6 tipov od odborníčky, ako prežiť v tehotenstve príjemné leto
Ľahké a vzdušné oblečenie, ale aj opuchy a návaly tepla: Tehotenstvo v lete má pre budúce mamičky niekoľko slnečných, ale aj tienistých stránok. Naša gynekologička nám poskytne šesť tipov, ako zdolať nepríjemné stránky leta.
Tip 1: Chladivé krémy, ak sú tehotné ženy v lete vystavené návalom tepla
Hormonálne zmeny a zhoršený krvný obeh môžu spôsobiť návaly horúčavy, najmä v prvom trimestri. V zásade sú však neškodné. Tehotné ženy by sa však mali vyhýbať faktorom, ktoré návaly horúčavy len zbytočne zintenzívňujú, napríklad štipľavé korenie, čaj či káva coldbrew. Ak sa ženy výrazne potia - najmä v lete - je dôležité dbať aj na dostatočný príjem tekutín. Pomáhajú aj chladivé kúpele nôh alebo chladivé telové mlieka.
Tip 2: Ľahké a vzdušné oblečenie
Ženy by mali na leto voliť voľné a svetlé oblečenie z priedušných materiálov, napríklad bavlny alebo ľanu, ktoré dokážu regulovať telesnú teplotu a tým aj znižovať potenie. Tehotenské plavky a ľahké letné šaty sa zaiste postarajú o pohodlie a flexibilitu. Nastávajúce mamičky by sa radšej mali vyhýbať tesnému alebo syntetickému oblečeniu, ktoré zadržiava teplo a obmedzuje krvný obeh. Skvelou voľbou sú pohodlné, prípadne zdravotné sandále alebo tenisky s nastaviteľnými remienkami, ktoré vyrovnávajú opuchy a poskytujú stabilitu.
Tip 3: Striedavá sprcha proti opuchom
Najmä ku koncu tehotenstva sú u žien veľmi častým javom opuchy nôh a chodidiel, čo je samozrejme pre ženy v horúcich letných mesiacoch mimoriadne nepríjemnou záležitosťou. Určitú úľavu môže priniesť aj striedavá sprcha, Kneippov kúpeľ (kúpeľ nôh) alebo chladivé telové krémy. Účinným pomocníkom môže byť tiež pohodlná vzdušná obuv a tehotným ulahodí, ak si nájdu čo najviac času na to, aby si vyložili nohy a oddýchli si. A ak to dovolia teploty, nadmernému opúchaniu nôh zabránia aj špeciálne kompresné pančuchy.
Tip 4: Minerálne prípravky na opaľovanie počas tehotenstva
Používanie opaľovacích krémov je počas tehotenstva veľmi dôležité, ženy sa tak vyhnú spáleniu pokožky na jednej strane a nevzhľadným pigmentovým škvrnám na strane druhej. Zvýšená hladina estrogénu má totiž na svedomí to, že pokožka je náchylná na vznik tmavých pigmentových škvŕn, známych ako chloazma, najmä v oblasti čela a líc. Tie však po pôrode zvyčajne vymiznú alebo opäť vyblednú. Krémy na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom, ideálne 50, by sa mali na pokožku nanášať každé dve hodiny. Ženám, ktoré sú tehotné v letných mesiacoch, sa v tomto období odporúča aj nosenie pokrývky hlavy a tiež, aby počas horúčav vyhľadávali skôr tieň. Mnohé nastávajúce matky si tiež nie sú isté, pokiaľ ide o zloženie prípravkov na opaľovanie a boja sa ich negatívnych vplyvov na ich nenarodené dieťatko. Namiesto bežného opaľovacieho krému, ktorý zvyčajne obsahuje chemické UV filtre, by mali tehotné ženy siahať radšej po minerálnych opaľovacích prípravkoch – tie totiž obsahujú nanočastice oxidu titaničitého a zinočnatého, ktoré sa považujú za bezpečné.
Tip 5: Lepšie v jazere ako v termálnych vodách
Plávanie je, podobne ako sex počas tehotenstva, povolené od samého začiatku až do konca - najmä plávanie znaku môže uvoľniť namáhanú chrbticu, a preto je zdraviu prospešné. Voda v jazerách je vo všeobecnosti bezpečná vďaka vysokej kvalite vody. Za bezpečnú sa považuje aj morská voda (heslo: thalasso). Opatrnosti však nie je nikdy dosť najmä v prípade kúpania sa v teplej vode, vírivkách alebo v termálnych bazénoch. Vysoké teploty môžu viesť k zvýšenému bakteriálnemu znečisteniu. Baktérie a plesne môžu spôsobovať nepríjemné vaginálne infekcie, napríklad bakteriálnu vaginózu, ktorá môže v najhoršom prípade viesť k zápalu a predčasnému pôrodu. Okrem toho by tehotné ženy nikdy nemali chodiť plávať samy a za žiadnych okolností by nemali skákať do vody zo skokanských mostíkov či nebodaj útesov. Nekontrolovaný dopad bruška na vodnú hladinu môže mať za následok vážne poranenie plodu.
Tip 6: Jesť ľahko a veľa piť
Okrem tepla môže byť zaťažkávacou skúškou pre krvný obeh aj ťažké jedlo v podobe mastných a korenených pokrmov (pikantné jedlá tiež podporujú potenie). Preto sa tehotným ženám odporúča, aby si vyberali ľahké a šťavnaté jedlá. Našťastie nám leto prináša veľa ovocia a zeleniny bohatých na živiny (napríklad uhorky alebo melón) – a tie nielen dobre chutia, ale vďaka vysokému obsahu vody aj osviežia organizmus . Keď už sme pri tom: nikdy netreba zabúdať na pitný režim! Namiesto ľadovej vody treba radšej siahať po vlažnom čaji. Telo tak vydá menej energie na trávenie a zostane mu viac na reguláciu teploty.Všetko o deodorantoch- pomocníkoch proti poteniu sa dozviete tu.