Posilnenie postavenia
Ako povedať nie: 4 tipy, ako si nastaviť hranice
Nastavenie hraníc znamená posilenenie právomocí
Najmä ženy sú veľmi náchylné na to, že nedokážu povedať „nie“ a nastaviť si jasné hranice. Nechcú sa predsa niekomu len tak znepáčiť a tak si často naservírujú extra porciu práce navyše – psychická záťaž a starostlivosť o druhých preto zvyčajne pristane na pleciach im. A aby sa ženy necítili využité a využívané, je najvyšší čas nastoliť väčší „empowerment“ a vedomé si nastavenie hraníc. Naučte sa povedať „nie“, poradíme vám, ako na to:
1. tip: Povedať „nie“ znamená povedať „áno“ sebe samému
„Nie“ vlastne hovoríte pomerne často, avšak nie iným, ale sami sebe. Keď niekomu poviete „áno“, zároveň sa rozhodnete, že odmietnete niečo iné. Často ste to vy a vaše vlastné záujmy. A naopak, vždy, keď niekomu poviete „nie“, vytvoríte si viac priestoru pre svoje vlastné sny. Kývnete na prácu nadčas, aj keby ste v podstate radšej šli do kina? Tu jasne hovoríte „nie“ svojim vlastným túžbam namiesto toho, aby ste si stanovili jasné hranice. Pokúste sa lepšie pocítiť svoje potreby a tiež na ne reagovať. Je to dôležitý krok smerom k sebaláske.
2. tip: Povedať nie si nevyžaduje dlhé vysvetľovanie
Nechcem sa na tomto podujatí zúčastniť – na čo sa však teraz vyhovoriť? Nie. Potrebujete len dávku odvahy povedať „nie“. Zdĺhavé vysvetľovanie je zbytočné. Stačí povedať „nie“ zdvorilo, ale rozhodne. Tým, že sa nezamotáte do vlastných výhovoriek, ukážete svoju vlastnú silu a fakt, že si za svojím odmietnutím stojíte. Bez „čo keby“ a bez „ale“.
3. tip: Nemajte výčitky svedomia
Možno by som predsa len mala zostať alebo by som to predsa len mala prevziať? Ak ste si starostlivo stanovili limity, napríklad preto, aby ste mali viac času na seba, potom svoje rozhodnutie naplno akceptujte. A neskôr si už neklaďte otázku, či ste naozaj urobili správne. Tu si vezmite príklad od skúsených „nie-čkárov“: v momente, keď požiadavku iných zmietnu zo stola, je pre nich zabudnutou minulosťou. Nestrácajú s ňou už ani sekundu.
4. tip: Povedať nie si vyžaduje cvik
Spočiatku vám to celé príde akési divné. Veď doteraz ste na seba brali všetky úlohy navyše alebo ste dookola preukazovali najrôznejšie láskavosti. Keď sa opäť dobrovoľne neponúknete, že cez víkend upečiete koláč na brunch, dočkáte sa udivených reakcií okolia. A zo začiatku budete zo seba udivení aj vy sami, odmietanie požiadaviek alebo ponúk sa vám sprvu bude zdať neobvyklé. Ale povedať „nie“ sa dá naučiť. Stačí začať po malých krokoch, stáť si za svojím a častejšie hovoriť „nie“. Dobré príležitosti, ako si to nacvičiť: nevyžiadané telefonické prieskumy, reklamné letáky či stretnutia na poslednú chvíľu. A sľubujeme vám, že časom sa hovoriť „nie“ naučíte veľmi dobre.