Nastavenie hraníc znamená posilenenie právomocí

Najmä ženy sú veľmi náchylné na to, že nedokážu povedať „nie“ a nastaviť si jasné hranice. Nechcú sa predsa niekomu len tak znepáčiť a tak si často naservírujú extra porciu práce navyše – psychická záťaž a starostlivosť o druhých preto zvyčajne pristane na pleciach im. A aby sa ženy necítili využité a využívané, je najvyšší čas nastoliť väčší „empowerment“ avedomé si nastavenie hraníc. Naučte sa povedať „nie“, poradíme vám, ako na to:

1. tip: Povedať „nie“ znamená povedať „áno“ sebe samému

„Nie“ vlastne hovoríte pomerne často, avšak nie iným, ale sami sebe. Keď niekomu poviete „áno“, zároveň sa rozhodnete, že odmietnete niečo iné. Často ste to vy a vaše vlastné záujmy. A naopak, vždy, keď niekomu poviete „nie“, vytvoríte si viac priestoru pre svoje vlastné sny. Kývnete na prácu nadčas, aj keby ste v podstate radšej šli do kina? Tu jasne hovoríte „nie“ svojim vlastným túžbam namiesto toho, aby ste si stanovili jasné hranice. Pokúste sa lepšie pocítiť svoje potreby a tiež na ne reagovať. Je to dôležitý krok smerom k sebaláske.

2. tip: Povedať nie si nevyžaduje dlhé vysvetľovanie

Nechcem sa na tomto podujatí zúčastniť – na čo sa však teraz vyhovoriť? Nie. Potrebujete len dávku odvahy povedať „nie“. Zdĺhavé vysvetľovanie je zbytočné. Stačí povedať „nie“ zdvorilo, ale rozhodne. Tým, že sa nezamotáte do vlastných výhovoriek, ukážete svoju vlastnú silu a fakt, že si za svojím odmietnutím stojíte. Bez „čo keby“ a bez „ale“.