Active Beauty
Bazový mousse je náš nový obľúbený dezert

Ovocný a nadýchaný

Bazový mousse je náš nový obľúbený dezert

Či už plody, kvety, listy alebo kôra: Baza sa skvele hodí do lahodných nápojov a pokrmov, dá sa použiť ako ingrediencia do domácich receptov, napríklad do čajov alebo liečivých tinktúr. My využijeme plody kríka bazy a pripravíme z nich chutný a ľahký bazový dezert.

Bazový mousse so sušenými lupienkami ruží a pusinkami

Ingrediencie na prípravu 4 porcií bazového dezertu

  • 220 g bazy zbavenej stoniek
  • 2 PL šťavy z plodov bazy
  • 80 g cukru
  • 1 dužina z vanilkového struku
  • 4 listy želatíny
  • 150 g nízkotučného tvarohu
  • 100 g bieleho jogurtu
  • 200 ml šľahačkovej smotany
  • 2 PL rozdrobených pusiniek
  • 1 ČL sušených kvetov ruží

Príprava

1. Bazové bobuľky umyjeme a uvaríme
Bobuľky bazy vytriedime, umyjeme a umyté mokré ich dáme do hrnca, zalejeme šťavou a polovicou pripraveného cukru. Pridáme dužinu z vanilkového struku a povaríme pri miernej teplote 3-4 minúty. Potom ich rozmixujeme na pyré a prepasírujeme cez husté sitko. Po dovarení necháme vychladnúť.

2. Pripravíme si mousse
Želatínu namočíme do ľadovej vody. Do misky vložíme tvaroh a jogurt. 2-3 lyžice bazového pyré si odložíme bokom, zvyšok prilejeme do hrnca, pridáme zvyšný cukor a miešame, kým sa cukor v mase nerozpustí. Želatínu vytlačíme a pri miernej teplote ju ohrievame so zvyškom bazového pyré, až kým sa želatína celkom nerozpustí. Následne ju prudko vmiešame do tvarohovej zmesi. Šľahačku vyšľaháme dotuha, vmiešame a zmes potom nalejeme do 4 malých sklenených pohárikov (s objemom cca 200 ml). Tie potom vložíme do chladničky a necháme cca 3 hodiny chladiť.

3. Servírujeme

Mousse servírujeme posypaný rozdrvenými pusinkami a lupienkami ruží.

Príprava: 3 hodiny a 30 minút (vrátane 3 hodín chladenia)

Ako spracovať bazu

Čerstvé plody bazy by sa až do momentu spracovania mali skladovať v chladničke. Ich spracovanie nie je vôbec komplikované: Jednoducho ich stačí umyť a potom oddeliť od stopky - dá sa tak urobiť vidličkou alebo prstami. Aby ste si tmavou šťavou z bazy nezašpinili prsty, pri zbere je dobré používať jednorazové rukavice.

Ak sa spracovanie nevydarilo podľa predstáv a vaša biela košeľa je odrazu vyzdobená tmavými fľakmi, skôr, ako sa uchýlite k špeciálnym komerčným čistiacim prostriedkom, vyskúšajte najprv domáce vychytávky. Oblečenie so škvrnami čo najskôr namočte, pokojne aj na niekoľko hodín, do studenej vody, buď z vodovodu alebo do minerálnej vody. Ak na oblečení zostanú škvrny aj potom, naneste na nich trochu octu alebo citrónovej šťavy a nechajte 10 minút pôsobiť. Oblečenie potom operte v práčke, na najvyššej možnej teplote (perte podľa informácii na etikete).

Baza: lokálna superpotravina

Plody bazy patria k regionálnym superpotravinám. Niet divu, maličké čierne lesklé bobuľky obsahujú kopec vitamínu C, sú bohaté na minerálne látky, ako je železo, draslík a horčík, a tiež na antioxidanty. Pomáhajú, ak nás trápi prechladnutie alebo zápaly močového mechúra, pôsobia dobre proti stresu a posilňujú imunitný systém. Plody bazy čiernej majú čo ponúknuť nielen z hľadiska zdravotného, ale aj kulinárskeho. Či už vo forme mousse, kompótu, koláča alebo ako šťava: Nazbierať si ich sa rozhodne oplatí.

Pozor, nepomýľte si bazu!

Pred tým, ako sa vrhnete na krík: bazu čiernu si možno pomýliť s bazou chabzdovou. Je síce pravda, že aj baza čierna obsahuje mierne toxickú látku, sambunigrín. Zahrievaním sa však toxické účinky tejto látky strácajú. Avšak pri baze chabzdovej sú jedovaté všetky jej časti, môžu spôsobiť silnú nevoľnosť a hnačku. Dobrá rada, ako bobuľku jednotlivých kríkov rozlíšiť: Ak si nie ste istí, o ktorú bazu ide, odporúča sa niekoľko bobuliek rozpučiť v ruke. Plody bazy chabzdovej sfarbujú pokožku domodra, zatiaľ čo plody bazy čiernej po sebe zanechávajú hnedofialové stopy.