tak opäť dostanú do rovnováhy.

Kedy už ťažkosti konzultovať s lekárkou či lekárom?

Zápchy sú obvykle krátkodobou záležitosťou a preto je možné ich riešiť domácimi receptami. Ak sa ťažkosti opakujú, je vždy vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Napríklad vtedy, ak:
  • sa v stolici objaví krv,
  • dochádza k výraznému úbytku hmotnosti,
  • sú ťažkosti vážnejšie a vážnejšie,
  • má človek stolicu menej ako trikrát do týždňa,
  • sa zápcha vyskytuje akútne, pretože v najhoršom prípade môže zápcha znamenať nepriechodnosť čreva (ak je sprevádzaná nástupom horúčky, vracania, nevoľnosti, nafúknutého brucha v kombinácii so silnou bolesťou brucha).

dm produkty, ktoré vám môžu pomôcť pri zápche:

Mladé šupky zo skorocelu indického bohaté na vlákninu

Psyllium mleté od Mivolis

Kúpiť online na mojadm.sk

Jemne sladkastý čaj uvoľní kŕče v črevách a žalúdku

Feniklový čaj od dmBio

Kúpiť online na mojadm.sk