Active Beauty
Keratóza: čo pri tomto ochorení skutočne pomáha
Text: Margret Hoffmann

Tipy od odborníka

Keratóza: čo pri tomto ochorení skutočne pomáha

Vyzerá to ako kuracia koža potretá červenou farbou a keď po nej prejdete rukou, cítite drsnú a suchú pokožku: tzv. „krupicu“ by, samozrejme, radšej nikto nemal. Ale je práve vytláčanie to, čo pomôže?

Snívate o dokonalom vzhľade pokožky? Aby bola hladká a vláčna! Ak sa jedná o vrásky, existuje kopec tipov a trikov, ako bezchybne vyzerať a ak vás zas trápi nečistá pleť, sú naporúdzi špeciálne čistiace prípravky a masky na tvár. To všetko je fajn. No problém je, ak za nedokonalým vzhľadom vašej pokožky stojí „kuracia koža“, tiež nazývaná folikulárna keratóza.

Práve v lete, keď sa nosia krátke nohavice a tričká, vedia mnohých z nás malinké vyrážky skutočne (opticky) rozhnevať. Pretože prejavom keratózy sú malé červeno-biele hrbolčeky na koži, objavujú sa v podstate z ničoho nič, na dotyk sú tvrdé a suché a len tak ľahko neustúpia.

Čo je vlastne „kuracia koža“?

„O skutočne nepríjemnom probléme hovoríme vtedy, ak nadprodukcia keratínu upcháva vlasové folikuly v oblasti nadlaktia a stehien“, hovorí dermatologička Kerstin Ortlechner z Viedne. „Vlasy narazia na takto zrohovatenú kožu, nemôžu ňou preniknúť a skrútia sa pod povrchom kože.“ Folikulárna keratóza sa prejavuje skutočne ako drsná pokožka a vedie k malým pologuľatým deformáciám, ktoré sa ojedinele môžu aj zapáliť.

Ale kde sa berú tieto nevzhľadné, šupinaté miesta, ktorých výskytom trpí viac než polovica žien a predovšetkým: čo môže človek postihnutý týmto kožným ochorením proti nemu robiť? Pomôže vyrážky jednoducho vytlačiť? Vysvetľuje dermatologička Kerstin Ortlechner.

„Kuracia koža“: 6 otázok na odborníčku

1. Čo spôsobuje folikulárnu keratózu?

„Príčina vzniku tohto ochorenia nie je ešte stále 100 percentne preukázaná. Čo však vieme: folikulárna keratóza je geneticky podmienená a rozhodne ju nespúšťa nesprávna starostlivosť o pokožku. Veľmi dôležité je: „kuracia koža“ nie je nebezpečná ani infekčná, je to čisto kozmetická záležitosť.“

2. Ako vyzerá správna starostlivosť o keratóznu pokožku?

„Rozhodujúce je, aby sme zrohovatenú kožu odstránili peelingami a pokožku dostatočne hydratovali, aby pokožka zmäkla a zostala vláčna. Urea alebo vitamín B3 sú pri procese tejto kúry tými správnymi účinnými látkami. Vyvarujte sa prosím hrubozrnným peelingom! Mohli by totiž poškodiť ochrannú kožnú bariéru a viesť k zápalom kože. V tomto prípade je už potom lepší chemický píling s obsahom kyseliny glykolovej a salicylovej.“

3. Studené alebo teplé: čo vyhovuje viac keratóznej pokožke?

„Čím je pokožka suchšia a citlivejšia, tým viac na toto kožné ochorenie pacientky a pacienti trpia. Prejavy folikulárnej keratózy nastupujú vo zväčšenom množstve v zime, keď je pokožka bezpochyby suchšia. Ďalším faktorom je vek. Toto kožné ochorenie postihuje skôr mladšie dievčatá a mladé ženy a jeho prejavy sa obvykle zmierňujú s pribúdajúcim vekom, cca po 35. roku života.“

4. Prečo týmto problémom trpia hlavne mladšie ženy?

„Hovorí sa, že každých 28 dní až do dosiahnutia 25. roku života sa bunky obnovujú. To znamená, produkujú dovtedy oveľa viac keratínu a čo sa týka tvorby nových buniek, fičia na plné otáčky. Zrelšia pokožka je už ťažkopádnejšia a toľko nových buniek v nej už nevzniká.“

5. Pomáha pri „kuracej koži“ správna výživa?

„Nejestvujú žiadne dietetické pokyny ako napríklad pri aknóznej pokožke, kde je vyslovene preukázané, že človek s takýmto kožným problémom by vôbec nemal požívať mliečne výrobky a stravu či nápoje s obsahom vysoko glykemických sacharidov. Samozrejme, klinický obraz sa môže výrazne zlepšiť, ak sa človek postihnutý folikulárnou keratózou bude stravovať racionálne a zdravo.“

6. Ako reaguje postihnutá pokožka pri kontakte so slnečným žiarením?

„Slnko v princípe nepredstavuje pre pokožku postihnutú keratózou žiadny problém. Príliš veľa slnka však môže viesť k zmene pigmentácie. Pretože pri vzniku zápalu sú bunky naprogramované na spustenie procesu samoliečenia a pracujú na plné obrátky. Žiadnou výnimkou nie sú ani melanocyty, ktoré produkujú pigment. Na postihnutých miestach je nutné venovať mimoriadnu pozornosť ochrane pred slnkom, pretože by mohlo dôjsť k hyperpigmentácii, čiže k vzniku hnedastých škvŕn na pokožke.“