Active Beauty
Jún s deťmi: takto sa nudiť nebudú

Zábavné nápady

Jún s deťmi: takto sa nudiť nebudú

Spísali sme pre vás niekoľko nápadov aktivity pre deti do každého počasia. Jedináčik, dvaja, šiesti? Nájde sa niečo pre všetky partie!

1. Kreslenie pirátskej mapy pokladov

Pripravte deťom hru na pirátov. Najskôr musia dobre ukryť poklad. Potom im dajte papier a nechajte ich pripraviť mapu, ktorá k pokladu navedie ostatných hľadačov. Pre zážitok im okraje mapy môžete opatrne opáliť, plameň však ihneď sfúknite. Prípadne ju môžu deti autenticky ušpiniť zeminou alebo vodovými farbami. Nakoniec treba mapu zvinúť a previazať pevným špagátom. Potom sa už môže začať výprava za pokladom siedmich morí!


2. Šamanské tancovanie: „oheň-voda-búrka“

Keď deti nevedia, čo s energiou, hra „oheň-voda-búrka“ sa postará o nástup únavy. Deťom pustite ich obľúbené pesničky a spoločne tancujte. Ako tanečný rozhodca striedavo kričte: oheň, voda alebo búrka. Pri slove oheň si deti musia ľahnúť na brucho s rukami vpred a hasiť oheň. Keď však príde povodeň, nesmú sa dotýkať zeme, takže musia buď vyskočiť na stoličku alebo na nejaké vyvýšené miesto, aby sa vyhli vode. Ak dorazí búrka, musia sa vaše ratolesti pevne držať, aby ich so sebou nevzal divoký vietor. V prípade, že hrá hru viacero detí, v každom kole vypadne z hry dieťa, ktoré je najpomalšie. Ak ich však hrá len zopár, hra sa môže točiť donekonečna, až kým to deti neprestane baviť.


3. Kreatívne módne prezleky

Keď vonku leje ako z krhly, niet lepšej hry ako sa prezliekať do vecí dospelých. Povyhrabávajte zo skríň staré topánky a šperky a oblečenie, ktoré ste už mali pripravené do zbierky starého oblečenia a ide sa na to. Každý outfit sa predstaví na domácom predvádzacom móle.


4. Dielnička na náramky priateľstva

K detským priateľstvám patria aj s láskou vyrobené malé pozornosti. Vystačia si s farebnými šnúrkami a korálikmi. Staršie deti si už môžu vyskúšať upliesť náramok aj z troch nitiek.


5. Dekoratívna prerábka izby ako od dizajnérov

Ak detská izba znova vyzerá ako bojové pole, poupratujte izbu spolu s deťmi. Ak sa budete spoločne tešiť na vyrábanie ozdôb do izby, upratovanie vám pôjde ako po masle.
A dekorácie? Farebné papiere niekoľkokrát preložte a vystrihnite do nich malé vzory. Keď ich potom znovu rozprestriete, vzniknú vám krásne výtvory, ktoré môžete nalepiť na okno alebo napríklad navliecť na šnúru ako girlandu.

6. Pestovanie vlastných rastliniek

Deti majú veľkú radosť z pestovania rastliniek, či už si ich nasadia vo vnútri do kvetináča alebo vonku v záhrade. Skvelé sú na to všetky druhy jedlých sadeníc, napríklad žerucha alebo reďkovka. A dokonca na ne nebudete potrebovať ani zeminu. Žerucha krásne vyklíči aj na vlhkej kuchynskej utierke. Vonku v záhrade zas môžu deti zasiať semienka kvetov a zalievať ich. Ak chcete niečo špeciálne, vytvorte si spolu s vašimi ratolesťami malý detský záhon, o ktorý sa budete spoločne starať.


7. Kempovačka - pokojne aj v obývačke

Kempovať v záhrade či v obývačke je vhodné v každom ročnom období a zároveň je to úžasná aktivita, keď deťom zostanú kamaráti na prespávačke. Vo vnútri samozrejme nemusíte deťom rozkladať celý stan, postačí aj vnútorná časť. Je to pre nich super dobrodružstvo. A večer? Vtedy niet nad rozprávanie príbehov pri svetle baterky.


8. Plastelínoví umelci, na scénu!

Deti milujú vyrábať si z plastelíny. A aby ich umelecké výtvory vydržali navždy, kúpte im špeciálnu plastelínu, ktorá sa dá vytvrdiť v rúre. Veľmi milé a aj jednoduché na výrobu pre naše ratolesti sú malé figúrky a prívesky, ako napríklad prasiatka alebo tiež farebné koráliky.


9. Malí sparťania na prekážkovej dráhe

Na prekážkovej dráhe sa vedia deti riadne vyblázniť. Podľa toho, aké je vonku počasie, sa beh cez prekážky môže konať v interiéri alebo v exteriéri. Najlepšie je vymyslieť si ku každej stanici akýsi príbeh. Nitky na zemi môžu byť predsa rokliny plné krokodílov. Tunel zo stoličiek a deky, cez ktorý sa deti musia preplaziť, je pirátska jaskyňa. Vankúše, na ktorých musia skákať, sú kmene stromov v džungli.


10. Kreslenie kriedou na chodník

Počas teplých a dlhých letných dní nie je pre deti lepšej zábavy, ako vyzbrojení vedrom plným kried premeniť ulicu na nepoznanie. Takto vznikajú nádherné umelecké diela a keď sa deťom už nechce kresliť, môžu namaľovať na chodník prekážkovú dráhu alebo pretekárske dráhy pre trojkolky a bicykle.


11. Štart balónovej vesmírnej lode

Na túto veľmi jednoduchú, ale veľmi zábavnú hru potrebujete len balón a trochu miesta. Každý si nafúkne svoj balón (ale neuviaže ho), počíta do desať a potom balón pustí. Všetky balóny sa rozletia vzduchom ako rakety a každý sa pokúsi uloviť ten svoj. Víťazom sa stáva ten, kto ho chytí a čo najrýchlejšie donesie opäť na štart.