Active Beauty
Orgasm gap: Ako podľa odborníčky funguje rovnosť v sexe

Sexuálny Wellness

Orgasm gap: Ako podľa odborníčky funguje rovnosť v sexe

Čo je to „orgasm gap" a aké sú jeho možné príčiny? Sexuálna terapeutka vysvetľuje, prečo ženy dosahujú orgazmus menej často ako muži, a radí, ako si ženy môžu užívať rozkoš aj samostatnejšie.

Orgasm gap: v ACTIVE BEAUTY sme sa psychoterapeutky a sexuálnej terapeutky Bettiny Brückelmayer opýtali, prečo ženy často dosahujú orgazmus ťažšie ako muži a ako by si mohli sex a potešenie užiť ešte viac.

Čo je to „orgasm gap“ a odkiaľ tento pojem pochádza?

Orgasm gap znamená, že ženy zažívajú počas sexu zriedkavejšie orgazmus ako muži. Vedecky sa táto situácia označuje aj ako „gender orgasm gap", čo dokazujú aj viaceré štúdie. Podľa jednej komplexnej štúdie, ktorú v roku 2017 uskutočnila Chapmanova univerzita v Orange v Kalifornii, 95 % mužov pravidelne dosahuje vyvrcholenie, zatiaľ čo u žien je to len 65 %. Ako je to možné?

Možné príčiny a praktické tipy


1. Orgasm gap: Uspokojenie mužov na prvom mieste

V spoločnosti sa často pretláča teória či názor, napríklad prostredníctvom porna, že uspokojenie muža má pri sexe prednosť pred uspokojením ženy. Tento názor sa mnohokrát dostane aj do vlastnej spálne - kde sa potom dôraz kladie na mužovo vyvrcholenie. Ako teda konať, aby sa aj na tomto poli dosiahla v partnerstve rovnosť?

Odborníčka radí: Vlastné uspokojenie by malo byť rovnako dôležité ako to partnerovo, pretože len tak v partnerstve vzniká sex, ktorý rešpektuje obe strany. Ak chcete lepšie spoznať svoje sexuálne potreby, ako prvý krok si dovoľte vedome rozpoznať svoju túžbu po sexualite a urobiť niečo dobré pre seba - napríklad masturbáciou. Pri sexe s partnerom vedome venujte stále viac a viac pozornosti tomu, aby ste dostatočne uspokojili najmä svoje vlastné potreby. Avšak, ak situácia k tomu nesmeruje, ozvite sa. Spočiatku to môže byť veľmi ťažké, ale keď si uvedomíte, že to funguje, bude to jednoduchšie. Odborníčka nižšie uvádza tipy, ako viesť intímny dialóg.

2. Orgasm gap: Ostýchavosť žien masturbovať

Ďalší možný dôvod pre orgasm gap: Zatiaľ čo masturbácia sa u mužov považuje za bežnú a pomerne normálnu vec, pre ženy bola dlho tabuizovanou témou. Aj keď sa to postupne mení, niektoré ženy sa stále ostýchajú byť intímne samy so sebou. V dôsledku toho si môžu byť menej vedomé svojich erotogénnych zón a sexuálnych potrieb ako muži.

Čo môže pomôcť? „Objavte samu seba, experimentujte so svojím telom a doprajte si potešenie z vlastného uspokojovania," radí sexuálna terapeutka. Vlastná schopnosť dosiahnuť orgazmus sa dá dokonca natrénovať. „Masturbácia buduje v mozgu nervové spojenia, ktoré umožňujú rozkoš, čo môže viesť k orgazmu." Používanie sexuálnych hračiek - či už s partnerom alebo partnerkou alebo bez nich - môže potešujúce objavovanie vlastného tela len podporiť.

3. Orgasm gap: Koncentrácia na vaginálne uspokojenie

Ženy sú počas sexu často stimulované vaginálne, čo môže byť pre mnohé celkom uspokojujúce. „Cesta k ženskému orgazmu však zvyčajne vedie cez klitoris," vysvetľuje sexuálna terapeutka - hoci táto téma je už desaťročia predmetom kontroverzných diskusií. U žien však často chýba povedomie o klitoriálnom orgazme, čo by mohlo byť dôvodom orgasm gap-u. Prečo je to tak? U chlapcov a mladých mužov je penis veľmi „prítomný“ a často sa považuje za akúsi pečať hrdosti. Na druhej strane dievčatá a mladé ženy často vyrastajú s tým, že ich pohlavné orgány sú znevažované. Nemajú sa chytať „tam dole" a nemajú ukazovať svoje genitálie. „To bráni klitorisu, aby sa vyvinul do centra rozkoše, ktorým biologicky je," vysvetľuje sexuálna terapeutka.

Čo sa s tým dá urobiť? Uvedomiť si túto nerovnováhu, obrátiť sa na vlastný klitoris ako žena bez hanby a zaradiť do sexu aj klitoriálne uspokojenie.

4. Orgasm Gap: Stres v každodennom živote ako možný spúšťač

Pre mužov je sex často nástrojom na odbúranie stresu. Ženy, práve naopak, na to, aby sa dostali do tej správnej nálady, musia zvyčajne vstúpiť do bezstresovej zóny. Okrem toho, ženy sú často pod veľkým stresom pre prácu, rodinu alebo starostlivosti o príbuzných. „Ak pociťujete napätie a nemáte náladu, je neuveriteľne ťažké užívať si dotyky inej osoby," vysvetľuje sexuálna terapeutka. Stres sa teda môže podpísať pod orgasm gap a to hneď dvomi rôznymi spôsobmi.

Tip sexuálnej terapeutky: Skúste sa na intimitu naladiť vo dvojici. „Dajte si horúci kúpeľ, pustite si relaxačnú hudbu alebo si zájdite na pokojnú prechádzku."

5. Orgasm gap: Strach hovoriť o sexe

O sexualite sa často nehovorí toľko, ako by sa malo. Čo mi prináša uspokojenie? Čo sa páči partnerovi či partnerke? Čo by chceli obaja? Najmä ženy majú často problém pomenovať, čo sexuálne potrebujú.

Aj to sa dá však zmeniť: Naučte sa spolu hovoriť po sexe, v objatí. Táto intímna situácia je na to dobrým miestom, chráneným priestorom. Porozprávajte si navzájom, čo sa vám páčilo, čo bolo menej príjemné a čo by ste chceli. Samozrejme, zo začiatku to nebude nič jednoduché. Sexuálna terapeutka radí: „Vedome sa odvážte začať rozhovor. Môžete na tom naozaj len získať." Ďalšia rada: „Používajte namiesto „ja" radšej slová „chcem" alebo „páči sa mi".

Je orgasm gap preceňovaný - je aj sex bez orgazmu vydareným sexom?

S orgazmom alebo bez neho - sex je v prvom rade o pocite rozkoše a užívaní si intimity. Orgazmus by nemal byť primárnym cieľom sexu, do popredia sa má dostať pojem „slow sex“. Čím viac sa človek počas sexu sústredí na orgazmus, tým väčší tlak vzniká. Rovnako dôležité je vedieť aj ďalšiu vec: U žien je pocit rozkoše závislý aj od cyklu. Hormóny určujú, ktoré dni sú náruživejšie a ktoré naopak pomenej. Pocit rozkoše sa môže meniť aj s nástupom menopauzy.

Sú samozrejme aj také ženy, ktoré orgazmus veľmi neprežívajú. „Mnohé ženy mi hovoria, že hoci je orgazmus príjemnou záležitosťou, minimálne rovnako si užívajú prípravu naň," hovorí sexuálna terapeutka. A radí: „Sexualita je viac než len prežívanie orgazmu. Je to dotyk, pocit a intenzita. Ak dôjde k vyvrcholeniu - skvelé, ak nie, sex môže ešte stále uspokojiť a napĺňať."