Čo je fitness trend zumba?

.Zumba v sebe spája dva športy, tanec a aerobik, pričom kombinuje rôzne tanečné kroky s fitnes cvičeniami v rytme latinskoamerickej hudby a to zvyčajne v skupine. Do cvičenia sa zapája celé telo a kombináciou vytrvalostných cvičení so svalovým tréningom sa nielen rozplývajú kalórie, ale človek sa aj neuveriteľne dobre zabaví.

Ako prebieha zumba cvičenie

Hodina zumby trvá zvyčajne 50 až 60 minút a cvičí sa raz alebo niekoľkokrát týždenne, každé štúdio to má individuálne. Začína sa krátkym zahrievacím programom, v ktorom sú už zahrnuté tanečné prvky. Počas celého kurzu sa v skupine tancujú rôzne choreografie na latinskoamerickú hudbu, ktoré zvyčajne pozostávajú z rovnakých základných krokových sekvencií, ako je salsa, merengue, samba, flamenco, tango alebo mambo. Každá hodina zumby sa končí krátkym strečingom, ktorý je ale tiež súčasťou choreografie. Rôzna rýchlosť jednotlivých krokových sekvencií a aeróbne cvičenia, napríklad drepy, rozprúdia kardiovaskulárny systém a v závislosti od telesnej hmotnosti a intenzity človek dokáže za hodinu spáliť 300 až 500 kcal.

Zumba má tieto výhody:

 • Zumba zlepšuje svalovú silu a tiež vytrvalosť: Rôznymi krokovými sekvenciami, včlenenými aeróbnymi cvičeniami a tiež meniacou sa rýchlosťou hudby sa pracuje na svalovej sile rúk a nôh na jednej strane a kardiovaskulárnom systéme na strane druhej. To vedie z dlhodobého hľadiska k lepšej kondícii a znižovaniu rizika kardiovaskulárnych ochorení.
 • Zumba zlepšuje koordináciu​: Vďaka rôznym pohybom rúk a nôh, ktoré je potrebné vykonávať na každej hodine zumby, sa časom zlepšujú koordinačné schopnosti. Rozličné pohyby môžu mať pozitívny vplyv aj na držanie tela a rovnováhu.
 • Zumba prispieva k zlepšeniu sociálnych kontaktov a k zmierňovaniu stresu: Zumba sa tancuje v skupine a vďaka pravidelnému navštevovaniu hodín zumby môže človek nadväzovať nové kontakty a budovať priateľstvá. Pri spoločnom cvičení sa uvoľňujú endorfíny s relaxačným účinkom, čo zase prispieva k znižovaniu stresu.
 • Zumba je vhodná pre každého, bez ohľadu na úroveň kondície: Zumba je predovšetkým o zábave a nie o výkone, takže sa jej môžu zúčastniť začiatočníci, ale aj skúsení tanečníci. Opakovaním rovnakých choreografií človek dokáže rýchlo robiť pokroky a intenzita jednotlivých tancov sa dá prispôsobiť individuálnej úrovni kondície.

Zumba sa cvičí v týchto troch rôznych variantoch

 • Aqua Zumba: zumba sa tu cvičí vo vode. Voda vytvára prirodzený odpor pohybu a obmedzené pôsobenie gravitácie spôsobuje menšie zaťaženie kĺbov. Pohyb pod vodou si vyžaduje vynaložiť viac sily vďaka odporu vody, čo následne svalstvo posilňuje.
 • Zumba Kids: pre deti od 4 do 12 rokov. Deti cvičia na detské piesne, čo prispieva k lepšej koordinácii, pamäti, rovnováhe a tiež k budovaniu si tímovej spolupráce.
 • Zumba Gold: toto cvičenie je určené pre starších ľudí a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.
 • Zumba Gold Toning: zumba fitness pre starších ľudí s miernou intenzitou. Ako pomôcky sa používajú toning bars (malé činky).
 • Zumba Sentao: ako tréningová pomôcka sa v prípade tohto cvičenia používa stolička.
 • Zumba Step: cvičí sa na stepperi, pričom cvičenie je zamerané na brucho, nohy a zadok.
 • Zumba Toning: tréning s toning bars, činkami v rôznych hmotnostných triedach.
 • Zumba Strong: zumba fitness v štýle cvičenia HIIT.
 • Zumba in the Circuit: ide o doplnenie zumba cvičenia o kruhový tréning.