Nachladnutá počas tehotenstva: Čo robiť?

Nachladnutie vyvoláva u mnohých nastávajúcich matiek obavy. Avšak aj napriek škriabaniu v hrdle, nádche a dunení v hlave zvyčajne nie je dôvod na obavy. Na jednej strane vírusy u žien zväčša pri nachladnutí napádajú najmä sliznicu nosa a hltana, ako aj horné dýchacie cesty. Predtým, ako preniknú hlbšie do tela, imunitný systém už spravidla zabojuje a vyprodukuje dostatok protilátok. Na strane druhej ešte nenarodené bábätko profituje z tzv. hniezda ochrany, teda z placentovej bariéry.

Tehotné ženy trpia v skutočnosti nachladnutím častejšie ako ženy, ktoré nie sú v očakávaní. Jedným z dôvodov je, že materský organizmus je vystavený veľkej záťaži a imunitný systém je preto náchylnejší na vírusy a rôzne baktérie.

Ako si teda posilniť imunitu?
Počas tehotenstva sa „bežné“ lieky užívať neodporúča. V prvom kroku by vždy mala nastúpiť liečba domácimi prostriedkami, ako sú napríklad octové náplasti, cibuľový sirup, uvoľňujúce čaje a pokoj na lôžku. Ak má však žena akékoľvek pochybnosti alebo obavy, vždy je lepšie navštíviť lekára častejšie ako tak neurobiť vôbec.