Active Beauty
Ako dôležitý je vitamín D pre imunitný systém?

Slnečný vitamín

Ako dôležitý je vitamín D pre imunitný systém?

Slnečný vitamín D má pre naše telo mnoho dôležitých rolí, najmä pre imunitný systém. Skôr než ho začnete užívať ako doplnok stravy je potrebné poznať pár faktov.

Zoznámte sa, vitamín D

Vitamín D je rozpustný v tukoch a je tiež klasifikovaný ako hormón. Je mimoriadne dôležitý pre zdravie kostí, okrem toho ovplyvňuje hormóny a zohráva dôležitú úlohu aj v imunitnej obrane. Ak ho je v tele dostatok, aktivujú sa obranné bunky, ktoré pripravia telo na boj s patogénami.


Mám nedostatok vitamínu D?

Príznakmi nedostatku vitamínu D môže byť zvýšená náchylnosť na infekcie, bolesti svalov a končatín. Konkrétne informácie o nedostatku vitamínu D však môže poskytnúť len krvný test. Keďže každé telo je iné a produkuje iné množstvo vitamínu D, presná požadovaná hodnota nie je konkrétne určená.

Ako môžem predísť nedostatku vitamínu D?

Vitamín D sa primárne tvorí v tele. Jeho predstupne sa v potravinách takmer nevyskytujú a v rastlinných zdrojoch sa vyskytujú len veľmi zriedkavo. Dobrým zdrojom sú tučné ryby, ako sú sleď, makrela a losos, ale aj vaječný žĺtok. O to dôležitejšie je tráviť dostatok času vonku. Slnečné svetlo stimuluje jeho tvorbu. Slnku by mala byť vystavená najmenej štvrtina pokožky (tvár, ruky, časti rúk a nôh).

Ak ste zdraví, vyvážene sa stravujete a pravidelne trávite čas vonku, nemusíte sa obávať nedostatku vitamínu D - aspoň u nás, v strednej Európe.

Mám užívať vitamín D ako doplnok stravy?

Pred užívaním výživových doplnkov je vhodné si nechať skontrolovať stav vitamínu D, výsledok zistíte krvným odberom. O doplnkovom príjme vitamínu D by mal potom vždy vedieť aj váš lekár.

V týcht situáciách je odporúčané zvážiť doplnenie vitamínu D:

  • nezvyknete tráviť čas v prírode alebo na slnku,
  • máte tmavšiu pigmentáciu pokožky,
  • nedávno ste prekonali črevné ochorenie, alebo máte dlhodobejšie tráviace problémy.


Doplnenie sa odporúča aj dojčatám v prvom roku života a malým deťom od dvoch rokov v zimných mesiacoch.

Len s úmyslom podpory imunitného systému nie je užívanie vitamínu D u zdravých dospelých ľudí potrebné. Tak to aspoň vyplýva zo súhrnu 25 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo celkovo viac ako 11 000 detí a dospelých. Podľa týchto štúdií nemá užívanie vitamínu D žiadny preventívny účinok proti infekciám vírusmi chrípky a prechladnutia. Platí to prinajmenšom pre ľudí s normálnou alebo len mierne nízkou hladinou vitamínu D v krvi. Pri závažnom nedostatku vitamínu D je pravdepodobné, že liečba vitamínom D bude pre imunitný systém prospešná. Štúdia tiež zistila, že v prípade nedostatku vitamínu D sa odporúča prijímať menšie množstvo pravidelne. Výskumný tím mal totiž podozrenie, že telo nedokáže optimálne využiť veľké množstvo vitamínu D naraz.

Môžem sa vitamínom D predávkovať?

Áno, vitamínom D sa v ojedinelých prípadoch dá aj predávkovať. Výsledkom je zvýšená hladina vápnika v krvi. To vedie k zvýšenému vylučovaniu moču, nevoľnosti a vracaniu a môže tiež podporovať vznik obličkových kameňov. V extrémnych prípadoch môže predávkovanie vitamínom D viesť aj k zlyhaniu obličiek.