Náš cieľ: rýchlo sa zbaviť nádchy
„Liečená nádcha trvá 7 dní, neliečená týždeň,“ hovorí stará ľudová múdrosť. Pomerne dlhý čas pre netrpezlivých ufňukancov. Na tejto múdrosti samozrejme niečo pravdy je, ale nemusíme ju prijímať len tak nečinne. Za pomoci týchto ôsmych tipov sa prechladnutia zbavíte rýchlejšie.
Čo je vlastne nádcha?
Počas nádchy spravidla dochádza k zápalu nosovej sliznice, ľudovo povedané k „prechadnutiu“. Najčastejšími príznakmi sú kýchanie a výtok z nosa, prípadne upchatý nos. K tomu sa zväčša pridávajú symptómy, ktoré spôsobujú vírusy, ako aj kašeľ a bolesti v hrdleS týmito ôsmymi tipmi sa možno nádchy zbaviť rýchlejšie
To, aké je zdravie dôležité, si často uvedomíme až vtedy, ak ochorieme. Zrazu precitneme, že snívame o tom, aby sme už mohli voľne dýchať a aby sme sa cítili opäť fajn. Naše tipy samozrejme nenahrádzajú pokoj na lôžku. A ak sa vám príznaky zhoršia, určite neodkladajte návštevu lekára. Prvoradá a najdôležitejšia rada pri nachladnutí je určite dopriať telu pokoj a nechať ho oddýchnuť si! Popri tom však možno zvážiť aj zopár ďalších aspektov.1. Vyhovujúci vzduch v miestnosti
Najmä počas zimy je vzduch, ktorý dýchame v našich vykurovaných domovoch, často vydýchaný a suchý. Takéto podmienky ale prispievajú k vzniku infektov. Riasinkový epitel v nose vysychá a nie je tak schopný účinne bojovať s cudzími telesami a patogénmi. Okrem toho, vírusy sú v prostredí suchého vzduchu omnoho odolnejšie. Naopak, chladnejšie ovzdušie v miestnosti prispieva k dobrému spánku, čím umožňuje telu lepšie sa zregenerovať a aj sa rýchlejšie zbaviť prechladnutia.V byte sa odporúča udržiavať vlhkosť vzduchu na úrovni 40 až 60 percent. Takéto hodnoty možno dosiahnuť napríklad prevesením vlhkých uterákov na radiátory, hydrofilnými izbovými rastlinami, bielizňou, ktorá sa suší v obytnom priestore, alebo zvlhčovačmi vzduchu (treba však dbať na ich pravidelné čistenie!). Okrem týchto faktorov má zmysel aj znížiť teplotu vykurovania o niekoľko stupňov – nižšie teploty v miestnosti idú ruka v ruke s vyššou vlhkosťou ovzdušia.
2. Inhalácia
Naparovať sa horúcou vodnou parou sa považuje za skutočný zázračný liek proti nachladnutiu. Naparovaním sa totiž spriechodňujú dýchacie cesty a sliznice, pretože teplá para ich zbavuje väzkého hlienu. Okrem efektívnosti je naparovanie aj jednoduché, stačí naň pár vecí: hrniec s horúcou slanou vodou a uterák. Ak sa chcete rýchlo zbaviť prechladnutia, môžete do vody pridať liečivé rastliny ako sú napr. tymian a materina dúška (buď sušené alebo vo forme éterických olejov). Naparovanie pôjde ľahšie, ak takúto zmes nalejete do parného inhalátora. Dôležité: Pred použitím nechajte vodu dostatočne vychladnúť. Ak máte problémy s očami alebo s krvným obehom, inhalovanie sa neodporúča vôbec.
3. Dostatok tekutín
Dostatočne hydratovaný by nemal byť len vzduch v miestnosti, kde bývate, hydratované by malo byť aj vaše telo. Dostatok tekutín je totiž pravdepodobne jedným z najjednoduchších trikov na urýchlenie zotavenia sa z prechladnutia. Aj tu platí: Ideálne je dodržiavať pitný režim ako preventívu, aby si sliznice mohli plniť svoju funkciu a nevysychali. Ak ste už ale prechladli, odporúča sa denne vypiť aspoň dva litre tekutín – podporíte tak svoj imunitný systém. V prípade, že vás počas prechladnutia dostihne aj horúčka, je dôležité tých tekutín prijať ešte viac, pretože potením telo prichádza o značné množstvo vody.Ak vám robí problém príjem čistej vody, doprajte si niečo, čo vám chutí, je lepšie byť v tomto smere motivovaní. Vyhnite sa však veľmi sladkým nápojom a uprednostnite radšej ovocné alebo bylinkové čaje. Vylepšiť si ich samozrejme môžete lyžičkou medu. Med má nielen výrazné antibiotické účinky, urobí dobre aj boľavému hrdlu. Čo do pitného režimu, odporúča sa napríklad aj šťava z bazy, pretože obsahuje značné množstvo stopových prvkov a tiež vitamínu C. Ak by ste si ju chceli vychutnať teplú, nemali by ste ju variť, pretože teplo likviduje účinné látky, ktoré šťava obsahuje.
4. Ošetrenie nosa
Keďže klasická nádcha začína hlavne v nose, práve nosu treba venovať aj patričnú starostlivosť, obzvlášť, ak sa nádchy chceme zbaviť čím skôr. Na trhu je na tento účel mnoho produktov a prípravkov: nosové spreje, výplachy, masti. Výplach nosa pomáha zo sliznice nosa odstrániť cudzie telesá, hlieny a tiež peľ. Užitočný môže byť dokonca aj po operácii nosa alebo prínosových dutín, zabezpečí, že človek má nutkanie si častejšie fúkať nos. V takomto prípade je však liečbu nutné konzultovať s lekárom.
Pri používaní výplachov je dobré si uvedomiť pár skutočností. Množstvo soli, ktorú vo vode rozpúšťate, by malo byť presné. Optimum je deväť gramov soli na liter vody. Ak dáte soli príliš veľa alebo príliš málo, môže to spôsobiť nepríjemný pocit v nose alebo jeho podráždenie.
5. Kúpele proti prechladnutiu
Niekedy zafunguje aj to, keď si večer doprajete krátky oddych v podobe blahodarného kúpeľa, jednoducho malý zázrak a nádche je koniec. Kúpeľ však pomáha aj vtedy, ak vás už prechladnutie dostalo. Aj v tomto prípade je zázračným liekom vodná para, ktorá hydratuje suchú a podráždenú sliznicu nosa. A tiež samozrejme teplo, ktoré upokojuje a stimuluje krvný obeh.
Pri užívaní si kúpeľa počas prechladnutia je dôležité načúvať vlastnému telu. Ak máte ťažkosti súvisiace s krvným obehom alebo vás trápi horúčka, vaňu si radšej odpustite. Aby kúpeľ správne zaúčinkoval, mali by ste si ho dopriať v trvaní 20-25 minút s teplotou do 39 stupňov. Kvôli šetrnému prístupu ku krvnému obehu je lepšie si najprv sadnúť do vlažnej vody a potom postupne pridávať teplejšiu a teplejšiu, nech si telo zvyká postupne. Naozaj dbajte o svoje telo, po kúpeli sa dvíhajte z vane pomaly, aby ste nedostali závrat.
6. Pastilky na cmúľanie
Bolesť hrdla je často nepríjemným sprievodným príznakom prechladnutia – jednoduchú úľavu však poskytnú pastilky (zvlhčujú sliznicu a v závislosti od obsiahnutých zložiek môžu mať aj dezinfekčné účinky). V prípade prechladnutia môžete použiť aj domáce vychytávky. Čajová lyžička medu je nekomplikovaný liek a ako už bolo spomenuté, má aj antibakteriálne účinky. Hrdlu uľaví aj kloktanie soľným roztokom alebo šalviovým čajom.7. Správne fúkanie nosa
Zdá sa vám, že máte plný nos, ale fúkaním sa neuvoľňuje? Agresívne čistenie nosa tu žiaľ efektívne nie je, má skôr opačný účinok. Rozdráždite si zbytočne nos a sliznice ešte viac opuchnú. Keď prechladneme, dôvodom obmedzeného dýchania nosom nie je sekrét z nosa, ale opuchnuté sliznice. Ak ale pri smrkaní vyvíjate prílišný tlak, sekrét z nosa sa môže dostať do prínosových dutín či dokonca do stredného ucha. Preto si nos vždy smrkajte opatrne a s citom. A aby vás pri smrkaní zbytočne nepálil nos, vždy používajte len papierové vreckovky a nie kuchynské utierky alebo toaletný papier, sú totiž pomerne drsné.8. Čo tak spomaliť
Áno, samozrejme, nádchy sa chceme zbaviť tak rýchlo, ako sa to len dá. Nesmieme však zabúdať, že telo nám chorobou oznamuje, že potrebuje pauzu. Možno sme boli za posledné týždne dosť vystresovaní a nedopriali si odpočinok? Áno, takýto stav potom oslabuje imunitný systém a človek je náchylnejší na infekcie. A keď potom prepukne prechladnutie, chceme sa dať dokopy šup šup. Aby sme si však zdravie zachovali a zostali zdraví dlhodobo, je potrebné, aby sme sa správne a dostatočne doliečili. Pretože, ak prechladnutie človek len tak prechodí, riskuje, že čoskoro si ho nájde ďalší vírus.
Preto, ak nás prechladnutie teda dostane a aj potrápi, poležme si pár dní v posteli, doprajme si viac spánku (spánok je najlepší liek), zdravo sa stravujme a doprajme si len ľahké jedlá. Nemusí to byť vždy len stará známa slepačia polievka, telu v chorobe skvele padne aj zeleninový vývar alebo varená zelenina, ktoré sú rozhodne lepšie stráviteľné ako mastné a sladké jedlá. Organizmu dodávajú energiu, ktorá je skutočne potrebná na rýchle zotavenie.