Active Beauty
Sebaláska je šťastie

Sólo aj v páre

Sebaláska je šťastie

Valentín oslavuje lásku: aj sebalásku! Pretože len vtedy, keď máme radi seba, môžeme byť spokojní a šťastní. Aj ako singles.

Valentín je ten správny čas, kedy by sme mali prejaviť svoje city. Aké by to bolo, keby sme začali pri sebe? Úcta voči sebe samému a sebaláska predsa nie je dôležitá len v krízových časoch. Či už ste single alebo v partnerskom zväzku – kto sa má rád, ten je podstatne spokojnejší.

Alebo vyjadrené inak: kto je nešťastný, keď je single, bude rovnako nešťastný aj v partnerstve. Keď niekto chce byť šťastný, nepotrebuje na to k sebe nájsť svoju druhú polovičku. Návod, ako v živote nabrať ten správny kurz, je v nás samých.

Pútavé poznatky na tému láskyplné a úctivé zaobchádzanie so sebou samým nájdete nižšie.

Bez sebalásky niet úcty: poznatky pre naplnený single život

  1. Človek nepotrebuje partnera na to, aby bol v živote šťastný

Mnoho ľudí si myslí, že byť nezadaný je o samote a nespokojnosti. No psychologické štúdie ukázali celkom iný obraz. Nezadaní ľudia žijú zdravší a šťastnejší život ako ľudia v manželskom zväzku. Častejšie si nájdu zmysel života v práci a kladú väčší citový dôraz na priateľstvá. Tým sú single ľudia aj lepšie v spoločnosti prepojení a vykazujú lepšiu mieru sebaurčenia.

Kde sa teda vzal omyl, že single človeku stále niečo chýba? Pomyselná nespokojnosť niektorých single ľudí súvisí predovšetkým s mylne v spoločnosti zakorenenou dogmou, že každý, kto chce žiť spokojne, si musí nájsť tú svoju polovičku. Najvyšší čas pozrieť sa pravde do očí: nie je tomu tak! Šťastní môžete byť aj keď ste single.

  1. Ideálne vzťahy sú len ilúzia

Všetci ju poznáme a z času na čas aj máme radi: perfektne zinscenovaná Hollywoodska romanca à la „a žili spolu šťastne až do smrti“. No realita nevyzerá vždy takto ružovo: keď opadne prvá fáza zaľúbenia, ľuďom sa už od partnerky či partnera nedostáva toľko úcty, ako by si želali.

Ako single sme si za nastavenie úcty vo vzťahu zodpovední sami. A preto sa vedome postavte k faktu, že existuje len jeden človek, s ktorým strávite celý život: vy sami! O to dôležitejšie je, aby ste sa dokonale spoznali, vedeli sa patrične oceniť, odhalili vaše humorné a šialené stránky a aby ste so sebou vedeli vychádzať.

V čom teda spočíva tajomstvo šťastného života? Z toho, čo nás robí šťastnými, musíme urobiť zvyklosť. Aj v časoch, ktoré pre nás nie sú jednoduché, musíme pociťovať sebalásku. Ide to – a síce takto:

Ako si viac vážiť sám seba v 3 krokoch

  1. Vytvorenie zoznamu „šťastia“

V ťažkých momentoch, kedy nie je ľahké raziť sebalásku a sebaúctu, môže pomôcť zoznam „šťastia“. Založte si na takéto chvíle už vopred niečo ako zoznam, na ktorý si budete zaznamenávať aktivity, ktoré vám prospievajú. V čase neľahkej životnej situácie je totiž vaša kreativita oklieštená.

Na tento zoznam by ste si mali značiť aj veci, ktoré si pomerne ľahko zariadite aj sami, napríklad dať si kúpeľ vo vani, horúcu sprchu, nakrémovať sa obľúbeným mliekom po kúpaní, vypočuť si konkrétnu pesničku, ísť sa prejsť, zacvičiť si jogu, meditovať či si vyhľadať nový recept a rovno si jedlo aj pripraviť.

  1. Preukázanie úcty iným

Pozitívne na vlastnú sebaúctu vplýva aj prejav úcty voči iným ľudom. Zavolajte priateľke a povedzte jej, že si ju ceníte. Napíšte príbuznému, ktorého ste roky nevideli, pohľadnicu alebo mu jednoducho skúste ponúknuť morálnu podporu.

  1. Pocit sebaúcty posilňujte

Štúdie preukázali výraznú súvislosť medzi vlastnou sebaúctou a úctou k iným. Ľudia, ktorí si vážia sami seba, majú častejšie pozitívny postoj aj k iným – a v rámci spätnej väzby sa im aj dostáva viac úcty od iných. Mať úctu sa oplatí, a to v každom ohľade a pre všetky zúčastnené strany. Je to o čare nájsť rovnováhu medzi „dávať“ a „brať“, no keď ju nájdeme, posilníme tým sebaúctu na každej strane.