Metóda Wima Hofa: 6 faktov o ľadovom kúpeli a tipy odborníkov
Niektorí mrznú v páperových bundách na brehu, iní sa s radosťou okúpu v ľadovej vode: Wim-Hofova metóda sprevádzaná špeciálnym dýchaním by mala posilniť imunitu. Je však kúpanie v ľadovej vode naozaj také zdravé? A nestačila by aj taká studená sprcha? Aký názor má na to lekárka – odborníčka na Kneippovu liečbu.
Či už sú to extrémne diéty alebo extrémne športy: Extrémy jednoducho neprospievajú zdraviu. Metóda Wima Hofa, čiže otužovanie, je zrejme výnimkou. Táto praktika by mala posilniť imunitný systém a unavenému telu prinavrátiť opäť fit stav.
Či už v pokojnom jazere alebo v tečúcich vodách: Plávanie v studenej vode, otužovanie v ľadovej vode či zimné kúpanie, ľudia ho jednoducho stále viac milujú. Nemalú zásluhu má na tom aj extrémny holandský športovec Wim Hof, známy aj ako „The Iceman“, ktorý zdoláva Mount Everest v šortkách a behá maratóny na sever od polárneho kruhu – a tiež stojí takmer dve hodiny po krk v ľadovej vode. Tento extrémny športovec pripisuje svoj úspech metóde Wima Hofa, ktorú sám vyvinul. Na túto metódu sme sa opýtali lekárky, odborníčky na Kneippovu metódu liečenia, prezidentky Rakúskej spoločnosti pre Kneippovu medicínu, Renate Webersberger.
Metóda Wima Hofa: Sedem ľadových faktov
1. Čo je to Wim-Hofova metóda?
Praktika pozostáva najmä zo špeciálnej techniky dýchania a pravidelného kúpania v studenej vode. Kúpanie v studenej vode údajne pomáha riadiť nervový systém, posilniť imunitný systém, získať viac duševnej sily a všeobecne človeku napomáha cítiť sa fyzicky lepšie. Nemusí to byť však vždy za každú cenu ľadový kúpeľ: Rovnako účinné sú aj studené sprchy.
2. Metóda Wima Hofa: Aké sú účinky ľadového kúpeľa?
Naše telo sa pokúša udržať svoju vnútornú teplotu konštantnú. Mrazivé podnety však túto rovnováhu narúšajú. Pravidelné praktizovanie studeného kúpeľa túto reakciu krásne trénuje. Telo sa pritom naučí spracovávať chladné podnety čoraz lepšie. Tento „regulačný tréning“ má na organizmus pozitívny vplyv. „Posilňuje imunitný systém, pomáha pri odbúravaní stresu, trénuje obehový systém a cvičí nás byť menej citlivými na chlad,“ potvrdzuje lekárka.
Fakt, že sa pri tomto procese uvoľňujú protizápalové látky, je tiež jednou z výhod ľadového kúpeľa. Okrem toho môže ľadový kúpeľ podporiť človeka pri chudnutí, tiež mu alebo jej zabezpečiť hormonálnu rovnováhu a lepší spánok. Ak si človek dopraje ľadový kúpeľ ráno, dodá mu motiváciu, pretože pri kúpeli sa uvoľňuje množstvo endorfínov a hormónov šťastia – človek má už ráno pocit, že niečo dosiahol. Naopak večerný kúpeľ slúži skôr na relaxáciu. A ako často by sme si mali dopriať ľadový kúpeľ, aby mal účinok? Jednorazový kúpeľ nestačí: Dvakrát za týždeň, či dokonca viackrát (ale vždy s jednodňovou pauzou medzi kúpaním) je frekvencia, ktorá ideálne vytrénuje telo.
Upozornenie: Kedy je ľadový kúpeľ nebezpečný?
O tom, či je pre vás ľadový kúpeľ vhodný alebo nie, sa bezpodmienečne vopred poraďte so svojou lekárkou alebo lekárom. Ak máte problémy kardiovaskulárneho rázu alebo vás trápi vysoký krvný tlak, ľadový kúpeľ by ste nemali absolvovať za žiadnych okolností. Pre všetkých platí ale jedno: Otužovanie v ľadovej vode vždy len so sprievodom inej osoby.
3. Ľadový kúpeľ so správnou technikou dýchania: Takto funguje táto metóda
Dýchanie: Všetci vieme, že správne dýchanie je alfa omega. Celkovo je táto metóda založená aj na špeciálnej technike dýchania: Tridsať až štyridsaťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Potom zadržte dych na jednu minútu. Na začiatok dve kolá, neskôr aj častejšie. Bude úžasné, ak dychové cvičenia skombinujete aj so zopár jogovými cvičeniami.
Chlad: Keď už máte ako-tak zvládnutú techniku dýchania, môžete prejsť k druhej a teda podstatnej časti metódy – ku chladu. Ak sa odhodláte vkročiť do ľadovej vody alebo sa postaviť pod ľadovú sprchu, je dôležité pokračovať v hlbokom dýchaní a neupadnúť do zrýchleného dýchania, prípadne lapania po dychu.
4. Ako si zvyknem na chlad?
Určite nie tak, že pôjdete z 0 na 100. Sám Wim Hof odporúča pomalé zvykanie si na chlad pomocou studenej vody a špeciálnej techniky dýchania. Samozrejme treba rozlišovať medzi studenou sprchou a ľadovým kúpeľom. Otužovať v ľadovej vode začnite vždy len po konzultácii s odborníkmi na metódu Wina Hofa. „V Kneippovej medicíne uprednostňujeme na začiatok skôr miernejšie opatrenia, striedavé oblievanie alebo striedavé kúpele, pričom vždy začíname s nohami alebo rukami,“ hovorí lekárka.
Dodatočný tip: „Hoci sa to nazýva ľadový kúpeľ – ak je voda mimoriadne studená, v skutočnosti to znamená, že sa na krátky čas do studenej vody len namočíme (kľudne si pri otužovaní nasaďte teplú čiapku) a potom z nej hneď vyjdeme von. Následne sa poriadne osušíme, vhupneme do teplučkých ponožiek a rukavíc a pokiaľ možno, do širokého a príjemne teplého svetra a nohavíc. Super vítané sú aj termoska s dobrým teplým čajom alebo horúca sprcha.
5. Kedy je to už príliš?
„Ak mi je po plávaní v ľadovej vode po celý deň potom zima, bolo toho na mňa veľa,“ hovorí Webersberger. Otužovanie je problém pre ľudí s vážnymi poruchami krvného obehu a vysokým krvným tlakom. Ak sa však telo dokáže vrátiť k svojej normálnej teplote, potom sa po týchto otužovacích cvičeniach budete cítiť aktivizovaní, fit a neuveriteľne dobre a príjemne.
6. Zdraví vďaka otužovaniu, presne ako Wim Hof a Sebastian Kneipp?
Ďalším legendárnym „otužovačom“ popri Wimovi Hofovi bol Sebastian Kneipp, ktorý je ešte aj dnes považovaný za otca liečenia studenou vodou. Bavorský kňaz, ktorý sa preslávil ako hydroterapeut a prírodopisec, sa začal trikrát denne ponárať do ľadového Dunaja, aby si tak vyliečil tuberkulózu. „A jemu sa tú chorobu takto aj prekonať podarilo,“ hovorí Kneippova lekárka Regina Webersberger.
Zdravotné účinky tejto metódy sú dokázané aj vedecky: Podľa holandskej štúdie čerpali ľudia, ktorí sa testu zúčastnili a ktorí sa po teplej sprche osprchovali následne aspoň po dobu 30 sekúnd ešte aj vodou studenou, o 29 percent menej dní práceneschopnosti ako tí, ktorí sa osprchovali len teplou vodou.